Kontrole szamb i oczyszczalni w 2024 – co sprawdzą urzędnicy?

Kontrole szamb i oczyszczalni w 2024 – co sprawdzą urzędnicy?

Szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków to popularne rozwiązania, które są alternatywą dla powszechnej sieci kanalizacyjnej. W ostatnim czasie wiele mówi się o wzmożonych kontrolach tego typu urządzeń. Wyjaśniamy więc, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć jakichkolwiek problemów oraz co dokładnie sprawdzają urzędnicy w 2024 roku. Właściciele nieruchomości, zarówno domów, jak i budynków wielorodzinnych, mają na swoich barkach szereg obowiązków narzuconych przez ustawodawcę. Kilka z nich dotyczy prawidłowego odprowadzania nieczystości bytowych, a więc ścieków. Niestety, nie wszędzie można przyłączyć się do powszechnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Dotyczy to głównie terenów wiejskich oraz obrzeży miast. Wówczas trzeba szukać innych, równie skutecznych opcji.

Czym się różni szambo od oczyszczalni?

Jeszcze dekadę czy dwie dekady temu rozwiązaniem, które zastępowało gminną kanalizację, była po prostu budowa szamba. W tej chwili rosnącą popularnością cieszą się też przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są niezwykle praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne. Co ważne, posiadanie szamba czy przydomowej oczyszczalni jest możliwe tylko w sytuacji, gdy nie można skorzystać z sieci kanalizacji sanitarnej. Szambo to zamknięty zbiornik, w którym gromadzi się ścieki, a następnie opróżnia się go, oczyszczalnia to z kolei instalacja przepływowa, dzięki której ścieki po zneutralizowaniu zanieczyszczeń – już w postaci wody – są odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego.

Co jest przedmiotem kontroli urzędników?

Zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą stać się przedmiotem kontroli urzędników. Samorządy gminne, mocą znowelizowanych w 2022 roku przepisów ustawy Prawo wodne, zostały zobowiązane do sprawdzania systemów sanitarnych na swoim terenie. W myśl tych norm przynajmniej raz na dwa lata gmina ma obowiązek skontrolować stan techniczny zbiorników oraz instalacji, ponieważ w przeciwnym razie naraża się na wysokie kary finansowe. Urzędnicy przyglądają się też dokładnie temu, jak często opróżniane są szamba oraz zbiorniki w przydomowych oczyszczalniach. Na potwierdzenie właściciele będzie musiał przedłożyć stosowną dokumentację, w tym umowę z przedsiębiorstwem, które posiada zezwolenie na wykonanie takich usług, a także dowód uiszczenia opłaty za ich realizację (może to być faktura VAT, rachunek albo potwierdzenie przelewu).

Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

W kontekście potencjalnej kontroli bardzo ważne jest więc to, aby posiadać niezbędną dokumentację i stosować się do poleceń oraz zaleceń kontrolerów. Wszystko to sprawi, że kontrola przebiegnie sprawnie, bez żadnych trudności i zakończy się wydaniem pozytywnej opinii. W razie wykazania przez urzędników uchybień, na właściciela może zostać nałożony mandat karny. W przypadku braku dokumentacji może to być 500 złotych, a jeśli nie posiada umowy na wywóz nieczystości konsekwencje mogą być o wiele większe, w tym sprawa może trafić do sądu, który ma prawo orzec grzywnę w wysokości do 5 000 złotych.