Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Przemyśl to miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, na terenie województwa podkarpackiego. Dawniej było to miasto królewskie I Rzeczypospolitej oraz stanowił stolicę ziemi przemyskiej, która wówczas należała do województwa ruskiego. Przemyśl na swoim terenie posiada wiele zabytków historycznych oraz obiektów sakralnych różnego wyznania. Główną siedzibą archidiecezji przemyskiej jest znajdująca się przy placu Katedralnym bazylika archikatedralna wniebowzięcia nmp i św. jana chrzciciela.

W Przemyślu każdy znajdzie coś dla siebie

Wielu turystów wyjeżdżając w Bieszczady, omija ciekawe miasta województwa podkarpackiego, nie wiedząc, że na tych terenach czeka na nich od grona atrakcji turystycznych. Województwo podkarpackie to nie tylko górskie szlaki i piękne, malownicze widoki Bieszczad. To też zabytkowe, urokliwe miasta, wśród których warto wyróżnić znajdujący się nad Sanem Przemyśl. Tutaj każdy znajdzie swoje ulubione miejsce. Na terenie miasta obecne są muzea oraz liczne obiekty sakralne: kościoły, cerkwie, bazyliki, a także synagogi. Jeżeli fascynują Cię punkty widokowe, z pewnością powinieneś udać się na zamkową wieżę. Ze szczytu obiektu rozprzestrzenia się piękny widok na Przemyśl oraz przykuwa uwagę znajdująca się na pierwszym planie obrazu bazylika.

Przemyśl wyjazd do Przemyśla!

Pierwsze wzmianki o mieście sięgają bardzo odległych czasów. Od początków swojego istnienia Przemyśl sprawował rolę nie tylko centrum osadniczego, ale również był ważnym obiektem handlowym, kulturowym oraz administracyjno-gospodarczym. W Przemyślu mieści się najstarszy w Europie teatr amatorski “Fredreum”, który został założony w 2 połowie XIX wieku jako Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry. Przemyśl to także polska stolica fajek i ludwisarstwa. To tutaj znajdują się jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek, które znajduje się w Wieży Zegarowej. Ponadto, z punktu widokowego na wieży najlepiej widoczna jest bazylika archikatedralna Przemyśl.

Bazylika archikatedralna Przemyśl, czyli główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej

Przy placu Katedralnym w mieście znajduje się Archikatedra Przemyska, która stanowi potrójne sanktuarium: Matki Bożej Jackowej, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Jana Balickiego. Jeżeli interesuje Cię różnorodność stylów zachowanych w obiekcie, z całą pewnością zachwyci Cię bazylika archikatedralna. Przemyśl na swoim terenie posiada wiele kościołów, cerkwi i synagog, w związku z czym każdy miłośnik architektury sakralnej powinien przyjechać do miasta. Początki Archikatedry Przemyskiej sięgają jeszcze XV wieku, kiedy to w latach 1412-1460 służyła ona jako druga katedra diecezji przemyskiej. Świątynia została wzniesiona z kamienia ciosowego na terenie wzgórza zamkowego w Przemyślu.

Bazylika archikatedralna wniebowzięcia nmp i św jana chrzciciela w Przemyślu – co warto wiedzieć?

Archikatedra przemyska na przestrzeni lat zmieniała swoje wnętrze, przechodząc przez różne style. Pierwotnie na terenie obiektu jeszcze w XII wieku zbudowano rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja  w style romańskim. Budowla ta istniała do roku 1460, kiedy to rozebrano świątynię w celu budowy katedry gotyckiej. Biskup przemyski, Mikołaj Błażejowski rozpoczął budowę obiektu w stylu gotyckim jeszcze w 1452 roku, a jej charakter przetrwał do XVII wieku. W 1724 roku biskup Aleksander Antoni Fredro postanowił zmienić styl gotyckiej katedry na wystrój barokowy. Skutkiem tego obecna bazylika archikatedralna Przemyśl jest budowlą o charakterze barokowym wraz z gotyckim prezbiterium.