Protest rolników na granicy z Ukrainą: Zakończenie utrudnień potwierdza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Protest rolników na granicy z Ukrainą: Zakończenie utrudnień potwierdza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Informacje dotyczące zakończonych perturbacji powstałych w wyniku protestów rolniczych przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ogłoszono, że przejście graniczne z Ukrainą w Korczowej, które od czwartku było zablokowane przez rolników, jest już wolne. Źródłem niezadowolenia farmerów były niewywiązane obietnice rządu, dotyczące wprowadzenia embarga na produkty rolne pochodzące z Ukrainy.

W miniony czwartek to właśnie polscy rolnicy sparaliżowali ruch na przejściach granicznych z Ukrainą, lokujących się na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego. Przyczyną protestu była sytuacja, w której rolnicy nie mogli sprzedać swoich zbóż, ponieważ rynek został zalany produktami ukraińskimi. Według nich, rząd nie dotrzymał umów zawartych w marcu tego roku, które miały na celu uregulowanie tej kwestii. Zgodnie z owymi postanowieniami, miało dojść do wprowadzenia embarga na ukraińskie produkty rolne i uregulowania relacji handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Sytuację na przejściu granicznym w Korczowej skomentowała w sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, informując o zakończeniu utrudnień.

Premier Donald Tusk zwrócił się w czwartek wieczorem do protestujących rolników z apelem o zaprzestanie blokowania granicy. Zapewnił jednocześnie, że rząd ma plany wsparcia tych, którzy ucierpieli z powodu konfliktu między Rosją a Ukrainą, nie ze swojej winy. Podobny apel skierował także do rolników ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz.