Urlop na południu Polski, czyli co warto zobaczyć na Podkarpaciu?
Województwo podkarpackie to teren, który posiada wiele rozmaitych zabytków, atrakcji oraz miejsc wartych obejrzenia. To tutaj mamy okazję zobaczyć zamki popularne w całej Polsce. Podróżowaniu w tych okolicach niezwykle sprzyja piękna aura natury. Turyści chwalą sobie możliwość spędzenia urlopu na łonie natury, wśród zieleni oraz w otaczającej ich ciszy. Na Podkarpaciu warto zobaczyć rzadko spotykane gatunki flory i fauny, które cieszą się uznaniem wśród odwiedzających. Górskie bieszczadzkie szlaki to niezwykle urokliwe, malownicze krajobrazy. Bez wątpienia, planując swoją wycieczkę, trzeba zobaczyć te piękne, zielone miejsca. Parki Narodowe, góry i lasy oraz bogate miejsca przyrody znajdziemy właśnie na Podkarpaciu. Co warto zobaczyć zatem w tych obfitym w zieleń województwie?
Górskie Podkarpacie – co warto zobaczyć?
Jeśli ktoś planuje spędzić urlop na Podkarpaciu, zazwyczaj wybiera się w Bieszczady. Górskie, zielone klimaty są zbawieniem dla osób na co dzień przebywających w dużym mieście, gdzie jedyną zieleń mogą zobaczyć w przydrożnych parkach. Cisza i spokój są teraz na wagę złota dla osób zapracowanych i zmęczonych swoją pracą. Bieszczady to bardzo urokliwe góry znajdujące się właśnie na Podkarpaciu. Co warto zobaczyć wśród tak wielu pięknych szczytów?
Spacer wokół widoków Połonin, czyli krótkie trasy, które warto zobaczyć na Podkarpaciu
Połonina Wetlińska to obowiązkowy punkt wszystkich turystów, którzy postanowili zobaczyć bieszczadzkie góry. Jednym z ciekawszych miejsc w Bieszczadach Wysokich jest również Połonina Caryńska. Podejście ze szlaku Przełęczy Wyżniańskiej cieszy się uznaniem wśród osób, które niekoniecznie są zainteresowani zmierzeniem się z wysokimi górami. Zarówno Wetlińska, jak i Caryńska Połonina posiada piękną panoramę górską oraz wyjątkowo urozmaiconymi szlakami zaopatrzonymi w źródełka, drewniane mostki, potoczki a niekiedy nawet stopnie.
Chatka Puchatka – najwyżej położone schronisko na Podkarpaciu
Warto jest zobaczyć, wybierając się na Połoninę Wetlińską, słynne schronisko mieszczące się na szlaku. Ten budynek zwany Chatką Puchatka stoi pod Hasiakową Skałą i pełni rolę schroniska. Niestety, na wiosnę 2020 rozpoczęła się przebudowa obiektu. Według informacji od Bieszczadzkiego Parku Narodowego chatka będzie przeniesiona do świata wirtualnego. Warto zatem zobaczyć na Podkarpaciu to słynne schronisko nawet jeśli będzie możliwe tylko w wersji online.
Tarnica – najwyższy punkt w Bieszczadach, którego nie da się przegapić
Góra licząca 1346 m znajduje się tuż obok Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej. Tarnica cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników wspinaczki górskiej. Na zdobywców szczytu czekają wspaniałe widoki sięgające zarówno polską, jak i ukraińską stronę Bieszczad. Warto wspomnieć, że szczyt Tarnicy należy do Korony Gór Polski, a na górze stoi krzyż oraz tablica, które stanowią upamiętnienie daty przybycia ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 roku.
Podkarpacie – co zwiedzać w mieście Krosno?
Wyjazd w Bieszczady to nie tylko góry i pola namiotowe. Podkarpackie oferuje wiele ciekawych miejsc, które wzbudzą zainteresowanie nie tylko dla zwolenników górskich szlaków. Osoby, którym nie zależy na wspinaczce. często wybierając się na urlop, jadą na Podkarpacie. Co zwiedzać w tym wyjątkowym województwie? Jakie miasta cieszą się uznaniem wśród turystów?
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
To miejsce znajdujące się w niewielkiej miejscowości Krosno cieszy się popularnością turystów przyjeżdżających nawet z drugiego końca Polski. Teraz, oprócz samego zwiedzania i zapoznania się z tematem hutnictwa i produkcji szkła, można również samemu stworzyć szklany przedmiot. W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach grawerowania, malowania na szkle oraz produkcji szklanych figurek. Takie działania miast województwa sprawiają, że ludzie chętnie wybierają się na Podkarpacie.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
To bardzo popularne muzeum, ponieważ cieszy się największą w Europie kolekcją lamp naftowych. Dodatkowo znajduje się tam najliczniejszy zbiór współczesnego szkła artystycznego oraz użytkowego. Takim bogactwem swojego muzeum zdecydowanie może pochwalić się Podkarpacie. Co zwiedzać w tym budynku? W Muzeum Podkarpackim zobaczymy obrazy wykonane przez uczniów Jana Matejki, a także dzieła bezimiennych artystów. Odwiedzając Muzeum Podkarpackie, warto przychylić się ujrzeniu tamtejszej biblioteki, która wyposażona jest w ponad 25 tysięcy woluminów i prawie 200 starodruków jeszcze z XVI-XVIII wieku.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Głównym celem Muzeum Rzemiosła znajdującego się w mieście Krosno jest zbiór i prezentowanie dóbr kultury. Muzeum Rzemiosła to miejsce, którym może pochwalić się Podkarpacie. Co zwiedzać w tym budynku? Warto wspomnieć o tym, że większość zgromadzonych w muzeum eksponatów zostały przekazane przez rodziny rzemieślników. Dodatkowo w muzeum tym znajduje się Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej. Tam wszyscy turyści, którym Krosno skradło serce, mogą uzyskać informacje o wszelkich atrakcjach turystycznych regionu.
Sanok – co zobaczyć na Podkarpaciu?
To malownicze miasto ulokowane jest w śródgórskiej dolinie Sanu w województwie podkarpackim. Znajduje się niedaleko Leska oraz Rymanowa. Jadąc w Bieszczady, turyści często zatrzymują się w tym mieście, gdyż posiada ciekawe miejsca turystyczne oraz może pochwalić się niebywałą historią. To tutaj urodził się i wychował niezwykły malarz Zdzisław Beksiński. Geneza Sanoka sięga średniowiecza, co można zauważyć po Starówce miasta. Co zobaczyć na Podkarpaciu w mieście Sanok?
Muzeum Budownictwa Ludowego – Rynek Galicyjski
Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Sanok, warto zacząć od Miasteczka Galicyjskiego. To całe 38 hektarów powierzchni, na której znajduje się ponad 100 obiektów z XVII-XX wieku. Przede wszystkim jest to budownictwo mieszkalne, gospodarcze, sakralne oraz przemysłowe. Wśród obiektów można wyróżnić drewniane domki, kościoły, cerkwie, zagrody, chaty, wiatraki, remizę strażacką, młyn oraz dwór szlachecki. Muzeum Budownictwa Ludowego przedstawia tradycyjną kulturę ludową, która odzwierciedla życie grup etnograficznych takich jak: Łemkowie, Bojkowie, Dolinianie oraz Pogórzanie. Zdecydowanie Rynek Galicyjski cieszy się uznaniem wśród turystów i jest miejscem, które warto zobaczyć na Podkarpaciu.
Zamek Królewski w Sanoku
To główny punkt na liście osób odwiedzających Sanok po raz pierwszy. Do Zamku Królewskiego w Sanoku przyjeżdżają ludzie z różnych, niekiedy bardzo daleko położonych miast Polski. Zamek powstał w czasach, gdy na ziemiach polskich rządziła dynastia Piastów. To tutaj znajduje się piękny punkt widokowy, z którego można zobaczyć dryfujący w dolinie San. We wnętrzu zamku znajduje się Muzeum Historyczne bogate w kolekcję ceramiki z regionu Pokucia, prace Mariana Kruczka, a także sztukę współczesną ze zbiorów małżeństwa Prohaska. Głównym jednak powodem odwiedzenia wnętrza zamku przez turystów jest wystawa prac Zdzisława Beksińskiego. Sanok może być bardzo dumny z posiadania tak ogromnej, poświęconej spuściźnie malarza wystawy. Odpowiadając na pytanie „co warto zobaczyć na Podkarpaciu?” – Zamek Królewski w Sanoku jest jedną z odpowiedzi.
Stary Rynek w Sanoku
Jeżeli jesteś osobą, która ceni sobie spacer po rynku, to Sanok jest idealnym miastem do tego rodzaju przechadzek. Rynek w Sanoku otoczony jest odnowionymi kamienicami, latarniami oraz ławkami, które mimo odrestaurowania miasta zachowały swój średniowieczny charakter. Przy wejściu na rynek od strony zamku wita nas bardzo ciekawy pomnik Zdzisława Beksińskiego wykonany z brązu. Spacerując po rynku można napotkać wiele kiermaszy oraz straganów bogatych we wszelkiego rodzaju przedmioty kultury ludowej, oraz przystawki charakterystyczne dla Podkarpacia. Wśród turystów najciekawszym punktem zainteresowań starego rynku jest gmach Starego Ratusza. Jadąc w Bieszczady, warto spędzić kilka chwil w mieście Sanok. To miasto, które zdecydowanie warto zobaczyć na Podkarpaciu.
Podkarpacie – co zwiedzić? Najciekawsze zamki województwa
Zamki i ruiny to ciekawy dowód czasów świetności i rozkwitu Polski. Zwiedzając je, można przenieść się do czasów bitew, wojen i zagłady. Najwięcej obiektów zostało usytuowanych na wzgórzach, aczkolwiek wiele z nich można zobaczyć również na terenach nizinnych. Zamki i ruiny przetrwały wiele lat, dzięki czemu turyści mogą pobudzić swoją wyobraźnię oraz poznać tajemnice i legendy dawnych czasów Polski. Podkarpacie słynie z dużej ilości zamków. Usytuowane ruiny pośród zieleni, wokół górskich widoków jeszcze bardziej pobudzają nasze wyobrażenie, jak wyglądało wiele lat temu słynne Podkarpackie. Co zwiedzić chcąc poznać dawne dzieje mieszkańców zamku w województwie podkarpackim? Oto kilka niezbędnych propozycji.
Zamek w Łańcucie
Perła architektury zamkowej to zdecydowanie Zamek Lubomirskich i Potockich znajdujący się w mieście Łańcut. Obiekt został wzniesiony na polecenie Stanisława Lubomirskiego w XVII wieku. Powstała wówczas piękna architektoniczna budowla w stylu „palazzo in fortezza”. Zamek otacza malowniczy ogród wraz z aleją spacerową. Obiekt ten w całości był jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce w XVII wieku. Teraz wzbudza zachwyt u każdego, który zdecyduje się zobaczyć zamek, wybierając się na Podkarpacie. Co zwiedzić w środku? Tutaj zdecydowanie trzeba wspomnieć o pięknych komnatach wypełnionych wspaniałymi dziełami sztuki. Wybierając się na Podkarpacie, warto zwiedzić zamek jak i samo miasto Łańcut, który w czasach XVII wieku był jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w Europie.
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Ten powstały w XVI wieku obiekt nazywany jest aktualne „Małym Wawelem”. Jest to związane z licznymi podobieństwami do Zamku Królewskiego w Krakowie. Zamek w Baranowie Sandomierskim miał wielu właścicieli. Przez wieki przechodził przez ręce rodów Leszczyńskich, Wiśniowieckich, Lubomirskich, Potockich oraz Krasickich. Kształt zamku zawdzięcza się rodowi Leszczyńskich oraz architektowi Santi Gucci pochodzącego z Włoch. W XIX wieku zamek trafił w ręce Feliksa Dolańskiego, który odrestaurował obiekt po zaistniałym wówczas pożarze. Zamek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i ostatecznie Dolańscy stracili swoją rezydencję. Obecnie od 1997 roku obiekt jest własnością Agencji Rozwoju Przemysłu SA, a my możemy podziwiać piękną odnowioną architekturę oraz kaplicę, w której znajdują się witraże Mehoffera i ołtarz z obrazem Jacka Malczewskiego.
Ruiny Zamku Fredrów we wsi Fredropol
Patrząc po pozostałościach, zamek musiał być naprawdę imponujący. Składał się z 4 skrzydeł, a każde z nich zakończone było bastionem. Obecnie obserwować można jedynie fragment jednego skrzydła. Zamek został zbudowany przez rodzinę Fredrów w XVI wieku na pograniczu wsi Fredropol i Komarnice. Jego obecny stan wynika z wielu ataków, których niestety nie przetrwał. Potop Szwedzki oraz ataki Tatarów i Siedmiogrodzian doprowadziły do klęski zamku. Obecnie jest to jeden z najbardziej tajemniczych zamków, ponieważ na jego temat przetrwało niewiele źródeł informacji. Jest to bardzo sekretny, skryty zamek, którym zdecydowanie może pochwalić się Podkarpacie. Co można w nim zwiedzić? Niewiele, ale za to będąc w pobliżu, warto go zobaczyć, ponieważ Zamek Fredrów pobudza wyobraźnię.
Ruiny Zamku w Odrzykoniu
Z zamkiem usytuowanym na pograniczu Odrzykonia oraz Korczyny wiąże się bardzo ciekawa historia. Źródła na temat zamku pochodzą jeszcze z połowy XIV wieku! Dawniej zamek podzielony był na dwie części. W jednej mieszkał ród Firlejów, a druga część należała do rodu Skotnickich. Między nimi jednak dochodziło do wielu sporów w związku z m.in.: korzystaniem z zamkowej studni, czy wycięciem drzew. Kłótnie między rodami trwały wiele lat, a zamek dzięki tej historii zdobył dużą popularność. Dlaczego? Otóż to właśnie zatarg między rodem Skotnickich a Firlejów był inspiracją do napisania słynnej komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Pisarz dostał wówczas połowę zamku od swojej małżonki i po odnalezieniu dokumentów procesowych zatargu rodów postanowił opisać ten konflikt.
Podkarpacie – zwiedzanie stolicy województwa
Stolicą województwa podkarpackiego jest Rzeszów. Miasto to szczyci się stałym, dynamicznym rozwojem oraz położone jest na szlaku komunikacyjnym Kraków-Przemyśl. W związku z tym do Rzeszowa bardzo łatwo można dojechać pociągiem. Jest miejscem do pieszego zwiedzania zabytków, ponieważ mimo największego miasta na Podkarpaciu, wszystkie zabytki oraz atrakcje turystyczne są usytuowane blisko siebie. Ze względu na swoją innowacyjność i prężny rozwój jest stolicą, którą w pełni może pochwalić się Podkarpacie. Zwiedzanie stolicy województwa podkarpackiego zapewni Ci dawkę niebywałej historii. Jest wiele historycznych i pięknych miejsc. Warto pobyć w Rzeszowie, chociaż chwilę i poczuć atmosferę oraz klimat tej aglomeracji.
Muzeum Dobranocek – jedyne takie muzeum w Polsce!
W Rzeszowie można cofnąć się do czasów dzieciństwa i udać się do usytuowanego na ul. Mickiewicza 13 Muzeum Dobranocek. Znajdziesz tu nietypową kolekcję oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych. Dodatkowo właśnie tutaj znajdują się postacie z pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatki. Oprócz tego na powitanie zaszczeka wam w muzeum Reksio, spotkanie Bolka i Lolka, Pingwinka Pik-Poka, Calargola oraz inne postaci z popularnych animacji rysunkowych. Muzeum Dobranocek jest idealnym miejscem dla wszystkich dzieciaków, a także dorosłych w celu odbycia sentymentalnej podróży w czasie. To muzeum należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w województwie, z którego m.in. słynie Podkarpacie. Zwiedzanie miasta Rzeszów zdecydowanie można rozpocząć od Muzeum Dobranocek.
Dawny Zamek Bastionowy
Dla wszystkich miłośników historii warto udać się na koniec ulicy 3-maja, gdzie znajduje się rzeszowski Zamek i Pałac Lubomirskich. Obiekt ten widać prawie z każdej części centrum miasta, co sprawia, że spacer po rzeszowskich głównych ulicach jest jeszcze przyjemniejszy. Dawna forteca, którą był rzeszowski zamek Lubomirskich, miała stanowić wypór najazdów Tatarów. Do dnia dzisiejszego zamek zachował obszerną fosę oraz fortyfikację typu bastionowego. Wokół zamku otoczenia stanowią mury o wysokości 5 m z potężnymi bastionami w narożach. Tak dużym obiektem może pochwalić się Podkarpacie. Zwiedzanie wnętrza jest możliwe w godzinach pracy sądu. Podczas hitlerowskiej okupacji i czasów PRL zabytek stał się miejscem kaźni, czemu poświęcona jest „Sala Pamięci” stworzona w Zamku przez IPN.
Zespół Klasztorny Bernardynów
Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej architektury późnego renesansu znajdujące się w samych sercu Rzeszowa. Przy klasztorze o.o. bernardynów znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Znajduje się tu również Sanktuarium Matki Boskiej. Obiekt jest wyjątkowo cenny ze względu na niebywałą historię. Otóż na terenie obecnej bazyliki w roku 1513 Jakubowi Ado, któremu podczas oglądania sądu ukazała się Matka Boża. Według legendy, od tego momentu wszyscy rzeszowianie, którzy modlili się przy figurze Maryi, byli uzdrawiani, a grzesznicy nawróceni. Rzeźba Matki Boskiej powstała w XIV w., zaś Zespół Klasztorny Bernardynów datuje się na początek XVII w., który powstał w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. Po zwiedzaniu tej wyjątkowej świątyni można odpocząć w pięknych, zadbanych Ogrodach Bernardyńskich.
Plac Cichociemnych – rzeszowska luftmaszyna
Ciekawostką miasta Rzeszów jest jego tajemnica związana z czasem, kiedy w latach XIX i XX wieku zamieszkiwali go wyznawcy judaizmu. Idąc trasą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”, napotkasz wiele miejsc, dzięki którym poznasz zapomnianą już przeszłość, kiedy Rzeszów nazywany był Mojżeszowem. Plac Cichociemnych jest miejscem upamiętnienia rzeszowian, którzy zostali złapani i wywiezieni w 1940 roku do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tym pełnym historii i zdarzeń żydowskich szlakiem zdecydowanie cieszy się wśród zaciekawionych turystów Podkarpacie. Zwiedzanie tego rejonu miasta Rzeszów dowiesz się, dlaczego jednak z kamienic miasta została nazwana Luftmaszyną. Odkryjesz miejsce dawnej religijnej szkoły dla żydowskich chłopców Talmud Tola. Dlaczego w mieście można podziwiać mural Freda Zinnemanna oraz co symbolizuje rzeźba „Przejście 2001” Józefa Szajny?
Ciekawe miejsca – Podkarpacie pełne zieleni
Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, województwo podkarpackie na pewno skradnie Twoje serce! Ten region to nie tylko ciekawe muzea, zamki oraz skanseny. Podkarpacie bogaty jest w miejsca zielone, które w każdym sezonie przyciągają mnóstwo turystów. Oprócz rozmaitych gór Bieszczady słyną również z wielu ciekawych miejsc otoczonych aurą przyrody. Każde z nich posiada swoją historię oraz często można usłyszeć o ciekawej legendzie związanej z danym miejscem przyrodniczym. Oprócz gór i zamków pragniesz poznać w Bieszczadach inne ciekawe miejsca? Podkarpacie słynie z wielu takich miejsc.
Rezerwat Przyrody Prządki
Utworzony w roku 1957 rezerwat skalny „Prządki” o powierzchni prawie 14 ha znajduje się w gminie Korczyna, na północ od Krosna. Te niezwykle malownicze skały położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Nazwa „Prządki” wywodzi się z ciekawej legendy, która głosi, że skały to postacie dworskich panien, które zaklęte zostały w kamień za to, że w święto przędły. Z tego powodu skałom na terenie rezerwatu zostały nadane nazwy, są to m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Zbój Madej oraz Herszt. Skały zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego, posiadają różną odporność na wietrzenie. Celem powstania rezerwatu przyrody „Prządki” była ochrona oryginalnych wytworów skalnych. Warto również skorzystać z obecnych na terenie rezerwatu szlaków turystycznych, z których można podziwiać inne ciekawe miejsca. Podkarpacie cieszy się dużą liczebnością turystów na „Prządkach”.
Wodospad Trzy Wody
W gminie Korczyna oprócz rezerwatu przyrody „Prządki” można odwiedzić inne ciekawe miejsca. Podkarpacie w miejscowości Kombornia posiada bardzo urokliwy wodospad, który znajduje się w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Ścieżka przyrodnicza to zbawienie dla wszystkich miłośników leśnych wędrówek. Powierzchnia 25 784 ha Parku Krajobrazowego chroni i udostępnia dla turystyki, nauki, a także wypoczynku piękną, unikalną przyrodę. Ścieżka przyrodnicza prowadzi do słynnego obiektu o nazwie „Wodospad Trzy Wody”, gdzie dla zwiedzających przygotowano platformę, dzięki której możliwe jest obserwowanie spływającej trzema kaskadami wody. Jest to jeden z nielicznych wodospadów skalnych, który objęty został ochroną prawną w województwie podkarpackim.
Magurski Park Narodowy
Jest to idealne miejsce dla pasjonatów długich, zielonych wędrówek, ponieważ ponad 90% terenu Parku zajmują lasy. Magurski Park Narodowy znajduje się na granicy województwa podkarpackiego oraz małopolskiego, pomiędzy obszarami polskich Karpat Zachodnich i Wschodnich objętych ochroną. Idąc szlakiem w parku, można spotkać bardzo różne piękne i ciekawe miejsca. Podkarpacie ze względu na niezwykle zieloną aurę cieszy się pozytywną opinią tegoż Parku Narodowego. Panuje tam klimat umiarkowanie ciepły oraz umiarkowanie chłodny, oraz występują dwa piętra roślinne. Co więcej, na terenie Magurskiego Parku Narodowego zamieszkuje ponad 200 gatunków zwierząt oraz prawie 800 gatunków roślin.
Bieszczadzki Park Narodowy
To trzeci pod względem wielkości Park Narodowy w Polsce, na którym terenie znajduje się najwyższy szczyt Bieszczad o wysokości 1346 m n.p.m – Tarnica. Bieszczadzki Park Narodowy jest perłą przyrody. Jego powierzchnia wynosi prawie 30 tysięcy hektarów, z czego ekosystemy leśne zajmują ponad 25 tysięcy ha. Na terenie Parku stwierdzono obecność m.in. ponad 800 gatunków roślin naczyniowych, 300 gatunków mchów oraz 1300 gatunków grzybów. Oprócz roślin wśród zamieszkujących teren BdPN zwierząt możemy spotkać takie stworzenia jak: niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie, żubry i jelenie karpackie. Gatunki górskie stanowią 25% całej flory Parku.