Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia
Województwo podkarpackie kryje w sobie wiele miejsc bogatych w kulturę, sztukę, przyrodę, zabawę i wypoczynek. W południowo-wschodnim regionie Polski znajdziesz ciekawe miejsca, które oferuje znajdujące się w tym obszarze Podkarpacie. Atrakcje, jakie czekają na Ciebie podczas wycieczki to m.in.: bogate, malownicze szlaki górskie, piękne jezioro Solińskie z bardzo ciekawą historią, zabytkowe miasta ze wspaniałą architekturą, historyczne zamki i ruiny oraz wiele innych interesujących miejsc. Jakie są najlepsze atrakcje na Podkarpaciu? Oto kilka propozycji, które cieszą się największą popularnością.
Podkarpacie – atrakcje nad Jeziorem Solińskim
Jezioro Solińskie to najpopularniejsze miejsce wśród turystów, którzy pragną na chwilę odetchnąć i spędzić miło czas w ciszy i spokoju. Zbiornik wodny ma około 80 metrów głębokości oraz ponad 600 metrów długości. Wokół jeziora można podziwiać piękne widoki na górę Jawor i Płaszczę. Ponadto, wody zalewu należą do I klasy czystości. Warto wybrać się nad Jezioro Solińskie, planując wycieczkę na Podkarpacie. Atrakcje, jakie czekają Cię na miejscu to możliwość żeglowania, kajakowania, a także skorzystanie z oferty statków wycieczkowych. Oprócz tego, w niektórych miejscach jeziora Solińskiego znajdują się kąpieliska strzeżone przez ratowników BWOPR w wyznaczonych miejscach.
Karpacka Troja – atrakcje. Podkarpacie z pradawną historią Polski
Nieopodal Jasła, w miejscowości Trzcinica znajduje się zabytkowy skansen oraz jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych, jakie posiada Podkarpacie. Atrakcje tego województwa nie kończą się tylko na pięknych górskich widokach. Na terenie Karpackiej Troi mieściła się niegdyś osada, z epoki brązu, który liczy ponad 4 tysiące lat. Na przestrzeni wielu lat poszukiwań, znaleziono tutaj prawie 160 000 przedmiotów codziennego użytku, naczyń, biżuterię oraz innych zabytkowych rzeczy wykonanych z kamienia, kości oraz metalu. Obecnie na terenie archeologicznego parku można zwiedzać odtworzone wioski kultury słowiańskiej. Ponadto, zwiedzają Karpacką Troję, można zobaczyć w nowoczesnych pawilonach wystawy edukacyjne na temat historii obiektu.
Bogate miasta i atrakcje Podkarpacia
Województwo podkarpackie posiada wiele ciekawych miast, które posiadają swoistą, charakterystyczną historię. Wśród nich na pewno możemy wyróżnić takie miasta jak Rzeszów, Krosno czy Sanok, o których każdy turysta słyszał, wybierając się na Podkarpacie. Atrakcje, które czekają na przyjezdnych na teren tych miast, tworzą długą listę wartych zobaczenia muzeów, skansenów, rezerwatów przyrody, a także niezwykłe atrakcje dla dzieci. Podkarpacie posiada również mniejsze miasteczka, a nawet wioski, które są równie interesujące i przyciągające grono turystów. Miejsca te posiadają swoje ciekawe historie i opowieści, które poznasz bardzo szczegółowo, zwiedzając ulice danego miasta lub wsi. W jakie miejsca udać się wyjeżdżając na Podkarpacie? Oto kilka propozycji.
Przemyśl wyjazd na Podkarpacie. Atrakcje na terenie miasta
W województwie podkarpackim znajduje się piękne miasto z bogatą historią o nazwie Przemyśl. Wśród atrakcji, jakie czekają na Ciebie na terenie miasta, można wyróżnić przede wszystkim budzące poczucie grozy podziemia. To zdecydowanie miejsce dla wszystkich turystów lubiących lekki postrach i mroczne atrakcje. Podkarpacie posiada wiele wyjątkowych miast, z których jednym z nich jest miasto Przemyśl. Każdy pasjonat fajek i dzwonów kojarzy to miejsce. Ponadto nad Przemyślem znajduje się niezwykły Kopiec Tatarski powstały w celu upamiętnienia zwycięstwa z wojskami tatarskimi. Przemyśl jest bardzo wyjątkowy i ceniony przez mieszkańców, ponieważ według opowiadań miasto stanowiło niegdyś miejsce kultu bogów słowiańskich. Warto wybrać się do Przemyśla i poznać historię tego magicznego miejsca.
Podkarpacie i okolice – atrakcje turystyczne Frysztaka
Wszyscy miłośnicy historii przyjeżdżający na Podkarpacie, powinni wybrać się do Stępiny i Cieszyna koło Frysztaka. To tutaj powstało podczas II wojny światowej Niemieckie Stanowisko Dowodzenia pod nazwą „Obszar Południe”. Obejmuje on długi tunel, który został wydrążony w skale metodą górniczą w Żarnowskiej Górze, a także naziemny schron kolejowy w Cieszynie-Stępinie. Wewnątrz obiektu znajdowały się wówczas takie miejsca jak kotłownia, elektrownia oraz wentylatory. Tunel można zwiedzać z przewodnikiem w sezonie letnim od końca maja do października. Jeżeli jesteś pasjonatem historii hitlerowskich bunkrów, warto w tym czasie zaplanować wycieczkę na Podkarpacie. Atrakcje, które czekają na turystów w sezonie letnim to możliwość poznania sekretów, legend i opowieści związanych z zatopionymi skarbami i korytarzami.
Rymanów i Iwonicz Zdrój – uzdrowiskowe atrakcje Podkarpacia
Dzięki pokładom wód mineralnych znajdujących się na terenie Iwonicza-Zdroju i Rymanowa oraz sprzyjającemu tak mikroklimatu leczy się tutaj wiele schorzeń układu oddechowego. Jest to bardzo znane w południowo-wschodniej Polsce miejsce o właściwościach zdrowotnych. Iwonicz-Zdrój posiada najmniejsze zachmurzenia w całej Polsce dzięki obecnym w powietrzu naftanów oraz bardzo ostrego powietrza klimatycznego. Zarówno Rymanów, jak i Iwonicz-Zdrój posiadają bogatą ofertę pensjonatów, sanatoriów oraz innych obiektów leczniczych. Oprócz tego na terenie obu miast znajdują się również domy wczasowe dla osób, które po prostu chcą spędzić czas w miejscu przyjaznym dla zdrowia. Iwonicz-Zdrój i Rymanów to nie tylko uzdrowiskowe atrakcje Podkarpacia. W sezonie letnim odbywają się tu również liczne koncerty w amfiteatrze oraz występy znanych osób z programów telewizyjnych.
Żarnowiec – atrakcje turystyczne. Podkarpacie oddane twórczości Marii Konopnickiej
Niedaleko miasta Krosno położona jest niewielka miejscowość o nazwie Żarnowiec, którym mieszkała i pracowała Maria Konopnicka. Kiedy praca polskiej pisarki miała już swoje 25-lecie, podarowano jej dom na terenie Żarnowca. Cały dworek Marii Konopnickiej zagospodarowany jest obecnie jako wielka, cenna wystawa upamiętniająca twórczość pisarki. Zwiedzając obiekt, można odbyć niezwykłą podróż w czasie, ponieważ urządzenie wystawy sprawia wrażenie zatrzymania się w czasie życia i twórczości Konopnickiej. Na terenie dworku czekają na Ciebie bardzo ciekawe atrakcje turystyczne. Podkarpacie bardzo zadbało o oddanie ducha polskiej pisarki. Już po przekroczeniu progu dworku powitają Cię piękne dźwięki „Roty”. Można tutaj zobaczyć stare zdjęcia m.in. z przyjazdu Marii Konopnickiej do Jedlicza, gdzie na cmentarzu komunalnym spoczywają w pokoju dwie córki poetki.
Duch arystokracji Podkarpacie – atrakcje turystyczne w Łańcucie
Każdy turysta słyszał o najbardziej znanej ze wszystkich rezydencji arystokracji na terenie Polski. Na początku posiadłość Lubomirskich obejmowała tylko zamek typu fortecy. Jednak za czasów Stanisława Lubomirskiego w XVIII wieku, obiekt ten nabrał nieco większych form reprezentatywnych. Obecnie można zwiedzać w Łańcucie wnętrze pałacu z bardzo bogatą ofertą dzieł sztuki. Oprócz tego na terenie obiektu można zobaczyć jedną z największych kolekcji powozów w Europie, co przyciąga magnetycznie wszystkich pasjonatów techniki. Warto wybrać się do tego zamku wyjeżdżając na Podkarpacie. Atrakcje, jakie czekają na odwiedzających w Łańcucie, pozostają na długo w pamięci, a samo miasto tętni życiem i pięknymi uliczkami, które aż proszą się o spacer w gronie rodziny lub przyjaciół.
Atrakcje na Podkarpaciu – Zamek z powieści Aleksandra Fredro
W Odrzykoniu na wzgórzu o wysokości ponad 400 metrów znajdują się ruiny zamku Kamieniec. To właśnie z jego historią związana jest fabuła powieści „Zemsta” napisana przez Aleksandra Fredro. Pisarz, kiedy ożenił się z Zofią, zapoznał się dokładnie z konfliktem panującym na zamku oraz zainspirowany opowieściami, napisał książkę. Obecnie zamek również jest podzielony między dwoma podmiotami. Jedna część zamku należy do gminy Wojaszówka, zaś druga jego część jest własnością gminy Korczyna. Na terenie zamku czekają na Ciebie różne atrakcje turystyczne. Podkarpacie w Odrzykoniu zagospodarowało niewielkie muzeum, w którym znajdują się historyczne i militarne eksponaty. Oprócz tego, w głównej części zamku znajduje się pochodzący z XIX wieku pomnik Tadeusza Kościuszki, który został wzniesiony w setną rocznicę insurekcji.
Atrakcje dla dzieci. Podkarpacie pełne rozrywki i zabawy
Oprócz górskich szlaków, zamków i muzeów, w województwie podkarpackim znajdziesz też wyjątkowe atrakcje dla dzieci. Podkarpacie słynie z miejsc, które oferują dobrą i pamiętną zabawę. Jeśli planujesz wyjazd na południowo-wschodnią część Polski i zastanawiasz się, czy Twoja pociecha znajdzie tutaj miejsce dla siebie, oto kilka propozycji, które zachwycą niejednego młodego podróżnika.
Park Mani Podkarpacie – atrakcje dla dzieci
W dzielnicy Polanka znajduje się bardzo popularny Rodzinny Park Rozrywki, który oferuje Podkarpacie. Atrakcje dla dzieci na terenie obiektu to m.in. możliwość skorzystania z kil wodnych oraz pływanie na kolorowych łódkach. W kulach wodnych dziecko może pływać na basenie o głębokości 40 centymetrów. Jest to jak najbardziej bezpieczna forma rozrywki, ponieważ dodatkowo odbywa się pod bacznym okiem opiekuna. Bardzo popularną atrakcją parku jest labirynt o całkowitej długości 200 metrów, którego ściany sięgają 170 centymetrów wysokości. Na końcu trasy znajduje się skarb, który dzieci mogą znaleźć po pokonaniu wielu korytarzy labiryntu, w którym również znajdują się ślepe zaułki. Zdecydowanie jest to jedno z najlepszych miejsc rozrywkowych dla dzieci. Warto udać się w to miejsce, jeśli Twój maluch lubi zabawę pełną zagadek oraz pokonywania wszelkich trudności.
Park Linowy Podkarpacie – atrakcje dla dzieci w miejscowości Krosno
Jeśli Twoje dziecko uwielbia parki liniowe, a Ty zastanawiasz się, gdzie znajdują się najlepsze tego typu atrakcje dla dzieci, Podkarpacie rozwiąże Twój problem. Ze względu na dużą ilość lasów i parków na terenie województwa, niektóre miasta zagospodarowali leśną przestrzeń w celu stworzenia rozrywki dla dzieci i młodzieży. Jednym z najbardziej popularnych tego typu miejsc jest największy na Podkarpaciu Park Linowy w Krośnie. Tak naprawdę, korzystać z niego może każdy turysta niezależnie od wieku. Na terenie obiektu zawieszone są na drzewach przeszkody, które sięgają od 3 do 14 metrów wysokości! W ofercie parku znajdują się pięć tras, o różnym poziomie zaawansowania. Idealną opcją dla dzieci jest trasa zielona, z której mogą korzystać maluchy już od 6 roku życia. Wysokość i stopień trudności na trasie zielonej został przygotowany specjalnie dla najmłodszych, aby mogli oni bezpiecznie pokonywać przeszkody pod okiem rodzica lub instruktora.
Atrakcje dla dzieci – Podkarpacie i jego Bieszczadzka Kolejka
Pierwsze założenia kolejki wąskotorowej na tym obszarze pochodzą jeszcze z XIX wieku. Teraz Kolejka Bieszczadzka zapewnia wspaniałe atrakcje dla dzieci. Podkarpacie w wyniku II wojny światowej poniosło całkowite zniszczenie kolejki wąskotorowej, aczkolwiek po jej zakończeniu podjęto się odbudowy atrakcji ze wspaniałym rezultatem. Kolejka ciągnie się na trasie Majdan – Wola Miechowa, a przemierza ją zachowana jeszcze lokomotywa parowa. W trakcie wycieczki nie zabraknie pięknych bieszczadzkich widoków, a także możliwość przejazdu tunelem. Kolejka Bieszczadzka to zdecydowanie coś, co zachwyci każde dziecko i na długo pozostanie z nim w pamięci.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
To jedno z najbardziej popularnych muzeów, które cieszy się zadowoleniem wśród dzieci przyjeżdżających na Podkarpacie. Atrakcje dla dzieci, które czekają na terenie obiektu to możliwość spotkania bohaterów różnych bajek i dobranocek za czasów dzieciństwa. Muzeum zostało stworzone specjalnie z myślą o dzieciach, ale również i dorosłych, ponieważ to miejsce w Rzeszowie w niezwykły sposób łączy ze sobą tak odległe pokolenia. To tutaj można zobaczyć postacie z pierwszej dobranocki emitowanej na terenie Polski “Jacek i Agatka”. Ponadto, na terenie obiektu spotkać można takich bohaterów jak Plastuś, Miś Uszatek, Bolek i Lolek i wiele innych znanych postaci z bajek i dobranocek. Organizowane są również tutaj pokazy filmowe, które można obejrzeć na szpulach, płytach i kasetach. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to magiczne miejsce, które zachwyci niejednego dzieciaka.
Podkarpacie i okolice – atrakcje Green Velo
Wszystkim miłośnikom wycieczek rowerowych z całą pewnością spodoba się na szlaku Green Velo, który oferuje Podkarpacie. Atrakcje, jakie spotkają rowerzystę na szlaku to prawie 2 tysiące kilometrów szlaku przebiegającego przez pięć województw wschodniej Polski. Coś wspaniałego! Jest to jedna z najdłuższych tras rowerowych, która posiada przepiękne widoki. Szlak Green Velo został stworzony specjalnie z myślą o rowerzystach, aby mogli w aktywny sposób zobaczyć najciekawsze zakątki Podkarpacia. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana oraz prowadzi przez drogę asfaltową, na której nie ma dużego natężenia ruchu pojazdów mechanicznych. Ponadto na szlaku jest wiele miejsc noclegowych oraz punktów gastronomicznych, a szczegóły odnośnie trasy można poznać dzięki specjalnym aplikacjom dostępnych na smartfony.
Krzemieniec Podkarpacie – atrakcje na granicy państw
Wszyscy miłośnicy górskich wędrówek nie ominą tak cudownego miejsca na Podkarpaciu, jakim są góry Bieszczady. Jeśli zastanawiasz się, na który szczyt wdrapać się najpierw, ciekawym szlakiem wartym przejścia jest ten zmierzający na Krzemieniec. Szczyt ten liczy ponad 1200 metrów n.p.m i jest jednym z najwyżej położonych szczytów w Bieszczadach. Jednak mimo wszystko, to co najbardziej przyciąga turystów na Krzemieniec to fakt, że na szczycie góry znajduje się granica rozdzielająca trzy państwa. Polska, Słowacja oraz Ukraina, z których każde państwo posiada upamiętniającą tabliczkę ze swoim godłem. Jest to bardzo ciekawa atrakcja polskich Bieszczad, którą na pewno warto zobaczyć. Sam szczyt nie posiada zbyt cudownych widoków, ponieważ Krzemieniec otoczony jest licznymi drzewami. Aczkolwiek szlak wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej to bardzo ciekawe doświadczenie, którego nie ma na żadnej trasie gór bieszczadzkich.
Cerkiew Św. Michała Archanioła – ciekawe atrakcje na Podkarpaciu
Bieszczady to nie tylko górskie szlaki i piękne widoki. W okolicach bieszczadzkich oprócz gór czekają na Ciebie inne równie ciekawe i warte zobaczenia atrakcje. Podkarpacie w swych rejonach górskich posiada bogatą zawartość muzeów, cerkwi, zamków i innych miejsc, które zachwycą niejednego turystę. Jednym z obiektów znajdujących się w okolicach Bieszczad jest cerkiew Św. Michała Archanioła, która stanowi niesamowite dziedzictwo kulturowe wcześniejszych pokoleń. Warto zajrzeć do miejscowości Smolnik, wybierając się na Podkarpacie. Atrakcje na terenie obiektu sięgają nieco innego poziomu. Wchodząc do środka, można dostać wrażenia, jakby czas stanął w miejscu. Stara, drewniana świątynia stoi samotnie, a obok niej znajduje się cmentarz cerkiewny, gdzie zachowanych zostało jeszcze kilka nagrobków sprzed wielu, wielu lat. Cerkiew w Smolniku jest jedną z nielicznych tego typu budowli zachowanych w tak dobrym stanie. Dnia 21 czerwca 2013 roku Cerkiew Św. Michała Archanioła w Smolniku została wpisana na listę UNESCO.