Co oznacza bycie rezydentem podatkowym?

Co oznacza bycie rezydentem podatkowym?

Rezydencja podatkowa to bardzo ważne zagadnienie odnoszące się przede wszystkim do regulowania zobowiązań wobec urzędów skarbowych, czy to na terenie kraju, czy w przestrzeni międzynarodowej. Rezydencja podatkowa oznacza krótko mówiąc status podatnika spędzającego większość czasu w danym kraju. To bezpośrednie centrum życia uzależnia miejsce opłacania podatków. Wielu przedsiębiorców chce zmienić rezydencję podatkową w innym kraju, a nie w Polsce, ponieważ to się bardziej opłaca pod kątem składek i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Rezydencja podatkowa, a centrum interesów życiowych, co to oznacza w praktyce?

Osoba, która spędza większość czasu za granicą zaczyna należeć naturalnie do innego systemu podatkowego, również z uwzględnieniem przywilejów emerytalnych, czy socjalnych benefitów. Standardowo podział dotyczy minimum 183 dni w roku spędzonych za granicą. Niektóre kancelarie pomagają w udowodnieniu, czy rezydencja podatkowa obowiązuje we właściwym zakresie, a robi się to przez dostarczanie rachunków, potwierdzenia adresu. Bardzo dobry przykład to https://www.thompsonstein.com – specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Niestety w Polsce prawo zmienia się na niekorzyść osób, które część czasu spędzają w kraju, a część dochodów generują za granicą. Ustawa o PIT wymusza wyrównanie podatku u takich podatników. Z tego powodu coraz więcej osób zamyka wszystkie interesy życiowe w Polsce i emigruje na stałe, co jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o ograniczenie kosztów podatkowych.

Czego potrzeba do zmiany rezydencji?

  • naturalnie ustabilizowania sytuacji życiowej związanej z nowym miejscem zamieszkania, trzeba potwierdzić nowy adres,
  • najlepiej przenieść wszystkie interesy za granicę, w tym centrum życiowe, co oznacza zarobkowanie, posiadanie konta bankowego, a nawet członka rodziny,
  • rezydencja podatkowa obowiązuje zazwyczaj, jeżeli podatnik spędza za granicą ponad 183 dni w roku, więc warto przekroczyć ten limit, żeby nie narazić się na problemy formalne.

Dlaczego to się opłaca?

Nowa rezydencja podatkowa za granicą to bardzo opłacalna perspektywa i po prostu uniezależnienie od źle funkcjonującego, krajowego systemu podatkowego.