Pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę
Pomnik w Sanoku znajduje się na placu św. Jana i stanowi wspomnienie wszystkich mieszkańców miasta i regionu, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. Zaraz po zakończeniu wojny powstała idea, aby został wzniesiony monument o takim charakterze. Pomysł został zrealizowany dopiero około 1990 roku, a projektantem obiektu był Jan Tutaj – profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik synom ziemi sanockiej został oficjalnie odsłonięty 15 lat po rozpoczęciu budowy w rocznice odzyskania Niepodległości 11 listopada 2005 roku.
Pomnik w Sanoku – co przedstawia monument na placu św. Jana
Obiekt prezentuje miecz wykonany z brązu, jest rozcięty wzdłuż pionu, stylizując krzyż. U jego podnóża znajduje się napis nawiązujący do kwestii, której poświęcony został pomnik Synom Ziemi Sanockiej. Oprócz tego, u stóp obiektu zostały umieszczone urny, które posiadają ziemię z miejsc bitewnych. Połączenie symbolu krzyża z mieczem sprawia, że pomnik odbierany jest z wielkim zainteresowaniem. Wielu turystów zatrzymuje się pod obiektem na dłużej, aby podziwiać wykonanie projektu. Na jego lewym krańcu znajduje się herb Sanoka, zaś po prawej stronie mieści się godło Polski. Między herbem a godłem zostało odlanych 37 tablic w brązie. Przypominają one między innymi ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, historię katynia, miejsca walk II wojny światowej oraz zbrodnie, jakich dokonała Ukraińska Powstańcza Armia.
Herb Sanoka – symbol miasta o wyjątkowej grafice
Duże zainteresowanie w przypadku Sanoka wzbudza jedno z jego symboli w postaci herbu. Grafika przedstawia trójpolową tarczę typu francuskiego, na której w każdym polu znajduje się inny obiekt. U góry, w największym fragmencie mieści się brały orzeł z koroną na czerwonym tle. W lewym dolnym rogu na niebieskim tle znajduje się postać Świętego Michała Archanioła podczas sceny zabijania szatana. Obok, w prawym dolnym polu na białym tle został umieszczony wąż z koroną połykający dziecko. Postać węża nawiązuje do herbu Sforzów, włoskiego arystokratycznego rodu panującego w Księstwie Mediolanu.
Pomnik Synom Ziemi Sanockiej
Pomnik w Sanoku poświęcony poległym i pomordowanym za Polskę znajduje się w miejscu, w którym ówcześnie podczas II wojny światowej stał Pomnik Tadeusza Kościuszki. Lokalizacja obiektu była skonsultowana z pracownikami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której profesor na wydziale rzeźby był projektantem pomnika. Decyzję o wyborze projektu podjęła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Polski rysownik i rzeźbiarz Jan Tutaj urodził się w Jaśle, w związku z czym bardzo bliski jest mu podkarpacki region. Obecnie sprawuje rolę pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziały Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Pomnik w Sanoku – Plac św. Jana
Plac, na którym został wzniesiony pomnik Synom Ziemi Sanockiej, znajduje się w centrum miasta, w dzielnicy Śródmieście. Nie trudno go przeoczyć, ponieważ graniczy od południa z sanockim rynkiem, zaś na północy znajduje się ulica Zamkowa. Spacerując po Starym Mieście, warto trochę zejść z rynku, aby zobaczyć pomnik w Sanoku upamiętniających mieszkańców miasta i regionu, którzy zginęli na polu bitwy podczas II wojny światowej. Po placu św. Jana można swobodnie spacerować, ponieważ znajduje się tam dużo przestrzeni i zadbany deptak, na którym nie brakuje również ławek umożliwiających odpoczynek.