Przerwa zimowa na budowach odcinków S19 w województwie podkarpackim

Przerwa zimowa na budowach odcinków S19 w województwie podkarpackim

Na terenie województwa podkarpackiego, na czterech segmentach drogi ekspresowej S19, które są obecnie w trakcie budowy, obowiązuje tzw. kontraktowa przerwa zimowa. Joanna Rarus, rzeczniczka oddziału GDDKiA w Rzeszowie, przekazała informację dla PAP, że mimo tej przerwy wszyscy wykonawcy deklarują kontynuowanie prac budowlanych, jeżeli warunki na to pozwolą.

Kontraktowa przerwa zimowa obowiązuje od 1 grudnia do 31 marca na czterech odcinkach Via Carpatia, które są aktualnie w trakcie budowy na terenie Podkarpacia. Łączna długość tych odcinków przekracza 42 kilometry.

Rarus zwróciła uwagę, że umowy z wykonawcami zawierają klauzulę dotyczącą możliwości przerwy zimowej. „W przypadku województwa podkarpackiego, przerwa ta trwa cztery miesiące – od 1 grudnia do 31 marca. Jest to podyktowane specjalnymi warunkami terenowymi regionu górskiego i surowym klimatem panującym w tym obszarze” – wskazała.

W dalszej części rozmowy, rzeczniczka podkreśliła, że mimo iż przerwa zimowa to prawo, nie stanowi ona obowiązku dla wykonawców. „Dlatego też wszyscy oni zapowiedzieli, że jeżeli warunki będą sprzyjały, będą kontynuować prace budowlane w zakresie, na jaki pozwala technologia” – dodała Rarus.

Jednym z odcinków drogi, na którym obecnie obowiązuje przerwa zimowa, jest segment S19 Rzeszów Południe–Babica o długości ponad 10 km. Umowę na jego realizację, wartą ponad 2,2 mld złotych, podpisano z konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion. W tym roku skupiono się głównie na pracach ziemnych, takich jak odhumusowanie, wykopy czy nasypy, oraz na wzmacnianiu podłoża.