Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie ostrzega przed gołoledzią i zanieczyszczeniem powietrza

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie ostrzega przed gołoledzią i zanieczyszczeniem powietrza

Informacja o dwóch niebezpiecznych sytuacjach została opublikowana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Pierwsze ostrzeżenie dotyczy marznących opadów, które mogą prowadzić do wystąpienia gołoledzi na drogach. Drugie ostrzeżenie, które jest ważne przez cały czwartek, dotyczy złej jakości powietrza.

Na terenie powiatu stalowowolskiego, tarnobrzeskiego oraz Tarnobrzega obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Do godziny 18 w czwartek mogą pojawiać się lokalnie opady deszczu lub mżawki, które mogą spowodować gołoledź na drogach.

Alert dotyczący złej jakości powietrza został wydany dla powiatu dębickiego. Jest on związany z potencjalnym przekroczeniem poziomu informowania o wartości 100 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Zgodnie z danymi podanymi przez WCZK, prawie 133 tysiące mieszkańców powiatu dębickiego są narażeni na ryzyko oddychania powietrzem złej jakości.

WCZK podało również informacje na temat przyczyn tych niekorzystnych zjawisk. Wskazano, że „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego” są odpowiedzialne za obecne zagrożenia.