Twierdza Przemyśl – Fort I Sail-Soglio

Twierdza Przemyśl – Fort I Sail-Soglio

Jeżeli wybierasz się na teren województwa podkarpackiego, zdecydowanie na Twojej liście miast do zobaczenia powinien znaleźć się Przemyśl. Jest to miasto posiadające tradycję liczącą ponad tysiąc lat. Początki Przemyśla sięgają korzeniami do 981 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o mieście w tzw. Latopisie Nestora. Na terenie Przemyśla znajduje się wiele ciekawych miejsc, zabytków, muzeów, a także atrakcji jak na przykład podziemna trasa turystyczna. Wśród turystów dużym zainteresowaniem cieszy się twierdza Przemyśl fort i salis soglio, który znajduje się niedaleko miasta w Siedliskach.

Twierdza Przemyśl Salis-Soglio – historia fortu

Na początku plan obiektu zakładał powstanie fortu pancernego, aczkolwiek po roku realizacji projektu znacznie odcięto środki finansowe, w związku z czym niemożliwy był całkowity zakup pancerzy. W takim wypadku stworzono projekt, w którym umieszczono stanowiska artyleryjskie, dlatego właśnie fort l jest kategoryzowany jako artyleryjski. Obiekt wzniesiono w latach 1882-1886 i został nazwany na cześć dyrektora budowy umocnień – Daniela Salis-Soglio. Fort I początkowo był częścią tzw. Grupy Siedliskiej i w czasie pierwszego, jak i drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl wspierał on działania kolektywu. Twierdza Przemyśl w 1915 roku uległa kapitulacji, podczas której fort I został częściowo wysadzony w powietrze, a w trakcie II wojny światowej, rozebrano go w części.

Twierdza Przemyśl Salis-Soglio – fort dziś

W obecnych czasach fort I stanowi jeden z najlepiej zachowanych tego typu fortów, jakie posiadała wówczas twierdza Przemyśl. Fort I Salis-Soglio zlokalizowany jest niedaleko granicy polsko-ukraińskiej, aczkolwiek mimo tego, jest on możliwy do zwiedzania przez turystów. Będąc w okolicach Przemyśla, warto wybrać się na teren fortu, ponieważ zachowana została w nim oryginalna brama wjazdowa. Wzniesione z cegły wrota stanowią przejście na dziedziniec szyjowy, na którym znajdują się oryginalne łukowe konstrukcje kazamat. Twierdza Przemyśl Salis Soglio to bardzo ceniony przez turystów zabytek z czasów wojennej Polski. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem oraz posiada w swojej biografii ciekawą historię.

Jak w obliczu wojen poradziła sobie twierdza Przemyśl?

Fort I Salis-Soglio mieścił w czasie międzywojennym magazyny uzbrojenia Wojska Polskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa, fort wykorzystywany był na koszary Wehrmachtu, później natomiast w jego murach przesiadywała nazistowska egzekucja ludności Przemyśla pochodzenia żydowskiego. Po wojnie fort Salis-Soglio pełnił funkcję magazynu winiarskiego moszczu, aby w późniejszych czasach zaadaptować obiekt jako prywatna placówka muzealna. Na terenie fortu zachowane zostały między innymi magazyny amunicji, stanowiska artylerii, schrony dla załogi oraz wiele innych wartych zobaczenia obiektów. Twierdza Przemyśl fort I Salis-Soglio posiada około 15% uszkodzeń, z których zniszczeniu uległ mur Carnota, część lewego dziedzińca oraz kaponiery.

Twierdza Przemyśl – trochę słów o wielkiej fortyfikacji

Jedną z 200 ogromnych fortyfikacji stałych w całej Europie 1914 roku jest Twierdza Przemyśl, czyli potężny zespół budowli o charakterze obronnym. Budowę obiektu rozpoczęto podczas wojny krymskiej, kiedy to relacja między Rosją a Austrią znacznie się pogorszyła, a prawdopodobieństwo nowej wojny było bardzo wysokie. Twierdza Przemyśl budowana była w celu obrony Bramy Przemyskiej na styku Kotliny Sandomierskiej i Karpat. Przejście to miało wówczas ogromne znaczenie, ponieważ od lat szedł tędy szlak handlowy z Polski i Rusi na Węgry, a także kiedy w XIX wieku miasto Przemyśl stanowił ważny punkt drogi kolejowej na trasie Wiedeń-Lwów. W obliczu I wojny światowej twierdza Przemyśl przestała sprawować już tak dużą rolę i z biegiem lat uległa spustoszeniu. Obecnie obiekt stanowi funkcję zabytku południowo-wschodniej Polski.