Spółdzielnie telekomunikacyjne na Podkarpaciu: Rozwój i kontrybucja dla lokalnej gospodarki

Spółdzielnie telekomunikacyjne na Podkarpaciu: Rozwój i kontrybucja dla lokalnej gospodarki

Działające na rynku od końca XX wieku, czyli już ponad trzy dekady, spółdzielnie telekomunikacyjne z regionu podrzeszowskiego radzą sobie całkiem dobrze. Odnotowują wzrost przychodów, generują zyski oraz inwestują w rozwój swojej infrastruktury. Wskazane jest również to, że te jednostki stanowią istotny czynnik rozwoju gospodarczego w obszarach swojej aktywności, inicjując między innymi miejsca pracy dla mieszkańców.

Na konkurencyjnym polskim rynku telekomunikacyjnym, spółdzielnie tego rodzaju stanowią niecodzienny fenomen. Ich geneza sięga początków lat 90. XX wieku, kiedy to, nie chcąc czekać latami na telefon, ludzie zdecydowali się samodzielnie stworzyć infrastrukturę telekomunikacyjną na terenach pomijanych przez ówczesnego państwowego monopolistę – Telekomunikację Polską. Początkowo oferowały one usługi telefonii stacjonarnej, a następnie poszerzyły swoją ofertę o internet i telewizję.

W pobliżu Rzeszowa, na terenie Podkarpacia powstały dwie spółdzielnie telekomunikacyjne. Jedną z nich jest Spółdzielnia Telekomunikacyjna „Wist” z siedzibą w Łące, działająca na rynku od 1991 roku, czyli już przez ponad 30 lat. Obecnie swoje usługi oferuje mieszkańcom powiatu rzeszowskiego w gminach: Głogów Małopolski, Kamień, Krasne, Sokołów Małopolski, Trzebownisko oraz Rzeszowie. Dodatkowo, dociera do mieszkańców powiatu łańcuckiego w gminach: Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Rakszawa, Żołynia i Łańcuta oraz powiatu leżajskiego – gmina Nowa Sarzyna.