Kopiec Tatarski w Przemyślu

Kopiec Tatarski w Przemyślu

Wśród wielu wspaniałych wzniesień wykonanych ludzką ręką z pewnością wyróżnić należy miejsce upamiętniające pokonanie Tatarów na południowo-wschodnim krańcu Polski. Mowa oczywiście o Kopcu Tatarskim w Przemyślu. To górujące nad Przemyślę wzgórze niejednokrotnie nazywane jest zniesieniem i stanowi niezwykle istotny punkt dla miasta. Wraz z istnieniem tego miejsca wiąże się nie tylko legenda jego powstania, ale i niezwykłe wykorzystanie go w celach turystycznych.

Kopiec Tatarski w Przemyślu

Wznoszące się na 352 m n.p.m. zniesienie nazywane Kopcem Tatarskim w Przemyślu jest znakomitym miejscem, z którego z powodzeniem można podziwiać pełną panoramę całego miasta. Choć dzisiaj jest to istotny punkt przemyskiej turystyki, miejsce to przez kilkaset lat używane było jak ważny punkt spajający lokalny system obronny w całość. Wynikało to z tego, że Kopiec Tatarski umożliwiał idealne spoglądanie nie tylko na panoramę Przemyśla, ale również i na rozległy teren Płaskowyżu Sańsko-Dniestrzańskiego, Kotliny Sandomierskiej oraz Podgórza Przemyskiego w Karpatach, a także i Gór Sanocko-Turczańskich.  Wraz z bogatym ufortyfikowaniem całego miasta, punkt ten umożliwiał ochronę przez niespodziewanym atakiem nieprzyjaciół, którzy chcieliby podejść miasto z dowolnej strony.

Kopiec Tatarski w Przemyślu – jak dojechać?

Udając się na wypoczynek i zwiedzanie do województwa podkarpackiego, koniecznie należy pamiętać o zwiedzaniu Kopca Tatarskiego w Przemyślu. Jak dojechać na jego szczyt? Choć część drogi trzeba będzie przebyć piechotą, w pobliże wspinaczki na sam szczyt z powodzeniem zabierze nas autobus linii 28. Oznacza to, że nie musimy wjeżdżać własnym autem, choć ta opcja oczywiście również jest jedną z dostępnych możliwości. Pamiętać jednak należy o tym, że na sam szczyt konieczne będzie przejście pieszo, choć ta trasa nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, dojście do najwyższego punktu Przemyśla zostało ułatwione poprzez stworzenie odpowiednich tras, wyłożonych odpowiednią kostką. Na zniesieniu, wraz z torem saneczkowym, znajduje się kolejka krzesełkowa, którą również można ułatwić sobie podróż. Jeśli chcemy przyjechać samochodem, możemy go zostawić na parkingu przy ulicy Sanockiej, a stamtąd bezproblemowo wjedziemy już do góry.

Kopiec Tatarski w Przemyślu – legenda

Podobnie jak w przypadku wielu polskich ważnych punktów, również i w tym przypadku można usłyszeć interesującą opowieść o tym, co rzekomo miało przyczynić się do powstania tego niezwykle tajemniczego Kopca Tatarskiego. W Przemyślu legenda mówi przede wszystkim o pogrążonych w żałobie Tatarach, którzy zniesienie usypali na cześć swojego chana, który poległ w walce. To górujące nad miastem wzniesienie z pewnością stanowi wyjątkowy pokaz poziomu żalu i miłości poddanych chanowi wojowników, którzy pragnęli upamiętnić jego śmierć zgodnie z właściwymi sobie zwyczajami. Zgodnie z tą legendą kurhan chana usypany został podczas najazdów tatarskich na ziemię przemyską. Jednak później wojska polskie pokonały na tym terenie Tatarów, co sprawiło, że dla upamiętnienia tych bohaterskich walk postanowiono ochrzcić ten kurhan nazwą „zniesienie”, co oznacza „pokonanie”. Mając świadomość tej co najmniej dwoistej natury tego wyjątkowego wzgórza, wspięcie się na jego szczyt i ogarnięcie wzrokiem otaczającej przestrzeni z pewnością stworzy nowe, niezapomniane wrażenia.

Kopiec Tatarski w Przemyślu – tor saneczkowy

Udanie się w weekend do Przemyśla z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników jazdy na sankach. Ucieszy to z pewnością tych, którzy chcieliby zaznać tego sportu również w cieplejszym okresie roku. W tej sytuacji wystarczy udać się na teren Kopca Tatarskiego w Przemyślu. Tor saneczkowy, który funkcjonuje w jego towarzystwie, działa przez cały rok, więc podziwianie wyjątkowych widoków można połączyć ze zjazdem na sankach. Choć tor saneczkowy jest dostępny w każdy dzień tygodnia, to właśnie w sobotę i niedzielę możemy skorzystać z kolejki krzesełkowej, która uruchomiona została przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji.