Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?

Nieestetyczne plamy na twarzy mogą przybierać różne formy — rumienia na policzkach, pomarańczowych pojedynczych plamek, białych odbarwień. Niestety zmiany te często wpędzają w kompleksy lub wręcz obniżają jakość życia. W niektórych przypadkach można je skutecznie usunąć, stosując domową pielęgnację. Pomocny może być, np. krem na przebarwienia ziaja, zawierający substancje depigmentacyjne. Przebarwienia mogą skutecznie zepsuć humor, a nawet zatrzymać w domu i wpędzić w depresję. Tymczasem wystarczy użyć odpowiednich kosmetyków, aby uzyskać jednolity, zdrowy kolor skóry.

Przebarwienia skóry – przyczyny

Plamy i przebarwienia powstają w wyniku zaburzeń pracy melanocytów, tj. komórek produkujących melaninę, pigment odpowiadający za kolor skóry. Mogą być wynikiem wrodzonych schorzeń skóry, takich jak bielactwo czy łuszczyca. Adolescenci i osoby w wieku pokwitania często obserwują je w wyniku zaburzeń hormonalnych, przy czym szczególnie uciążliwe są przebarwienia wynikające z trądziku różowatego, wywołujące na policzkach silny grudkowaty rumień. Wpływ może mieć tu też dieta, np. zbyt bogata w karoten, który daje piękny odcień skórze, o ile jest w odpowiednim stężeniu, ale gdy go za dużo – może powodować pomarańczowe plamy. Odbarwienia skóry niezwykle często powoduje też szkodliwe promieniowanie słoneczne. W reakcji na szkodliwe czynniki skóra uruchamia wzmożoną produkcję melaniny, a to prowadzi do powstawiania plam.

Usuwanie przebarwień na twarzy – co może pomóc?

Na szczęście istnieją substancje, które mogą regulować poziom melaniny. Przywracają one właściwy koloryt skóry i wygładzają ją. Jest to np. Dimethylmethoxy Chromanyl Palmitate, który zawiera krem na przebarwienia ziaja. Jest to składnik kremów, w pełni bezpieczny, wybielający. Przebarwienia usuwa też witamina C. Ma ona działanie antyoksydacyjne, a więc naprawcze, ale też działa rozjaśniająco na skórę. Ten potężny składnik delikatnie złuszcza skórę, usuwając zainfekowane czy też zniszczone komórki. Wykazuje też właściwości fotoochronne. Innym składnikiem, który oddziałuje na melaninę, hamując jej powstawanie, jest niacynamid. Dodatkowo także dogłębnie nawilżający. W przypadku cery dojrzałej spektakularne efekty przynosi retinol, który zmniejsza rozmiary i liczbę melanocytów.

Kompleksowa pielęgnacja eliminująca przebarwienia

Aby składniki przywracające skórze właściwy koloryt mogły zadziałać w pełni, należy raz na jakiś czas zastosować peeling. W przypadku skóry odbarwionej nie może być to scrub chemiczny, wybieramy tu peeling enzymatczyny. Peelingi kwasowe mogą przynieść dobre efekty w zwalczaniu przebarwień skóry, ale trzeba tu postępować ostrożnie i wybierać delikatne kwasy, stopniując ich stężenie. Skórę oczyszczamy również delikatnymi środkami, bez SLS i bez mydła. Mogą to być np. syndety lub dermokosmetyczny płyn oczyszczający. Na oczyszczoną skórę nakładamy krem eliminujący przebarwienia. Oprócz składników wybielających powinien on zawierać także emolienty, które natłuszczą i nawilżą skórę. Odpowiednie nawodnienie jest tu bardzo istotne, więc w pielęgnacji powinny się znaleźć składniki nawadniające. Krem na przebarwienia ziaja nawilża skórę między innymi z pomocą D-panthenolu, który ma również działanie łagodzące. W przypadku skór dojrzałych świetne efekty daje kwas hialuronowy, wiążący w komórkach niezbędne składniki nawilżające. W pielęgnacji cery zawsze, niezależnie od jej kondycji, należy stosować kremy z filtrami anty UV. Szkodliwe promieniowanie słoneczne oddziałuje cały rok, niestety często zaburzając produkcję melaniny.

Plamy na twarzy w większości przypadków można skutecznie wyeliminować, stosując dedykowane kosmetyki, a także właściwie zabezpieczając cerę. Latem warto zakładać nakrycie głowy, które zasłoni przed mocnym słońcem. Zimą natomiast dobrze jest pamiętać o kremie ochronnym na mróz.