Pałac Lubomirskich w Przemyślu
Przemyśl to miasto, które posiada bogatą gamę historycznych zabytków, pięknych świątyń oraz atrakcji turystycznych. Warto tutaj przyjechać w wolny weekend, a nawet zostać na dłużej. Miasto przyciąga turystów ze względu na obszerną trasę podziemną znajdującą się pod przemyskim rynkiem. Ponadto, dla miłośników architektury sakralnej, w mieście znajduje się piękny barokowy kościół Reformatów oraz XVII-wieczna archikatedra greckokatolicka. Wśród zabytków, zdecydowanie warto wyróżnić Zamek Kazimierzowski oraz Pałac Lubomirskich.
W Przemyślu zwiedzanie jest proste i przyjemne!
Przemyśl to miasto, które nie wymaga poświęcenia tygodnia czasu, co nie oznacza, że nie możesz przyjechać tutaj na dłużej. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci historii, odkrywcy podziemi miasta, miłośnicy sztuki, a także wielbiciele punktów widokowych znajdą w Przemyślu swoje ulubione miejsce. Pałac Lubomirskich w Przemyślu stanowi zespół złożony z parku oraz pałacu o bogatej, malowniczej formie. Został wybudowany w XIX wieku, dokładnie w latach 1885-1887 z rozkazu księcia Hieronima Adama Lubomirskiego. Projektantem pałacu był Maksymilian Nitsch.
Pałac Lubomirskich – niezwykła postać Karoliny Lubomirskiej
Po śmierci właściciela pałacu, Hieronima Lubomirskiego, majątek w Bakończycach został oddany w ręce jego córki Karoliny oraz syna Jerzego. Syn nie mieszkał nigdy w Bakończycach, aczkolwiek osiadł się w niedalekiej wsi o nazwie Charzewice. Urodziwa kobieta Karolina Lubomirska, mieszkająca niegdyś na terenie pałacu słynęła z działalności charytatywnej. Mimo wielkiego serca nie założyła rodziny, acz swoją dobrocią obdarowywała dwie ochronki, nad którymi sprawowała opiekę. Oprócz tego kobieta pełniła rolę prezesa Caritas, a także pomagała uchodźcom, kiedy wybuchła II wojna światowa.
Pałac Lubomirskich – historia obiektu
Początki pałacu w Przemyślu sięgają korzeniami jeszcze do czasów średniowiecza, kiedy to na terenie Bakończyc mieścił się obszerny zwierzyniec. Była to własność królewska aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Po tym czasie obiekt ten przejął rząd austriacki, który sprzedał go Ignacemu Cetnerowi. Następnie odkupili majątek z folwarkiem Czartoryscy, od których nabył go Hieronim Adam Lubomirski. Ostatni z kupców był inicjatorem wybudowania na terenie Bakończyc pałac Lubomirskich w Przemyślu. W ramach projektu Maksymiliana Nitscha oprócz budowy obiektu zmieniono również założenie ogrodu, skutkiem czego został on powiększony oraz wzbogacony o piękne ścieżki biegnące wzdłuż działki.
Pałac Lubomirskich w Przemyślu – czy przetrwał II wojnę światową?
Zespół składający się z pałacu oraz parku miało wówczas charakter rezydencji podmiejskiej. Pałac niestety w czasie oblężenia uległ pożarowi i był własnością Lubomirskich do II wojny światowej w 1939 roku. Podczas wojny, pałac został spustoszony przez rosyjskie, a następnie niemieckie wojska. Kiedy II wojna światowa dobiegła końca, teren pałacowo-parkowy został przejęty przez technikum rolnicze, które przystosowało obiekt w celach naukowych. Obecnie pałac Lubomirskich w Przemyślu użytkuje Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, która ulokowała na terenie parku obiekty dydaktyczne.
Pałac Lubomirskich w Przemyślu – zwiedzanie obiektu
Cały obiekt pałacowo-parkowy uległ generalnej modernizacji w celach dydaktycznych obecnie funkcjonującej w murach pałacu Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Odremontowana została także brama wjazdowa w stylu neogotyckim. W godzinach pracy uczelni turyści mogą zobaczyć piękne wnętrze, jakie posiada Pałac Lubomirskich w Przemyślu. Zwiedzanie zewnętrznej części obiektu jest nieograniczone oraz darmowe, w związku z czym zdecydowanie warto poświęcić chwilę i wybrać się na teren zespołu pałacowo-parkowego. Ponadto, w otoczeniu obiektu znajdują się darmowe parkingi dostępne dla zwiedzających.