Zmiana szamba w nowoczesną oczyszczalnię ścieków – jak zrobić to zgodnie z prawem?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują na popularności jako wygodna i legalna metoda usuwania ścieków z gospodarstw domowych. Niestety, wciąż wielu właścicieli nieruchomości korzysta z mniej wydajnych rozwiązań, takich jak szamba, czyli zamknięte zbiorniki bezodpływowe. Czy istnieje możliwość przekształcenia takiego zbiornika w nowoczesną oczyszczalnię? Jakie są przepisy prawne w tym zakresie? Przekonajmy się o tym! Każdy właściciel lub zarządca budynku, w tym domu, ma obowiązek podłączenia nieruchomości do systemu sanitarnego. Jednakże, w wielu miejscach, zwłaszcza na terenach wiejskich oraz w nowo powstałych osiedlach na obrzeżach miast, brak jest możliwości przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji. W rezultacie wiele starszych domów wyposażonych jest w tradycyjne szamba, które nie dorównują nowocześniejszym rozwiązaniom pod względem wydajności, bezpieczeństwa i ekologii.
Szamba a przydomowe oczyszczalnie – jakie są zasadnicze różnice?
Zmieniające się czasy przynoszą nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Nie inaczej jest jeśli chodzi o gospodarkę ściekową i możliwości, jakie pojawiają się na drodze tych, którzy muszą szukać zamiennika tradycyjnej kanalizacji. Już na wstępie należy wyjaśnić, że szambo to zbiornik, w którym gromadzi się ścieki, wymagający regularnego opróżniania (minimum raz na dwa miesiące). W przeciwieństwie do niego, przydomowe oczyszczalnie ścieków to systemy przepływowe, działające automatycznie i bezobsługowo. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa zamianę szamba na nowoczesną oczyszczalnię, a dodatkowym atutem tej ostatniej jest proekologiczny model funkcjonowania.
Czy można przerobić szambo w oczyszczalnię?
Co jednak w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości wiele lat temu zdecydował się na szambo, a teraz chciałby zamienić je na oczyszczalnię. Czy możliwe jest przerobienie jednego rozwiązania na drugie? Okazuje się, że w świetle obowiązującego prawa oraz standardów bezpieczeństwa, nie ma takiej opcji. Tego typu oczyszczalnia nie byłaby bowiem do końca sprawna, a już na pewno nie spełniłaby podstawowych norm jeśli chodzi o wydajność, trwałość czy skuteczność redukowania nieczystości. Pomimo tego, że na rynku działają firmy, które oferują usługę przerobienia szamba w oczyszczalnię, z praktycznego punktu widzenia jest to niedopuszczalne. To dlatego najbardziej optymalnym wyjściem jest po prostu zaprojektowanie i budowa przydomowej oczyszczalni od podstaw.
Dlaczego warto mieć przydomową oczyszczalnię?
Własna oczyszczalnia to niezwykły komfort i gwarancja tego, że nasze ścieki zostaną odprowadzone w należyty sposób. Podejmując decyzję o jej montażu, najlepiej poradzić się fachowców, którzy ocenią, jaki rodzaj będzie najlepszy oraz jakie parametry techniczne musi mieć instalacja. Pamiętajmy też, aby spełnić wszystkie formalności, w tym przygotować projekt i nanieść go na mapę terenu z zachowaniem wymaganych odległości, a następnie zgłosić budowę oczyszczalni do właściwego starostwa w terminie minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac.