Za nami Rok Ulmów na Podkarpaciu – podsumowanie działalności sejmiku województwa podkarpackiego

Za nami Rok Ulmów na Podkarpaciu – podsumowanie działalności sejmiku województwa podkarpackiego

Podczas poniedziałkowego posiedzenia sejmiku województwa podkarpackiego, radni skoncentrowali się na podsumowaniu realizowanych działań związanych z obchodami Roku Ulmów na Podkarpaciu, które miały miejsce w 2023 roku. Oprócz tego, uwagę przyciągnęła zajmowane stanowisko w kwestii tworzenia parków narodowych, które jest efektem decyzji ministra środowiska o zaprzestaniu wycinki drzew w wybranych gminach leśnych.

Za prezentację efektów Roku Ulmów na Podkarpaciu odpowiedzialny był marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Wszystkie realizowane projekty przedstawiono ze szczególnym naciskiem na różnorodność i bogactwo form prezentacji – od koncertów, poprzez wystawy i konkursy, aż do specjalnie przygotowanych filmów, objazdów dla dziennikarzy oraz muzycznych widowisk.

Marszałek Ortyl wyraził swoją wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w organizację i uczestnictwo w wydarzeniach związanych z Rokiem Ulmów. Zaznaczył, że ich wkład przyczynił się do płynnej realizacji obchodów. Marszałek wyraził nadzieję, że wiele z tych wydarzeń stanie się częścią tradycji lub przynajmniej zostanie na długo w pamięci uczestników.

W kontekście obchodów marszałek Ortyl przypomniał o 80. rocznicy mordu na rodzinie Ulmów, która przypada na 24 marca bieżącego roku oraz o tym, że rok 2024 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów na terenie całego kraju. Zauważył też, że samorząd województwa podkarpackiego podjął starania o ustanowienie rodziny Ulmów patronami tegoż województwa.