Przełęcz Dukielska

Przełęcz Dukielska

W środkowej Europie znajduje się łańcuch górski o nazwie Karpaty, który stanowi jeden z największych tego typu obiektów w tej części świata. Karpaty ciągną się łukiem przez osiem krajów: Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Serbia oraz Polska. W Karpatach znajduje się wiele szczytów, z których największy usytuowany jest w Gerlach i liczy 2655 m n.p.m. Na głównym grzbiecie Karpat swoje miejsce ma Przełęcz Dukielska. Mapa obiektu wskazuje na jego położenie w centralnej części Beskidu Niskiego, które znajduje się między przełęczami Łupkowską a Tylicką.

Przełęcz Dukielska – mapa i lokalizacja obiektu

Jeśli jesteś pasjonatem obiektów zachowanych po II wojnie światowej, to z pewnością powinieneś wybrać się na Słowację. We wschodniej części tego kraju znajdziesz wiele śladów, które stanowią pozostałość powojenną. Początkiem września 1944 roku siły radzieckie Armii Czerwonej zaatakowały wojska niemieckie, które wówczas strzegły karpackich przełęczy. Dzięki operacji wojskowej, zwanej karpacko-dukielską, na terenie Słowacji powstał szlak działań wojennych, który obejmuje takie miejsca jak: Svidnik, Dolina Śmierci oraz Przełęcz Dukielska. 

Dolina Śmierci, czyli bogaty rejon czołgów

W Beskidzie Niskim podróż na teren Doliny Śmierci ma charakter stricte historyczny. Jest to pewnego rodzaju muzeum w plenerze, który w swojej ofercie posiada prawdziwe funkcjonujące niegdyś czołgi. Bez przeciwwskazań można dotykać eksponaty, wspinać się na nie, co umożliwia niebywałą podróż w przeszłość i poczucie, jakby kierowało się prawdziwym czołgiem. Wchodząc na teren obiektu, na starcie wita nas symboliczny pomnik składający się z czołgu T-34. Warto zatrzymać się w parku pamięci między wsią Kruzlova oraz Kapisova, ponieważ to właśnie na tych terenach odbywały się najcięższe walki w 1944 roku.  

Przełęcz Dukielska – kamera z lotu ptaka

O Przełęczy Dukielskiej słyszał każdy, kto choć raz był na terenie wojennej Słowacji tudzież w okolicach Beskidu Niskiego. Jednak to, co najbardziej zachwyca i przyciąga turystów na Przełęcz Dukielską, jest niebywała wieża widokowa. Powstała ona z okazji 30 rocznicy bitwy o najniżej położoną przełęcz w głównym grzbiecie Karpat, czyli Przełęcz Dukielska. Kamera oraz widok ze szczytu wieży wznosi się na wysokość 49 metrów, ponad drzewa oraz grzbiety górskie. Z oszklonego tarasu na szczycie można podziwiać przepiękną panoramę zarówno słowackiego, jak i polskiego kraju.

Przełęcz Dukielska – muzeum i historia obiektu

Pierwsze wzmianki na temat Przełęczy Dukielskiej sięgają korzeniami jeszcze dziejów starożytności. Dawniej Przełęcz Dukielska stanowiła dogodny punkt granicy głównego grzbietu Karpat. Obiekt sąsiaduje od zachodu z przełęczą Mazgalica, natomiast od wschodu z Beskidem nad Czeremchą. W czasie I wojny światowej, w 1914 roku, na terenie przełęczy odbywały się największe walki. Jednakże najważniejszym wydarzeniem dla obiektu była bitwa o Przełęcz Dukielską toczona na przestrzeni września i października w 1914 roku. W bitwie brało udział około 90 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, a walka przyjęła miano operacji karpacko-dukielskiej, dzięki której obecnie na terenie przełęczy możemy podziwiać pozostałości w postaci czołgów.