Trzciana jako wyjątkowa miejscowość na Podkarpaciu

Trzciana jako wyjątkowa miejscowość na Podkarpaciu

Trzciana to ciekawa miejscowość, która może się pochwalić ciekawą historią oraz malowniczą okolicą. Wielkim walorem tej miejscowości jest położenie w pobliżu Rzeszowa – najważniejszego miasta, jakim może się pochwalić Podkarpacie, oraz dogodny dojazd, dzięki czemu w trakcie wycieczki po stolicy województwa podkarpackiego można tu zajrzeć bez problemów.

Co warto zobaczyć w Trzcianie?

Trzciana jest ciekawym miejscem dla tych osób, które interesują się historią. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z pierwszej połowy XV wieku, choć największą sławę wieś ta zdobyła w okresie międzywojennym. Wiadomo, że w tym czasie intensywnie rozwijał się tu ruch ludowy, co miało istotny wpływ na okolice Rzeszowa i ich dzieje. Do dziś miejscowość ta jest znana z przywiązania do tradycji, a działające tu zespoły regionalne cieszą się wielkim szacunkiem w okolicy. Kto w czasie wycieczki po Podkarpaciu dotrze do tej wsi, ten będzie mógł zobaczyć tu kilka ciekawych pamiątek.

Interesujesz się Podkarpaciem, tutejszą historią i atrakcjami turystycznymi? Koniecznie poznaj tajemnice Podkarpacia: https://www.polanczyk24.pl/tajemnice-podkarpacia-poznaj-skrywane-dotad-ciekawostki-o-tym-regionie/.

Uwagę przyciąga przede wszystkim kościół parafialny św. Wawrzyńca, znajdujący się w centralnej części wsi. Jest to neogotycka budowla z końca XIX stulecia, która może się pochwalić nieco starszym wyposażeniem. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu ołtarze z XVII wieku, będące ciekawymi przykładami stylu późnorenesansowego. We wsi tej zachowały się również zabytkowe spichlerze oraz zespół podworski, dziś służący jako szkoła. Dla tych, którzy interesują się przyrodą, nie lada gratką mogą się okazać wycieczki po najbliższej okolicy tej wsi. Czekają tu na nich takie atrakcje, jak pradolina Wisły i rozległe mokradła, które mogą zrobić spore wrażenie na turystach stawiających na relaks na łonie natury.