Skansen w Kolbuszowej

Skansen w Kolbuszowej

Podziwianie pięknych, tradycyjnych budowli i miejsc, które niegdyś stanowiły naturalną przestrzeń funkcjonowania ludności, jest możliwe dzięki specjalnie przygotowanym skansenom, które powstają zazwyczaj przy różnego rodzaju muzeach etnograficznych. Jedną z takich przestrzeni jest Skansen w Kolbuszowej. Każdy pasjonat wiejskiego życia z przełomu XIX i XX wieku koniecznie powinien udać się do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym znaleźć można m.in. przykład tego wspaniałego skansenu. Kolbuszowa jest przygotowana na wizyty gości z każdego zakątku kraju, a na jej terenie dostrzec można zarówno wystawy czasowe, jak i przede wszystkim wystawy stałe. Największą atrakcją bez wątpienia jest jednak skansen, którego nie sposób pominąć podczas przemierzania podkarpackich terenów. Dzięki specjalnym ulgom jest to idealne miejsce na odpoczynek dla całej rodziny.

Skansen Kolbuszowa

Wyjątkowa przestrzeń, którą możemy oglądać w Kolbuszowej to skansen ukazujący niezwykle urokliwe, piękne wsie z przełomu XIX i XX wieku, które w pełnej okazałości prezentują kulturę Rzeszowiaków i Lasowiaków. Ludzie Ci zamieszkiwali niegdyś północną część województwa podkarpackiego, a Skansen Kolbuszowej w pełnej okazałości umożliwia poznanie i zrozumienie chłopskiej duszy. Wszystko to dzięki niezwykle klimatycznemu zwiedzaniu skansenu, który rozmyślnie został ustawiony z dala od miejskiego zgiełku. Poznanie tej historii umożliwi nam m.in. lepsze poznanie tego, jak ludzie z ówczesnych czasów spędzali swoją codzienność, jak wykonywali swoje prace domowe. W czasach, w których trudno nam wyobrazić sobie życie bez Internetu, z pewnością niezwykłym doznaniem będzie podziwianie wyjątkowych przestrzeni ukazanych w kolbuszowskim skansenie.

Skansen w Kolbuszowej – opis

Wyjątkowa do zwiedzania przestrzeń zajmuje teren obejmujący niemal 30 hektarów, a znaleźć na niej można ponad 80 obiektów, które należą do małej i dużej architektury drewnianej, charakterystycznej dla tego okresu. Znaleźć tam można m.in. chałupy, a także budynki przeznaczone dla inwentarza żywego tj. obory, chlewy, kurniki oraz stajnie. Obok nich z powodzeniem znaleźć można szereg innych budowli, w tym stodoły, spichlerze, a także młyn wodny i wiatraki. Zgodnie z właściwym dla skansenu w Kolbuszowej opisowi, na terenie tym znajdziemy również okazały kościół pw. Św. Marka Ewangelisty, a także budynki użyteczności publicznej. Obok obowiązkowej dla każdej wsi karczmy znaleźć można również tam szkołę oraz remizę strażacką. Miłośnicy najstarszych budowli z pewnością powinni odwiedzić dwór z Brzezin, datowany na 1753 rok, czy też na przykład chałupę Markowej z 1804 roku.

Skansen w Kolbuszowej – godziny otwarcia

Wiele wysiłku podjęto, aby zadbać o ustawienie wszystkich budowli w pełni naturalnych relacjach środowiskowych, co widać w przypadku skansenu w Kolbuszowej. Godziny otwarcia uwzględniają przede wszystkim danie zwiedzającym możliwości pełnego podziwiania okazałości całego skansenu. Co więcej, jest to miejsce otwarte każdego dnia. Tu jednak należy pamiętać o tym, że od listopada do marca godziny są stałe dla każdego dnia w tygodniu. W tym okresie z powodzeniem będziemy podziwiać przestrzeń wiernie odwzorowanej wsi w godzinach od 9:00 do 16:00. W podobnych godzinach obiekt dostępny będzie w dni powszednie w okresie od kwietnia do października. W soboty możliwość zwiedzania rozpoczyna się o godzinie 10:00, a kończy o 17:00. Z kolei w niedziele i święta czas podziwiania wyjątkowych przestrzeni rozszerzony został i zaczyna się o godzinie 10:00, a kończy o 18:00.

Skansen w Kolbuszowej – cennik

Warto pamiętać o tym, że recepcja oraz muzealny sklepik, są otwarte przez cały rok poza kilkoma dniami. Ich zamknięcie obejmuje 1 oraz 6 stycznia, Wielką Sobotę, Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny. Wszelkie plany zakupu pamiątek nie zostaną zrealizowane również 1 listopada, a także 24,25,26 oraz 31 grudnia. Ile jednak kosztuje faktyczne zwiedzanie skansenu w Kolbuszowej? Cennik wyraźnie uwzględnia bilety ulgowe, normalne, a także i rodzinne. Choć za zwykły bilet zapłacimy 12 złotych, w przypadku ulgi uiścimy jedynie opłatę 8 złotych. Z kolei bilety rodzinne kosztują 33 złote. W okresie od listopada do marca, czyli poza sezonem turystycznym, bilety rodzinne kosztować będą jedynie 25 złotych. Warto jednak pamiętać, że w okresie od czerwca do sierpnia obowiązują wyższe opłaty za bilety niedzielne. Tak więc za bilet normalny, ulgowy i rodzinny zapłacimy kolejno: 15, 10 oraz 41 złotych. Warto pamiętać o tym, że każdy poniedziałek umożliwia wstęp wolny na teren skansenu, a specjalne 50% zniżki otrzymują również posiadacze Karty Dużej Rodziny.