Co grozi za niewłaściwą eksploatację szamba lub oczyszczalni?

Co grozi za niewłaściwą eksploatację szamba lub oczyszczalni?

Na terenie Polski wciąż znajdziemy obszary, które nie posiadają gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Właściciele nieruchomości położonych właśnie na tych terenach muszą więc szukać alternatywnych rozwiązań. Stawiają wówczas na szamba lub oczyszczalnie, które trzeba w odpowiedni sposób eksploatować i cyklicznie opróżniać. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, jeśli chce się uniknąć problemów w przypadku kontroli? Obecnie dość duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska, w tym właśnie na prawidłowo prowadzoną gospodarkę ściekową. Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj to, jak do sprawy podchodzą właściciele gospodarstw domowych, w tym domów jednorodzinnych, ale nie tylko. To dlatego jednym z podstawowych zadań w tym zakresie jest zadbanie o odpowiednie narzędzia, dzięki którym można pozbywać się ścieków w dopuszczalny i bezpieczny sposób.

Jak działają szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Na wstępie warto przyjrzeć się temu, w jaki właściwie sposób działają zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Szambo to zamknięty, nieprzepuszczalny zbiornik, do którego trafiają wszystkie ścieki z domu. Wymaga regularnego opróżniania przez specjalistyczne firmy asenizacyjne. Jest to proste rozwiązanie, ale wiąże się z kosztami wywozu nieczystości oraz ryzykiem przepełnienia zbiornika. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to z kolei bardziej zaawansowane urządzenie, które oczyszcza ścieki na miejscu. Działa na zasadzie przepływowej, co oznacza, że oczyszczona woda może być bezpiecznie odprowadzona do gruntu lub pobliskiego cieku wodnego. Jest to rozwiązanie ekologiczne i tańsze w dłuższej perspektywie, ponieważ nie ma w tym przypadku konieczności regularnego opróżniania zbiornika, lecz jedynie – raz lub dwa razy w roku – trzeba pozbyć się resztek osadowych.

Kto kontroluje szamba i oczyszczalnie?

Szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków kontrolują gminne urzędy, zgodnie ze znowelizowanymi dwa lata temu przepisami prawa wodnego. Urzędnicy sprawdzają stan techniczny instalacji, częstotliwość opróżniania zbiorników oraz wymagane dokumenty, takie jak umowy z firmami wywozowymi. Kontrolerzy proszą też o okazanie potwierdzenia płatności za te usługi (np. rachunku, przelewu czy faktury).  Kontrole muszą odbywać się co najmniej raz na dwa lata, ponieważ w przeciwnym razie gmina może otrzymać kary finansowe do nawet 50 000 złotych.

Jaka kara za niewłaściwe użytkowanie szamba lub oczyszczalni?

Nieprawidłowa eksploatacja szamba lub oczyszczalni może wiązać się z konsekwencjami natury finansowej. Jeśli właściciel nie wykaże, że regularnie opróżnia zbiornik bezodpływowy lub zbiornik oczyszczalni z resztek osadowych, grozi mu mandat w wysokości 500 złotych. W sytuacji, gdy nie posiada umowy z firmą wywożącą ścieki, musi liczyć się z jeszcze wyższymi karami, w tym orzekaną przez sąd grzywną wynoszącą do 5000 złotych. Biorąc więc pod uwagę, że kontroli nie da się już uniknąć, należy się do niej przygotować i regularnie opróżniać zbiorniki, a także dbać o ich stan techniczny.