Dlaczego warto odszukać Solinę?

Dlaczego warto odszukać Solinę?

Dlaczego warto odszukać Solinę?

Solina to największa atrakcja całych Bieszczadów. Tutaj przede wszystkim udajemy się do zapory, która zapewnia piękne widoki i co za tym idzie niezapomniane wspomnienia. Wycieczka w to miejsce na pewno nie kończy się po paru godzinach. Warto mieć na uwadze, że w drodze do zapory można zatrzymać się oraz kupić pamiątkę, dobrej jakości zdjęcie, a także posilić głodne brzuchy.  W dalszej kolejności należy zacząć zwiedzanie malowniczego miejsca. Kiedy wejdzie się na zaporę można zapoznać się z tablica informacyjną na której widnieją najważniejsze informacje. Chodzi o wiadomości na temat parametrów, mocy elektrowni oraz dacie jej stworzenia. W trakcie spoglądania w prawą stronę w oczy rzuci się na pewno siatka. Jako, że skarpa jest w tym miejscu bardzo stroma, ma ona ochraniać zbocze przed kruszeniem. Osoby przemierzające te ścieżki w dawnych czasach również musiały mieć się na baczności, a aktualnie można zwiedzać spokojnie. Nic im przynajmniej nie leci na głowę.

Widoku z zapory robią wrażenie oraz warto je uwiecznić. Widać zalew, chociaż należy mieć na uwadze, że to jedynie jego niewielki kawałek. Jezioro to miejsc w którym żyje wiele rodzajów ryb. Można je śledzić już przy powierzchni wody. W tym obszarze zdecydowanie dominują klenie.

Kolejne atrakcje

W bardzo bliskiej odległości od kładki można udać się do boji, które poustawiano symetrycznie. Stanowią one swego rodzaju barierę, która informuje, że inne jednostki pływające nie mogą płynąć dalej. Warto też wspomnieć o taśmie znajdującej się po drugiej stronie. Wszyscy odwiedzający to miejsce mogą nacieszyć oczy nie tylko zaporą oraz pięknymi widokami, które zostały sprezentowane przez matkę naturę. Dostępna jest też elektrownia, która w dawnych czasach była zwiedzana jedynie przez grupy, a teraz jej uroki może podziwiać każdy. Hydroelektrownia to niedroga atrakcja, która na pewno warta jest obejrzenia. Jak dobrze, że kilka lat temu (dokładnie 2006 roku) zmiany korzystania z elektrowni uległy zmianie.

Warto jeszcze mieć na uwadze, że parę lat temu na zaporze stworzono mural – największy na świecie. Mowa o rysunku, którego wielkość szacuje się na 3600 metrów kwadratowych. Jego autorzy skorzystali z wysokociśnieniowej myjki. Niestety z każdym rokiem rysunek jest mniej widoczny, dlatego do Soliny warto wybrać się już w najbliższym czasie.

To jeszcze warto wiedzieć

Dużo mówiono o zaporze, ale warto jeszcze dodać, że ma ona 664 m długości. Prowadzi do kąpieliska, ale można jednocześnie dojść do przystani statków turystycznych. Warto dodać, że można tam wypożyczyć sprzęt, dzięki któremu wszyscy miłośnicy sportu popróbują nowych aktywności fizycznych. Jest to miejsce, które ma zarówno wady, jak i zalety. Jest tutaj mało miejsca, a dużo ludzi. Kiedy dochodzi do tego specyficzny zapach przygotowanego jedzenia mamy obraz wakacji, które niestety nie okażą się idealne dla wszystkich.

W bliskiej odległości znajdują się miejsca noclegowe, które dostępne są na każdą kieszeń.