Na Podkarpaciu mniej testów na koronawirusa

Na Podkarpaciu mniej testów na koronawirusa

W naszym regionie robi się mniej testów na koronowirusa niż w innych województwach. Dla przykładu Lubelskie wykonało ich aż dwa razy więcej. Dlaczego?

Według danych Ministerstwa Zdrowia województwo podkarpackie zajmuje trzecie od końca miejsce względem liczby przeprowadzonych testów na koronawirusa. Gorzej jest tylko w dwóch województwach: opolskim i lubuskim. Dla porównania w województwie lubelskim, które ma porównywalną liczbę mieszkańców do podkarpackiego (2,2 mln) wykonano ponad 88 tysięcy testów. A na Podkarpaciu połowę mniej – niewiele ponad 42 tysiące. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że to na Podkarpaciu aż trzy powiaty są szczególnie zagrożone koronawirusem.

Trudno jednak o konkretne wytłumaczenie tej sytuacji. Z jednej strony Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie odsyła do Ministerstwa Zdrowia po wyszczególniony raport. Z drugiej strony Ministerstwo Zdrowia informuje o źle przeprowadzonym raporcie w kieleckim szpitalu, który miał wpływ na ogólną liczbę przeprowadzonych testów.

Podkarpacki sanepid dysponuje dwoma laboratoriami, w których przeprowadzane są testy: w Rzeszowie i Tarnobrzegu. Testy przeprowadzane są u osób przebywających na kwarantannie, u osób znajdujących się w ogniskach zakaźnych i u pacjentów z oddziałów zakaźnych.