Najlepsze karmy dla owczarka niemieckiego – jak wybrać właściwie

Najlepsze karmy dla owczarka niemieckiego – jak wybrać właściwie

Owczarki niemieckie to dla wielu psy doskonałe. To oddane i wierne psy, dumne i inteligentne. Jak większość psów dużych ras, potrzebują jednak zbilansowanej diety, uwzględniającej ich potrzeby żywieniowe i problemy zdrowotne – jak chociażby dysplazja stawu biodrowego, czy rozszerzenie i skręt żołądka. Dobra karma powinna nie tylko dostarczać niezbędnych wartości odżywczych, ale też uwzględniać stan zdrowia. Żywienie owczarka niemieckiego jest prostsze, niż myślisz, a my podpowiemy Ci, jaka karma będzie wspierać zdrowie Twojego psa.

Mokra czy sucha karma dla owczarka niemieckiego?

W przypadku psów rasy owczarek niemiecki należy szczególną uwagę zwrócić na dwa aspekty. Pierwszy z nich to występujące często w rasie zwyrodnienia stawów i problemy z układem ruchu. Drugi – skłonność do rozszerzenia i skrętu żołądka – stanu, który realnie zagraża życiu psa.

O ile forma karmy nie ma większego wspływu na zdrowe kości i stawy owczarków niemieckich, tak jak rozszerzenie i skręt żołądka mogą być powiązane z formą posiłków. Choć ogólnie uważa się, że mokra karma jest zdrowsza, ma ona znacząco większą objętość niż porównywalna porcja karmy suchej. W przypadku owczarka niezwykle ważne jest, by nie podawać psu zbyt dużych porcji. Należy podawać więc kilka mniejszych posiłków, kiedy podajesz mokrą karmę lub dwa/trzy kiedy podajesz suchą karmę.

Trudno jest więc powiedzieć, czy dla owczarka niemieckiego lepsza będzie karma sucha, czy karma mokra. Sposób jej podawania, a nawet pora dnia kiedy, nakładasz karmę do miski, mogą same w sobie być czynnikami wpływającymi na zdrowie pupila. Pamiętaj, by nigdy nie karmić owczarka niemieckiego przed planowaną aktywnością. Choć nie jest to wskazane u żadnej rasy, w przypadku dużych psów ma to o wiele większe konsekwencje – skręt żołądka wymagający natychmiastowej interwencji weterynarza.

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Karma dla owczarka niemieckiego powinna zawierać lekkostrawne białka – to psy, które szczególnie często mają delikatny układ trawienny, a problemy żołądkowe są szczególnie nieprzyjemne dla szczeniąt.

Karma dostosowana do jego wieku to konieczność. Dla prawidłowego rozwoju szczeniaków konieczna jest karma o większej niż u dorosłych psów kaloryczności i zawartości białka. By zapewnić zdrowy rozwój kości, wybierz karmę z chondroityną i glukozaminą. Najlepsza będzie więc karma przeznaczona dla szczeniąt ras dużych.

Karma dla dorosłego owczarka niemieckiego

Karma dla psów dorosłych podawana jest przez większą część życia każdego psa. Większość opiekunów psów dąży do tego, by w miarę możliwości nie zmieniać karmy zbyt często. Dlatego przed wyborem należy wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim zostanie wprowadzona nowa dieta. Owczarek niemiecki to rasa, która dość często może mieć problemy trawienne lub alergie pokarmowe. Najlepszą karmę warto więc wybrać spośród produktów z mięs o niskim potencjale alergennym. Specjalna karma dla psa alergika nie musi być pierwszym wyborem, na początek można zacząć od karm bez kurczaka i wołowiny, które są najczęstszymi alergenami.

Pamiętaj też, że najlepsza karma powinna być dostosowana do trybu życia i poziomu aktywności. Pies poszukiwawczy, czy przewodnik będzie potrzebował o wiele więcej energii, niż pupil, który raz dziennie wyjdzie na dłuższy spacer.