Pomnik Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad odsłonięty w Wołosatem

Pomnik Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad odsłonięty w Wołosatem

Pomnik Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad w Wołosatem

Pomnik Ludzi Wolności i Solidarności z Bieszczad ma formę bramy ze skrzydłami z widokiem na Tarnicę. Jest to symbolicznie wyrażona brama do wolności. Wykonano go z drzewa dębowego, dzięki czemu pasuje do krajobrazu. Warto wspomnieć, że drewno dębowe tradycyjnie wykorzystywano w bieszczadzkim budownictwie. Autorzy pomnika celowo chcieli do tego nawiązać.

W odsłonięciu pomnika brali udział działacze dawnej opozycji. Pojawił się między innymi były marszałek sejmu Marek Kuchciński. Oprócz niego znalazło się kilku posłów i europosłów. Na terenie obiektu pojawiła się także wystawa plenerowa, którą zorganizował IPN.

Cel postawienia pomnika?

Dzieło powstało z inicjatywy IPN-u w Rzeszowie, czyli instytucji do tego stworzonej. Chodziło o to, aby upamiętnić osoby, które walczyły przeciwko władzom komunistycznym w czasach PRL-u. Jak czytamy w informacji na stronie internetowej instytutu, pomnik ma wymiar nie tylko historyczny, ale też egzystencjalny.

Wołosate w walce o wolność

Wołosate to mała miejscowość w Bieszczadach, ale również i ona ma swoje zasługi w walce o wolność. Nie mówimy tylko o czasach PRL-u, ale szlachetnej postawie mieszkańców jeszcze na początku dwudziestego wieku. Walki toczono tutaj już w pierwszej wojnie światowej. W kolejnym konflikcie zaś mieszkańcy Wołosatego dali się we znaki Niemcom, gdy odmawiali przyjmowania kennkart, mimo że było to dla nich korzystniejsze pod względem finansowym.