Kiedy można korzystać z uproszczonej formy księgowości?

Kiedy można korzystać z uproszczonej formy księgowości?

Samodzielne prowadzenie księgowości we własnej firmie bardzo często bywa uciążliwe, w szczególności, gdy nie jesteśmy osobami, które zostały wykształcone w tym kierunku, oraz nie mamy żadnego doświadczenia z jej prowadzeniem. Z tego powodu warto ją powierzyć doświadczonym fachowcom, jednak konieczne jest dowiedzenie się, kiedy możemy skorzystać z form uproszczonej księgowości.

Czym jest księgowość uproszczona?

Aby zrozumieć to, kiedy przysługuje nam księgowość uproszczona, konieczne jest, aby zrozumieć, czym ona jest. Uproszczona księgowość to forma ewidencji podatkowej przeznaczona dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek jawnych, partnerskich oraz cywilnych osób fizycznych, których dochód roczny nie przekroczy dwóch milionów euro. Dostosowanie rodzaju księgowości ma następnie przełożenie na podstawy opodatkowania, przez które następnie jest obliczana wysokość zobowiązań podatkowych oraz tworzone są deklaracje podatkowe.

Wiedząc już to, czym jest księgowość uproszczona, możemy przejść do dokładniejszego wytłumaczenia, na czym ona polega. W przypadku tego rodzaju księgowości spotykamy się z ewidencjonowaniem podstawowych danych finansowych, a formą tego rodzaju księgowości jest natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatkowa księga przychodów oraz rozchodów, a także karta podatkowa. Uproszczone formy rachunkowości są sposobem na redukcję kosztów, a także zapewniają nam jej łatwiejsze prowadzenie.

Księgowość uproszczona — czym różni się od pełnej księgowości?

Podstawową różnicą, która możemy zauważyć, jest przeznaczenie danego typu księgowości. Księgowość uproszczona dotyczy jedynie małych firm, a opłaty za obsługę księgową są o wiele niższe niż w przypadku pełnej księgowości. Co więcej, sam proces obsługi księgowej w przypadku pełnej księgowości jest niezwykle czasochłonny oraz skomplikowany, a dodatkowo, w przypadku tego rodzaju księgowości musimy na bieżąco śledzić przepisy, które niezwykle często się zmieniają.

Podsumowując, księgowość uproszczona jest opcją, z której zdecydowanie warto skorzystać, jeżeli dochody naszej firmy nie przekraczają progu dwóch milionów euro. Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat księgowości uproszczone odwiedź biura rachunkowe Wolsztyn lub dowiedz się o niej więcej, wchodząc na stronę, https://biurorachunkowe-asset.pl/ksiegowosc-uproszczona/. Księgowość uproszczona jest rozwiązaniem, które na pewno warto rozważyć w przypadku prowadzenia własnej firmy.