Podkarpacie na weekend – co warto zobaczyć?

Podkarpacie na weekend – co warto zobaczyć?

A co, gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Wspaniały pomysł! Rejony dzikich gór Polski to idealne miejsce na całkowite wyciszenie i odpoczynek od codziennej, przytłaczającej pracy. Górskie widoki, łono natury, gęste lasy to właśnie Bieszczady! Miejsce, gdzie zdecydowanie będzie towarzyszyć Ci cisza i spokój. A co, jeśli nie jesteś pasjonatem gór lub akurat przypadł Ci tylko jeden wolny weekend w okresie zimowym? Góry, choć możliwe do zdobycia, nie są przyjemną wyprawą podczas zimnych temperatur. W południowo-wschodniej części Polski nie tylko Bieszczady są miejscem weekendowej podróży. Województwo podkarpackie posiada wiele cudownych i ciekawych miejsc. Może wyjechać na Podkarpacie na weekend, tydzień, a nawet miesiąc. Co, jeśli posiadasz tylko jeden wolny weekend i nie wiesz, na co przeznaczyć te kilka dni? Oto trzy miasta i ich okolice, które zapewnią Ci atrakcyjną podkarpacką przygodę!

Piątek w Krośnie – Podkarpacie na weekend

Krosno w samo w sobie jest pięknym miastem wartym zobaczenia. Jednakże w swoich okolicach posiada wiele ciekawych miejsc, które sprawiają, że turyści często wybierają to miasto, wyjeżdżając na Podkarpacie na weekend. Warto wybrać się w rejony Krosna, aby poznać miejsca pełne historii, legend i opowieści. Chyba każdy zna niewielką, lecz ogromnie cenioną komedię Aleksandra Fredry „Zemsta”. Wiedziałeś, że ruiny zamku, na podstawie którego historii oparta jest fabuła książki, znajduje się właśnie w okolicach Krosna? Oprócz tego na terenie Podkarpacia mieszkała i pracowała również Maria Konopnicka, której poświęcona została wystawa na terenie ówcześnie zamieszkałego przez pisarkę dworku.A co z samym miastem Krosno? Oprócz pięknej starówki, na terenie miasta znajduje się pierwszy powstały w Polsce obiekt turystyczny przedstawiający tematykę huty szkła i jego wyrobów w sposób interaktywny. Dlaczego warto wybrać się do Krosna i okolic przyjeżdżając na Podkarpacie na weekend? Oto propozycje ciekawych miejsc, które zainteresują każdego.

Krosno – wybierz Podkarpacie na weekend i odwiedź miasto szkła

W mieście Krosno znajduje się bardzo popularne w województwie podkarpackim Centrum Dziedzictwa Szkła. Odwiedzając obiekt, turyści nie tylko mają okazję podziwiać piękne szklane wytwory sztuki, ale również poznać tajemnice techniki produkcji szkła oraz jego zdobnictwa. Oprócz tego, na terenie obiektu odbywają się liczne warsztaty dostępne dla zainteresowanych. Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje niezwykłą podróż, która obejmuje dwa obiekty: budynek główny oraz tzw. piwnice przedprożnych. W budynku głównym na odwiedzających czekają prezentacje na temat produkcji szkła, dzięki którym dowiesz się, jak powstają tego typu przedmioty artystyczne i w jaki sposób są one dekorowane. Oprócz tego w programie zwiedzania odbywają się warsztaty z malowania po szkle, grawerowania, produkcja szklanych figurek oraz produkcja witraży. Niebywałe doświadczenie przyciągające wielu turystów, którzy przyjeżdżają na Podkarpacie na weekend. W piwnicach przydrożnych natomiast znajduje się ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, które zostały wykonane przez związanych z Krosnem artystów. Oprócz tego, w piwnicach mieści się tzw. sala “szkła w fizyce”, gdzie zwiedzający poznają właściwości szkła oraz mogą samodzielnie przeprowadzić wszelkie eksperymenty przy pomocy szklanych przedmiotów. Zwiedzanie obiektu obejmuje około 2 godzin czasu, dlatego warto poświęcić kawałek dnia na zobaczenia tak wspaniałego miejsca.

Zobacz Podkarpacie na weekend – mroczne tajemnice rezerwatu przyrody Prządki

Krosno jako miasto robi duże wrażenie, aczkolwiek to, co najciekawsze znajduje się poza jego granicami. Oddalony o 15 kilometrów na północ od miasta znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej o potocznej nazwie Prządki. Na terenie obiektu obecne są piaskowce o zaskakująco dużej wysokości i rozmiarów. Miejsce to posiada intrygującą, mroczną legendę, która opowiada o losie kobiet. Otóż według opowieści, kobiety zostały zamienione w kamień, ponieważ pracowały w święto. Z tego powodu, skały na terenie obiektu dostały swoje przydomki np.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt oraz Madej. Wyjeżdżając na Podkarpacie na weekend, warto zajrzeć na Prządki, ponieważ rezerwat obecnie został zagospodarowany w celu nieprzeciętnego spaceru, a nawet wspinaczki. Bardziej odważni turyści lubiący ekstremalną aktywność, chętnie próbują wchodzić na skały i w różny sposób zdobywać ich szczyty. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ wszystkie wspinaczki odbywają się na własną rękę.

Zamek w Odrzykoniu – Podkarpacie na weekend

Ruiny średniowiecznego zamku znajdują się niedaleko miasta Krosno na wzniesieniu o wysokości 152 m n.p.m. Pierwsze notatki na temat zamku pochodzą jeszcze z XIV wieku, a na ścianach zamku jeszcze możemy odnaleźć elementy sztuki gotyckiej. Zamek posiada niebywałą historię, która była inspiracją do napisania komedii „Zemsta” przez Aleksandra Fredro. W związku z tym to mieszkańcy oraz turyści darzą wielkim szacunkiem Kamieniec, bez którego komedia mogła nawet nie powstać. Bardzo ciekawy jest fakt odnośnie obecnego władania zamkiem. Obiekt nawet teraz jest podzielony pomiędzy dwie gminy: Korczynę oraz Wojaszówkę. Wybierając Podkarpacie na weekend, zamek w Odrzykoniu to coś, na co warto poświęcić kilka godzin. Pomimo swojej historii, teren obiektu nadal tętni życiem. W murach warowni powstało niewielkie muzeum historyczne, a sam zamek stał się popularnym miejscem spotkań mieszkańców okolicy oraz wyjątkowym punktem turystycznym.

Sobota w Sanoku – co warto zobaczyć wybierając Podkarpacie na weekend

Jeden dzień na każde miasto to z jednej strony mało, a z drugiej wystarczająco, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca. Sanok jest miastem, który tętni bieszczadzkim życiem. Wielu turystów jadąc w kierunku gór bieszczadzkich, zahacza o miasto Sanok, które znajduje się na trasie. Jego pełna nazwa to Królewskie Wolne Miasto Sanok. Czy rzeczywiście takie królewskie i wolne? Nie jest to ogromne miasto, aczkolwiek nie można nazwać go też miasteczkiem. Posiada gamę ciekawych atrakcji oraz wyjątkowych miejsc. To tutaj znajduje się największa wystawa w pełni poświęcona życiu i twórczości wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego. Co warto zobaczyć w Sanoku, mając tylko jeden dzień do dyspozycji? Oto kilka atrakcji, dzięki którym najlepiej poznasz historię miasta i okolic.

Podkarpacie na weekend – Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego znajdujący się w mieście Sanok to pierwszy, największy skansen na terenie całej Polski! Ponadto jest to jeden z najpiękniejszych muzeów w Europie do zwiedzania na wolnym powietrzu. To tutaj poznasz kulturę regionu oraz jego niezwykle ciekawą historię z intensywnymi ciekawostkami. Skansen położony jest u stóp Białej Góry, a atrakcje znajdujące się na terenie obiektu sprawiają wrażenie, jakby czas stanął w miejscu. Zwiedzanie tego miejsca obejmuje kilka punktów, rozpoczynając od  Galicyjskiego Rynku, gdzie znajdują się domy zamieszkałe przez dawnych rzemieślników i pracowników. Prawie 40 hektarów powierzchni, które w celach turystycznych została podzielona na mniejsze sektory przypominające małe wioski. Jest to wyjątkowe miejsce na terenie miasta Sanok, które warto zobaczyć, wyjeżdżając na Podkarpacie na weekend. Znajduje się tam ponad 120 obiektów upamiętniających dawne dzieje różnych grup etnograficznych. Dowiesz się, jak mieszkała m.in.: polska ludność rolnicza Pogórzan oraz polsko-ruska  ludność Dolinian.

Starówka i rynek w Sanoku – Podkarpacie na weekend

Będąc w Sanoku, na pewno nie pożałujesz poświęconego czasu na Starym mieście. Rynek jest bardzo zadbany, czysty z odrestaurowanymi kamienicami. Mimo przebudowy starówka w Sanoku zachowała swój przedwojenny klimat. Niektórzy turyści twierdzą, że jest to jedno z najładniejszych Starych Miast w Polsce, gdzie spędzony czas przebiega miło i przyjemnie. Kwadratowa przestrzeń zagospodarowana została w wyjątkowy sposób, dzięki czemu Rynek w Sanoku stanowi wizytówkę miasta. Historia nazwy terenu jest bardzo długa. W czasach wojny nosił ona nazwę Placu Adolfa Hitlera, natomiast w okresie Polskie Rzeczyspospolitej Ludowej nazywano go Placem Rewolucji Październikowej. Wybierając Podkarpacie na weekend w Sanoku, najpiękniejszą budowlą znajdującą się na rynku jest Stary Ratusz. Oprócz tego na terenie deptaku dwa pomniki ważnych dla Sanoka postaci: wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego oraz Józefa Szwejki z powieści Jaroslava Haska. Wojak Szwejk z książki „Przygody dobrego wojaka Szwejka” to każdemu znany, sympatyczny bohater, który odwiedził miasto Sanok w 1915 roku. Obecnie można go spotkać siedzącego na ławce i palącego fajkę oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Wybierz Podkarpacie na weekend – galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Jeżeli jesteśmy przy pomnikach na starówce w Sanoku, gdzie jeden z nich przedstawia postać Zdzisława Beksińskiego, warto część dnia poświęcić na zobaczenie galerii polskiego malarza, który 90 lat temu urodził się w mieście Sanok. Pasjonaci sztuki niekiedy wyjeżdżając na Podkarpacie na weekend, poświęcają na muzeum cały dzień. Nic dziwnego, ponieważ jest to największa kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego na całym świecie. Wybitny malarz z własnej woli przekazał swój dorobek zamkowi, wśród których znajduje się kilka tysięcy prac obejmujących fotografie, obrazy, rysunki oraz filmy artysty. To wielkie wyróżnienie dla miasta Sanok zważywszy na to, że Beksiński w roku 1977 przeprowadził się do Warszawy. Malarz nie zapomniał jednak o swoim rodzinnym mieście i to właśnie jemu postanowił przekazać największą część swojego dorobku artystycznego. Wystawa składa się z prac stworzonych w różnych okresach jego twórczości, dzięki której poznasz dokładnie postać Zdzisława Beksińskiego. Galeria znajduje się na zamku, gdzie dodatkową atrakcją jest znajdujący się obok punkt widokowy. Można stamtąd podziwiać piękne widoki rzeki San, zielone wzgórza, a w oddali dzikie Bieszczady. Muzeum Historyczne w Sanoku to niewątpliwie miejsce, dla którego warto poświęcić część dnia spędzonego w podkarpackim mieście Sanok.

Dlaczego warto wybrać Podkarpacie na weekend – więcej na temat Zamku Królewskiego w Sanoku

Historia Sanoka sięga jeszcze 1150 roku, kiedy to ziemia należała jeszcze do Rusi. Sanok otrzymał prawa miejskie niecałe 200 lat później, w roku 1339, a następnie po upływie roku czasu król Kazimierz Wielki przyłączył do Polski Ziemię Sanocką. Za czasów panowania króla wzniesiono gotycki zamek, który później został przebudowany w stylu renesansowym na polecenie Bony Sforzy. Co ciekawe, postać Bony nie przebywała na zamku, aczkolwiek cieszył się on obecnością króla Kazimierza Wielkiego, a także króla Władysława Jagiełło. Do dzisiaj Zamek Królewski jest jedną z głównych atrakcji miasta Sanok, dla którego przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, jadąc na Podkarpacie na weekend. To, co najciekawsze, znajduje się wewnątrz zamku, albowiem mieści się tam Muzeum Historyczne. Wewnątrz zamku oprócz koniecznej do zobaczenia galerii Zdzisława Beksińskiego znajduje się jeszcze piękna kolekcja ikon stanowiąca wystawę stałą w Muzeum Historycznym. Obejmuje ona sztukę cerkiewną XV-XIX wieku składającą się z ponad 700 pięknych ikon, krzyży cerkiewnych oraz ksiąg. Ikony nie są zwykłymi obrazami. W religii prawosławnej traktowane są jako pośrednik między życiem na ziemi a światem niebiańskim, przedstawiają epizody z życia świętych oraz sceny zaczerpnięte z Pisma Świętego. Wystawa ikon w muzeum jest bardzo duża i robi niebywałe wrażenie.

Niedziela w Rzeszowie – Podkarpacie na weekend w stolicy województwa

Jeśli wybierasz się na Podkarpacie na weekend, to koniecznie musisz zajrzeć do stolicy tego województwa. Rzeszów to prężnie rozwijające się miasto, który cieszy się dużym zadowoleniem wśród mieszkańców oraz przyjezdnych. Nie bez powodu nazywane jest stolicą innowacji. Miasto jest zadbane, czyste, przestronne i piękne. Oprócz tego nie brakuje tutaj miejsc zabytkowych z ciekawą historią. Plusem Rzeszowa jest jego przestrzeń, albowiem miasto jest tak zagospodarowane, że spokojnie będziesz w stanie zwiedzić go pieszo w jeden dzień. Najbogatszym miejscem Rzeszowa jest Rynek, na którym oprócz wielu ciepłych restauracji i kawiarenek, znajdują się najważniejsze zabytki miasta. Rzeszów określany jest jako “compact city”, posiada wiele atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Co zwiedzić w Rzeszowie, kiedy przyjeżdżasz na Podkarpacie na weekend? Oto kilka najważniejszych propozycji.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – wybierz Podkarpacie na weekend

Idąc ulicą 3 maja, gdzie znajduje się bardzo popularna fontanna multimedialna w Rzeszowie, przy Alei Kasztanów rozciąga się potężny mur, a za nim niezwykle interesujący budynek. Zamek Lubomirski dawniej miał odpierać najazdy Tatarów i był otoczony przez rozlewiska. Do dnia dzisiejszego możemy podziwiać obszerną fosę wokół budowli, która zachowała jeszcze fortyfikację typu bastionowego. Dawniej wewnątrz zamku znajdowało się więzienie, zaś w czasach II wojny światowej był on siedzibą władz okupacyjnych. Na terenie budynku przetrzymywano i rozstrzeliwano jeńców wojennych. Zamek pełnił funkcję więzienia do 1981 roku. Obecnie na terenie obiektu znajduje się Sąd Okręgowy w Rzeszowie, w związku z czym zwiedzanie budynku nie jest możliwe. Jednakże warto przejść się w okolice zamku, ponieważ otaczające go kamienne mury z zachowanymi bastionami w narożach sięgających 5 metrów wysokości robią ogromne wrażenie.

Jedyne takie muzeum w Polsce – dlaczego warto wybrać się na Podkarpacie na weekend?

Muzeum Dobranocek znajdujący się w centrum Rzeszowa to idealne miejsce na niedzielny rodzinny wypad, który zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych. Dla maluchów jest to niezwykła podróż do bajkowego świata i możliwość poznania historii dobranocek, które na ekranach telewizji puszczane są już od wielu lat. Dla dorosłych natomiast Muzeum Dobranocek stanowi sentymentalne miejsce, który pozwala wrócić do czasów dzieciństwa. To tutaj staniesz twarzą w twarz z postaciami pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatki. Ponadto obecni są tutaj również bohaterowie bajek rysunkowych dla dzieci. Wrócić wspomnieniem do znanego wszystkim Reksia, przygód Bolka i Lolka, a także odbędziesz przemiłe spotkanie z Misiem Uszatkiem. Jeśli postanawiasz z rodziną przyjechać na Podkarpacie na weekend i jesteś w Rzeszowie, to Muzeum Dobranocek jest idealnym miejscem, któremu warto poświęcić trochę czasu.

Plac Cichociemnych i Rzeszowska Luftmaszyna

Przechodząc z muzeum przez rynek, gdzie znajduje się m.in. ratusz z 1591 roku oraz XVII-wieczna studia, idąc w stronę Starego Cmentarza, napotkasz po drodze słynny Plac Cichociemnych. Dla wszystkich pasjonatów historii będzie to bardzo ciekawe doświadczenie. Miejsce stanowi upamiętnienie rzeszowskich młodych osób, które w czasach wojennych zostali złapani i wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na znajdujących się tam tabliczkach można zobaczyć tabliczki z imionami oraz numerami obozowymi ofiar pierwszego transportu z Tarnowa. Na terenie Placu Cichociemnych znajduje się również tabliczka profesora Józefa Szajny oraz rzeźba „Przejście 2001”. Plac Cichociemnych to choć znajduje się blisko rynku, jest bardzo cichym i spokojnym miejscem wartym zobaczenia. Jeśli jesteś zainteresowany kulturą żydowską, warto wybrać się do miasta Rzeszów, przyjeżdżając na Podkarpacie na weekend. Miasto to na przełomie XIX i XX wieku nazywano Mojżeszowem, który dawniej był zamieszkany przez wyznawców judaizmu. To tutaj na trasie „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów” uzyskać odpowiedzi na pytanie odnośnie muralu Freda Zinnemanna, co symbolizuje rzeźba Józefa Szajny oraz dlaczego jedna z rzeszowskich kamienic posiada miano rzeszowskiej Luftmaszyny.