Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu
Miejsc, które warto zobaczyć w Bieszczadach, jest bardzo wiele, z których każdego zachwyci coś innego. Atrakcje w regionie bieszczadzkim można podzielić na kilka tematycznych list, wśród których znajdą się obiekty historyczne, zabytkowe, przyrodnicze, z nutą sekretów i tajemnic oraz wiele innych wartych zobaczenia miejsc. Klasztor Karmelitów w Zagórzu jest jednym z budynków, które budzą zainteresowanie wśród turystów przyjeżdżających w dzikie Bieszczady. Jeżeli jesteś miłośnikiem ruin zamku, zdecydowanie spodoba Ci się Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu. Legenda tego miejsca jest nietuzinkowa i bardzo ciekawa. Ponadto, z klasztorem nie wiąże się tylko jedna opowieść.
Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu – legenda o tajnym tunelu
Jedną z opowieści związanych z monumentalną ruiną twierdzy jest legenda o sekretnym przejściu tunelowym do zamku leskiego pod dnem Osławy. Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu znajduje się na pięknym wzgórzu Mariemont, co oznacza Góra Marii. U stóp wzniesienia płynie rzeka Osława, z którą związana jest jedna z legend klasztoru. Według opowieści tajemny przekop łączył klasztor w Zagórzu z lochami obecnymi w podziemiach zamku w Lesku. Będąc na terenie obiektu, można poszukać wejścia do tunelu, który rzekomo przebiegał pod dnem rzeki Osławy.
Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu – legenda o mnichu krążącym nocą
Zagórz nie należy do wielkich miast, jest to stosunkowo małe miasteczko liczące nieco ponad cztery tysiące mieszkańców, które znajduje się bardzo niedaleko Sanoka. Oprócz monumentalnych gruzów późnobarokowej twierdzy nie znajduje się tutaj zbyt wiele, aczkolwiek warto wybrać się do miasteczka, ponieważ Zagórz nazywany jest feliksem z popiołów. Dlaczego? Otóż z ruiną zamku wiążą się pewne legendy. Będąc na terenie obiektu, należy być bardzo czujnym, ponieważ można spotkać pewnie postaci z zaświatów, które niegdyś krążyły po ruinach klasztoru. Niektórzy turyści podobno widzieli tutaj rycerza w zbroi lub pokutującego mnicha wywodzącego się z legendy, według której mnich miał podpalić klasztor z rozkazu władz austriackich. Jednakże nie macie się czym martwić, ponieważ na szczycie wieży znajduje się monumentalna postać prawowitego strażnika ruin, który strzeże Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu.
Godziny otwarcia jednego z nielicznych klasztorów warownych zachowanych w Polsce
Ruiny zamku strzeże również brama wejściowa, która otwarta jest każdego dnia tygodnia w godzinach 8:00-18:00. Zwiedzić klasztor można całkowicie za darmo, a zdecydowanie warto tam pojechać, ponieważ oprócz gruzowiska XVII-wiecznego zamku, na terenie obiektu znajduje się wieża widokowa licząca 22 metry wysokości. Największą atrakcję w mieście jest znajdujący się na wzgórzu Mariemont Klasztor. Zagórz nie posiada za wiele zabytków, aczkolwiek ruiny twierdzy Karmelitów bosych robią ogromne wrażenie. Klasztor został wybudowany w XVII wieku na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaś ruiny zamku znajdują się na liście zabytków nieruchomych regionu.
Klasztor Zagórz i malownicze wzgórze Mariemont
W zakolu rzeki Osławy znajduje się nietuzinkowe wzniesienie nazwane od imienia Marii – Mariemont. Wzgórze wznosi się na wysokość 345 metrów nad poziomem morza i to właśnie tam znajduje się tajemniczy Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu. Najlepszy widok na obiekt można zobaczyć z Zagroni. Górę Mariemont charakteryzuje specyficzny mikroklimat, co sprzyja znajdującej się tutaj dużej ilości drzewów i krzewów. Jednakże, podczas wędrówki należy patrzeć pod nogi, ponieważ duże nasłonecznienie wzniesienia sprzyja również bytowaniu na terenie zaskrońców, a czasami nawet żmij. Na szczycie czeka na was nie tylko Klasztor Zagórz, ale również piękny widok na Góry Słonne oraz wschodni Beskid Niski.