Najpopularniejsze miejsca na Podkarpaciu

Najpopularniejsze miejsca na Podkarpaciu

Które miasta na Podkarpaciu warto zwiedzić?

Podkarpacie to region pełen pięknych miejsc. To w końcu tam znajdują się wspaniałe zielone Bieszczady. Ale czy to znaczy, że obserwowanie przyrody jest jedynym, co można robić w tym regionie? Nie zapominajmy, że są tam tamże bardzo ciekawe miasta pełne zabytków i obiektów rozrywkowych. Które miasta Podkarpacia są najbardziej warte zwiedzenia?

Wycieczka do Rzeszowa czyli stolicy województwa podkarpackiego

Trudno byłoby wybrać się na intensywną wycieczkę po regionie, nie odwiedzając jego stolicy. W tym wypadku stolicą jest Rzeszów, który może się pochwalić wieloma sprawami. Między innymi jest to miejsce, które podbiło ranking najczystszych polskich miasta. To prawda, jeśli porównamy go z innymi stolicami wojewódzkimi, to zobaczymy, że w tej kwestii wyróżnia się na plus.

Czy można zwiedzać zamek w Rzeszowie?

Dla osób, które chciałyby pozwiedzać rzeszowski zamek, mamy smutną wiadomość. Nie jest on takim samym obiektem turystycznym, jak ten w Łańcucie czy Przemyślu. Niestety, nie pełni funkcji muzealnej, a przynajmniej nie do tego stopnia, który mógłby zachwycić turystę. Jest to bowiem siedziba sądu, do której nie przychodzi nikt, kto nie musi. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie warto zapuścić się w te rejony. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej zabytkowej architekturze i majestatycznemu gmachowi, więc jest to coś, co warto zobaczyć w województwie podkarpackim. Do tego znajduje się on w bardzo dogodnej lokacji, bo niedaleko jest pierwsza pizzera w mieście (Gondola) a także słynne lody „u Myszki”. Nie ma więc co się załamywać i rezygnować ze zwiedzenia tylko dlatego, że zamek nie jest obiektem muzealnym.

No właśnie, a co do obiektów muzealnych…

 muzeumCzy to że rzeszowski zamek nie jest muzeum musi psuć nasze plany? Oczywiście, że nie, bo w jego pobliżu przecież znajduje się muzeum. Chodzi o Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przy ul. 3 maja. Może i jest ono trochę zaniedbanie i nie przyciąga takich tłumów jak zamki na Podkarpaciu, ale wciąż znajduje się w nim wiele ciekawych okazów, na które warto rzucić okiem.

Nie martwmy się, na Podkarpaciu zamków nie brakuje

Nie martwmy się tym, że nie Rzeszów nie zaoferuje nam zbyt ciekawego zwiedzenia zamków. Są inne miejsca w województwie podkarpackim, gdzie czegoś takiego nie brakuje. Chociażby Przemyśl, gdzie oprócz zamków zwiedzimy cały system fortów oraz Łańcut, w którym zamek należał niegdyś do rodziny Potockich. Oprócz tego mamy takie małe miejscowości jak Zagórz, Monasterzec czy Odrzykoń, w których również nie zabraknie nam atrakcji. Żeby zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca na Podkarpaciu, musielibyśmy poświęcić na naszą wycieczkę co najmniej miesiąc. Jeśli takim czasem rzeczywiście dysponujemy, to śmiało.

Najciekawsze miasta w województwie podkarpackim

Przemyśl i jego bogata historia

Niektóre miasta na Podkarpaciu mogą być dla nas wrotami do lepszego poznania historii. Przykładem może być Przemyśl, który swego czasu był bardzo ważnym miastem. Bywali w nim nawet polscy królowie, a jego zamek jest właśnie pozostałością po Kazimierzu Wielkim. Wiemy, że władca ten – zgodnie z powiedzeniem – zostawił Polskę murowaną i takie miasta jak Przemyśl są tego dowodem. Jeśli więc zastanawiamy się, co zwiedzić w Przemyślu, to zamek powinien być naszym numerem jeden na liście, ale to jednak nie wszystko.

Mała wycieczka po fortach

Oprócz zamku na terenie miasta znajdują się pozostałości po dawnej fortyfikacji. Oczywiście dzisiaj nie wyglądają już tak zachwycająco jak w czasach swojej świetności, ale trzeba przyznać, że nadal robią wrażenie. Mieszkańcy Przemyśla znają je bardzo dobrze i chętnie spędzają czas w ich okolicy. Dla turystów jednak mogą być prawdziwą niespodzianką, ponieważ nie każde miasto może pozwolić sobie na takie widoki. Jeśli puścimy wodzę fantazji, to mogą nam się nawet skojarzyć z ruinami rzymskiego Koloseum. Jest to nie tylko jeden z najlepszych zabytków w Przemyślu, ale też jedno z najciekawszym miejsc Podkarpacia.

Miasta na Podkarpaciu, które spodobają się dzieciom

Na wycieczki bardzo często jeździmy wtedy, kiedy chcemy pokazać dzieciom trochę świata. Województwo podkarpackie się do tego doskonale nadaje, bo mamy w nim kilka naprawdę ciekawych miast. Znajduje się w nich wiele obiektów, które szczególnie spodobają się dzieciom. Mowa między innymi o centrach zabaw i pływalniach. Które z tych placówek najbardziej spodobają się naszym najmłodszym? Spójrzmy na kilka z nich i zastanówmy się, jakie miasta warto zwiedzić w województwie podkarpackim.

Rzeszów i atrakcje dla dzieci

Jeśli planujesz wybrać się z dziećmi do Rzeszowa, to warto zwrócić uwagę na to, jakie atrakcje tam na nich czekają. Pomyślmy chociażby o słynnej Fantazji, która znajduje się między innymi w hali na Podpromiu. Jest to jedno wielkie centrum zabaw dla dzieci, w którym znajdują się wszelkiego rodzaju obiekty i zabawki. Nasi najmłodsi mogą tam na przykład poskakać na wielkich dmuchanych platformach czy wyszaleć się w basenie z piłkami. Oczywiście czas pobytu jest tam ograniczony, więc dzieciaki zawsze wyjdą z niedosytem. Ale może to i lepiej? Jeśli wyszaleją się za bardzo, to może być im trudno później wrócić do rzeczywistości.

Lepiej więc rozsądnie dawkować sobie przyjemność i z niczym nie przesadzać. Kiedy już się wszyscy zmęczą, to warto wtedy udać się na jakieś przekąski. W Galerii Rzeszów znajdziemy kilka ciekawych punktów gastronomicznych, które na pewno spodobają się naszym latoroślom. Mowa nie tylko o takich sieciówkach jak KFC czy McDonald’s ale też o punkcie z pierogami. Mamy jednak świadomość, że dzieci mają już czasem dość domowego jedzenia i wolą jednak zaszaleć. Jeśli tak można wybrać się do baru North Fish i zjeść tam burgera rybnego albo rybę z frytkami.

ROSiR. wybierz się z dziećmi na pływalnię

basen

Gdzie na Podkarpaciu wybrać się z dziećmi? Najlepiej na pływalnię. W mieście jest tylko jeden taki duży obiekt, w którym na pewno odnajdą się osoby w każdym wieku. Chodzi oczywiście o Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym znajduje się nie tylko basen. Są tam też między innymi korty tenisowe, ale nie ma się co oszukiwać. W lecie największą popularnością cieszy się właśnie pływalnie. Oprócz dobrej rozrywki jest to też miejsce, gdzie można nauczyć swoje dzieci pływać. W wielu miejscowościach brakuje basenu z prawdziwego zdarzenia. A jeśli jest to zwykle są to kryte baseny, gdzie wchodzi się tylko na określony czas. Trudno jest tam się czegokolwiek nauczyć, a co dopiero nauczyć dzieci pływać. Dlatego dobrze jest, aby zabrać je w taki miejsce, w którym można naprawdę poświęcić wystarczająco dużo czasu, aby nabyć upragnione umiejętności. Czy coś może się do tego nadawać bardziej niż ROSiR?

Jeśli jeszcze nie byliśmy na ROSiR-ze, to nie zastanawiajmy się dłużej nad tym, co robić z dziećmi na Podkarpaciu, bo już mamy na to odpowiedź. Upewnijmy się, że wszyscy mamy odpowiedni ekwipunek i jesteśmy gotowi do wyprawy. Potrzebować będziemy oczywiście stroju kąpielowego, ale jest też kilka akcesoriów, które mogą się przydać. Chodzi między innymi o specjalne plastikowe okulary. Czepka na szczęście nie trzeba zakładać, ponieważ mówimy o otwartym basenie, a takie są wymagane jedynie na krytym.

Przemyśl dla dzieci

arboretumA co w Przemyślu może spodobać się dzieciom? Miasto ma do zaoferowania kilka naprawdę uroczych parków, w których nie brakuje placów zabaw dla dzieci. Jest to świetna opcja dla całej rodziny, bo rodzice mogą sobie spokojnie odpocząć, podczas gdy dzieci się trochę wyszaleją. Innym miejscem, które bardzo spodoba się najmłodszym jest arboretum. Choć nie znajduje się ono bezpośrednio w Przemyślu, to nadal kojarzy się ono właśnie z tym miastem. Rośnie w nim bardzo dużo różnych rodzajów kwiatów, w tym tych egzotycznych. Z tego powodu taka wizyta może mieć bardzo dużą wartość edukacyjną, na jakiej skorzystają przedstawiciele wszystkich grup wiekowych.

Które podkarpackie miasto warto odwiedzić z rodziną?

Gdzie w Podkarpaciu można spędzić czas całą rodziną? Jakie miasto wybrać, aby wspólnie najlepiej się bawić? Zwróćmy uwagę na rynki, jakie te miasta mają do zaoferowania. To właśnie one są wizytówkami miast i można tam spędzić świetnie czas bez względu na to, w jak dużym gronie jesteśmy. Dużym rynkiem może pochwalić się oczywiście Rzeszów. Znajdziemy tam kilka restauracji, gdzie można zjeść coś dobrego całą rodziną. Jest też bardzo dużo kawiarni, które mają w swojej ofercie również napoje dla dzieci. Wieczorem miejsce to zmienia się w imprezownie, która może już nie być tak przyjemna dla dzieci, ale w godzinach popołudniowych jest to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę.

Zachód słońca w Sanoku

Bardzo uroczy rynek znajdziemy też w Sanoku. Nie jest może taki duży, ale zaraz obok niego znajduje się wzgórze zamkowe z ładnym widokiem. Może to dobry pomysł na to, aby rozłożyć piknik i odpocząć trochę z rodziną? Niedaleko znajduje się też park razem z boiskami. To dobre miejsce, aby pograć trochę w piłkę, co może być świetnym pomysłem na integrację ojca z synem. Z wracając do wzgórza zamkowego, to podpowiemy, że zachód słońca wygląda z niego naprawdę imponująco. Jeśli więc zostaniemy tam do późnego popołudnia, to możemy liczyć na zrobienie sobie dobrych zdjęć podczas tzw. złotych godzin.

Co robić w Łańcucie całą rodziną?

piknikNie zapominajmy, że na Podkarpaciu jest takie piękne miasteczko jak Łańcut. Zdecydowanie warto odwiedzić je całą gromadką i zwiedzić najważniejsze miejsca. Co warto zwiedzić w Łańcucie, kiedy podróżujemy z drugą połówką i dzieciakami? Oczywiście zamek i jego okolice. Zaraz przy zamku znajdziemy przepiękny park, gdzie możemy odpocząć na ławce albo na kocu. Zwłaszcza ta druga opcja jest kusząca, bo gdy przejdziemy się po okolicy, to zobaczymy, jak wiele osób leży właśnie na nich. Oczywiście tak jest o ciepłej porze roku. Zimą na pewno są lepsze rzeczy do roboty, ale gdy tylko słoneczko zaświeci, to nie ma na co czekać. Bierzmy koce i koszyki piknikowe, a potem usiądźmy sobie pod drzewem i cieszmy się przygodą. Krótka chwila spędzona w parku zamkowym uświadomi nas, że Łańcut jest jednym z miast na Podkarpaciu, które warto odwiedzić latem.