Ryzyko gwałtownych roztopów w południowej części Podkarpacia – ostrzeżenie trzeciego stopnia IMGW

Ryzyko gwałtownych roztopów w południowej części Podkarpacia – ostrzeżenie trzeciego stopnia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał powiadomienie o wysokim stopniu ryzyka związanego z gwałtownymi roztopami, dotyczące pięciu powiatów na południu województwa podkarpackiego. Ostrzeżenie jest aktualne od dnia wczorajszego, aż do dzisiejszego dnia, co najmniej do godziny 20.

W niedzielę, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie przekazało informację o wydanym przez IMGW ostrzeżeniu. Dotyczy ono powiatów: bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego.

Na terenach tych powiatów, gdzie występuje pokrywa śnieżna, prognozuje się opady deszczu oraz wzrost temperatury powietrza, co spowoduje gwałtowną odwilż. Przewidywana minimalna temperatura oscylować ma w granicach 0 st.C do 3 st.C, zaś maksymalna ma wynieść od 3 st.C do 5 st.C – takie szczegóły podaje komunikat instytutu.

Do dzisiejszego dnia do godziny 20, zapowiadana suma opadów deszczu może oscylować między 25 mm a 45 mm. Z kolei wiatr na terenach objętych ostrzeżeniem może wiać ze średnią prędkością od 20 km/h do 35 km/h. Początkowo porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h, jednak w nocy i dzisiaj, ich prędkość może przekroczyć nawet 80 km/h. Szacunkowe prawdopodobieństwo wystąpienia przewidzianych zjawisk to aż 90 procent.