Mury obronne w Przeworsku
Niemal od zawsze niezwykle istotnym znaczeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców miast były odpowiednio przygotowane mury obronne. Choć współcześnie nie stanowią one tak istotne zabezpieczenia, jak miało to miejsce przez setki, a nawet tysiące lat, różnorodne, wyjątkowe fortyfikacje oraz ich pozostałości stanowią istotny punkt turystyczny dla miłośników zabytków, historii oraz militarystyki. Wśród nich znajdują się również mury obronne Przeworska. Ten wyjątkowy punkt fortyfikacji Podkarpacia ma już ponad pół tysiąca lat. Choć nie przyjdzie nam uświadczyć pełnej struktury murów, wciąż warto przyjrzeć się tym niezwykłym fortyfikacjom, które wciąż widoczne są przy niektórych ulicach Przeworska.
Mury obronne w Przeworsku
W różnych rejonach Polski znaleźć można wiele interesujących, wyjątkowych punktów fortyfikacyjnych. Szczególnie wiele ich znaleźć można w terenach wyżynnych i górskich, gdzie naturalne wzniesienia dodatkowo wspomagały wykorzystywanie strategicznych miejsc do zwiększenia obronności kraju i regionu. W tym celu wykorzystano również budowę murów obronnych w Przeworsku, aby w szczególności zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców tego miasta. Początek budowy tego obwarowania, które otaczało całe miasto, rozpoczęto w 1512 roku. Przez setki lat mury obronne w Przeworsku dzielnie stawiały opór najeźdźcom. Dopiero XIX wiek przyniósł czas pierwszych zniszczeń i rozbiórek tego elementu obronnego miasta. Dalsze zniszczenia datowane są już na okres II wojny światowej. To właśnie wtedy Niemcy dokończyli dewastację i rozbiórkę tych wyjątkowych murów. Po tych działaniach zachowało się jedynie kilka punktów, w których wciąż podziwiać można niegdyś majestatyczne obwarowania Przeworska.
Mury obronne – Przeworsk
Ten niezwykły punkt architektoniczny miasta został wybudowany z myślą o zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w mieście. Dlatego też wysokość tych murów miejscami dochodziła nawet do 5 metrów. Dzięki licznie rozglifionymi od wewnątrz otworami strzelniczymi możliwe było lepsze prowadzenie obrony miasta, a straże miały dogodne miejsce do bacznego obserwowania okolicy. Co więcej, obwód murów obronnych Przeworska wzmacniany był przez aż pięć baszt. Z kolei wejście do miasta możliwe było przez trzy bramy: Kańczucką (zwaną również Węgierską) od południa, Jarosławską od wschodu oraz Łańcucką od północnego zachodu.
Mury obronne w Przeworsku obecnie
Choć każdy miłośnik dawnej architektury chciałby w pełni podziwiać obwarowania w pełnej okazałości, mury obronne w Przeworsku obecnie znajdziemy w postaci kilku zachowanych fragmentów. Gdzie zatem powinniśmy skierować nasze kroki? Przede wszystkim są one widoczne na terenie kościoła klasztornego w. Barbary oraz na terenie bazyliki Ducha Świętego. Te fragmenty zostały zachowane w najokazalszym fragmencie, a najdłuższy zachowany fragment murów znajduje się na terenie od zabudowań klasztornych bożogrobców przy bazylice, aż do starej furty. Tu zachowały się zwieńczenia z otworami strzelczymi oraz krenelażem. Mniejsze fragmenty murów obronnych w Przeworsku znaleźć można przy ulicach: Kilińskiego, Kazimierzowskiej, Tkackiej, św. Jana oraz Słowackiego.