Jakie nałogi mogą negatywnie wpływać na sen?
Specjaliści od lat apelują, abyśmy zadbali o odpowiednią jakość snu. Nocny wypoczynek stanowi jeden z filarów zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaniedbując go, narażamy się na pogorszenie pamięci i koncentracji, co przekłada się negatywnie na wydajność w pracy. Jednocześnie u osób, które cierpią na deficyt snu, obserwuje się spadek odporności i niższą tolerancję stresu. Jakość nocnego wypoczynku ulega pogorszeniu, gdy borykamy się z uzależnieniem. Jakie nałogi nie pozwalają Ci się dobrze wyspać?
Jak nałogi wpływają na sen?
Uzależnienie od alkoholu, nikotyny, kofeiny i substancji psychoaktywnych wywiera negatywny wpływ na jakość i strukturę snu. W obiegowej opinii pokutuje mit, że alkohol stanowi najlepszy lek na bezsenność. Rzeczywiście po drinku łatwiej nam zmrużyć oczy. Niestety alkohol powoduje nocne wybudzanie. Z kolei kofeina i nikotyna stymulują układ nerwowy, utrudniając tym samym zmrużenie oczu. W dalszej części artykułu omawiamy wpływ każdej z używek na jakość snu.
Nałóg 1. Alkohol – jak wpływa na jakość snu?
Alkohol jest łatwo dostępną używką, którą osoby pełnoletnie mogą spożywać całkowicie legalnie. Bardzo często rodzi to fałszywe przekonanie, że wysokoprocentowe trunki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Niestety zbyt częste zaglądanie do kieliszka sprzyja uzależnieniu. Osoby, u których rozwinął się nałóg, koncentrują wokół niego swoje życie. Odbija się to niekorzystnie na pracy i ich relacjach z najbliższymi.
Okazjonalne spożywanie alkoholu uchodzi za stosunkowo bezpieczne. Niektórzy z nas sięgają po drinka lub kieliszek wina, aby rozluźnić się po stresującym dniu i przywołać upragniony sen. Rzeczywiście wspomniane rozwiązanie po części zdaje egzamin. Alkohol działa uspokajająco, przez co wspomaga odpłynięcie w objęcia Morfeusza, ale jednocześnie obniża jakość nocnego wypoczynku.
Tuż po spożyciu drinka zapadamy w sen głęboki (NREM), gdyż jesteśmy zrelaksowani. Niestety alkohol tłumi fazę REM, podczas której obserwuje się konsolidację pamięci i procesy regeneracyjne. Wyjaśnia to, dlaczego wiele osób po przebudzeniu nadal odczuwa zmęczenie.
Alkohol działa tylko przez chwilę, później organizm zaczyna go metabolizować. Spadek jego stężenia we krwi skutkuje nocnym wybudzaniem i obniżeniem jakości snu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że cały czas przebywałeś w objęciach Morfeusza, to prawdopodobnie nocny wypoczynek uległ fragmentacji.
Alkohol ułatwia zasypianie, ale wiele osób po spożyciu drinka czy wina budzi się w środku nocy. Niestety później nie potrafi ponownie zmrużyć oczu.
Osoby pod wpływem alkoholu częściej chrapią, ponieważ etanol rozluźnia mięśnie gardła. U ludzi, którzy cierpią na bezdech senny, może to pogłębiać jego objawy.
Piwo, drink, wino – niezależnie, jaki trunek wybrałeś, ze względu na zawartość etanolu wykazuje on działanie moczopędne. Sprawia, że w nocy często wstajesz z łóżka, aby skorzystać z toalety.
Nasz organizm działa prawidłowo za sprawą wewnętrznego zegara biologicznego. Niestety bardzo łatwo można go rozchwiać, wystarczy sięgnąć po alkohol przed snem.
Picie alkoholu może obniżać jakość snu. Podobny wpływ wywiera źle dobrany materac. Krosno zapewnia dostęp do artykułów wyposażenia sypialni, które pochodzą od renomowanych producentów. Nie zwlekaj i już dziś zadbaj o jakość swojego wypoczynku, odwiedź salon z materacami Krosno.
Nałóg 2. Palenie papierosów – wpływ na sen i zdrowie
Wiele osób sięga po papierosy, aby uspokoić zszargane nerwy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nikotyna należy do stymulantów, które pobudzają układ nerwowy. W rezultacie sięgając po nią, musisz liczyć się z utrudnionym zasypianiem i skróceniem fazy NREM.
Wielu palaczom trudno rozstać się z dymkiem, nawet przed snem. Uzależnienie od nikotyny zwiększa ryzyko rozwoju bezsenności.
Wykazano, że nikotyna nie tylko zakłóca fazę snu głębokiego, ale też REM, podczas której mają miejsce marzenia senne. Regeneracja umysłu zachodzi z niższą wydajnością, co manifestuje się pogorszeniem pamięci, koncentracji i dysregulacją emocji.
Niektóre osoby palą papierosa za papierosem. Gdy kładą się spać, zaczynają odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Ich organizm dopomina się nikotyny. Z powodu rozdrażnienia i niepokoju osoby uzależnione często się wybudzają.
Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych substancji, które podrażniają drogi oddechowe. W rezultacie wywołują stany zapalne i obturacyjny bezdech senny.
Wdychanie dymu tytoniowego długofalowo przyczynia się do uszkodzenia płuc. Zwiększa też ryzyko rozwoju nowotworu i POChP. Ponadto rzucenie palenia rekomenduje się w ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
Nałóg 3. Kofeina – jak może zakłócać sen?
Kofeina to naturalny alkaloid, który występuje w kawie, herbacie i kakao. Ludzie sięgają po tę substancję, aby dodać sobie energii, gdy doskwiera im zmęczenie. Kofeina pobudza układ nerwowy. Wywiera również negatywny wpływ na sen i jego jakość. Hamuje bowiem receptory adenozyny. Wspomniana substancja w ciągu dnia gromadzi się w organizmie, wywołując senność. W związku z tym, że receptory nie mogą połączyć się z adenozyną, nie potrafisz zmrużyć oczu.
Pijąc napoje z kofeiną, wiedz, że wspomniany alkaloid bardzo wolno rozkłada się w organizmie. Oznacza to, że spożywając kawę lub colę po południu, wieczorem możesz skarżyć się na trudności z zasypianiem. Niektóre osoby są tak wrażliwe na kofeinę, że w ogóle powinny jej unikać.
Niektóre osoby zasypiają po kawie, herbacie czy energetyku. Niestety jakość ich wypoczynku zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Skróceniu ulega bowiem faza snu głębokiego, która odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia regeneracji organizmu. Jednocześnie dochodzi do zakłócenia fazy REM, która odpowiada za pamięć i zdrowie psychiczne.
Kofeina stymuluje układ nerwowy, zwiększając stężenie adrenaliny i kortyzolu. Wspomniane hormony podnoszą tętno i ciśnienie krwi. W rezultacie uniemożliwiają organizmowi przejście w stan relaksacji.
Spożywając napoje z kofeiną, musisz liczyć się z częstszymi wizytami w toalecie. Wspomniany alkaloid słynie bowiem z właściwości moczopędnych. Oznacza to, że prowadzi do częstego wybudzania w ciągu nocy.
Zaleca się, aby ostatni napój z kofeiną pić na 8 godzin przed pójściem spać. Osoby wrażliwe na ten alkaloid powinny go całkowicie unikać.
Jak unikać nałogów dla lepszego snu? Podsumowanie
Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, musisz zadbać o regenerujący sen. Staraj się unikać używek – alkoholu, papierosów i napojów z kofeiną. Wspomniane produkty wywierają bowiem szkodliwy wpływ na organizm. Zakłócają też jakość nocnego wypoczynku i zachodzące podczas niego procesy. Ponadto zwiększają ryzyko rozwoju uzależnienia, co przekłada się negatywnie na pracę i relacje międzyludzkie.