Rezygnacja Tadeusza Ferenca ze stanowiska. Kto zostanie nowym prezydentem?
Prezydent Rzeszowa Ferenc Tadeusz po 18 latach zajmowanego stanowiska ogłosił rezygnację z niego. W środę zaproponował na swoje stanowisko wiceministra Warchoła, z którym wspólnie wystąpił na konferencji prasowej. Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 roku. W wykształcenia jest on ekonomistą i rozpoczął pracę zawodową w 1956 roku jako fizyczny pracownik w rzeszowskiej WSK. Następnie jako zastępca dyrektora transportowej firmy, później jako dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, a przed swoją kandydaturą był prezesem w największej w mieście, mieszkaniowej współdzieli.
Rezygnacja prezydenta Rzeszowa z powodu COVID-19
Na decyzję rezygnacji ze stanowiska prezydenta Rzeszowa ma duży wpływ stan zdrowia Tadeusza Ferenca. Jakiś czas temu walczył on z koronawirusem, gdzie większość przebytej choroby spędził w szpitalu przy ulicy Szopena. W okresie zaledwie kilku tygodni przebywał w dwóch szpitalach, przy ulicy Rycerskiej oraz przy ulicy Szopena. Współpracownicy wierzyli, że prezydent wróci jeszcze do pracy, kiedy pojawił się w ratuszu. Jednak miał on zlecić kilka dni później zwołanie konferencji prasowej, podczas której miał ogłosić potencjalnego kandydata oraz swoją rezygnację.
Następca prezydenta Tadeusza Ferenca
81-letni prezydent Tadeusz Ferenc złożył swoją rezygnację z przyczyn zdrowotnych oraz jednocześnie wskakując osobę, która mogłaby potencjalnie zostać jego następcą. Wskazał on wiceministra sprawiedliwości Warchoła Marcina, który jest związany z Solidarną Polską. Obaj politycy prawdopodobnie od dawna współpracowali ze sobą. Według Kodeksu wyborczego i przepisów ustawy o samorządzie gminnym, gdy prezydent rezygnuje z posady, koniecznością jest przeprowadzenie wyborów przedterminowych następcy prezydenta. Przedtem jednak premier powinien wyznaczyć osobę, która będzie pełniła obowiązki włodarza miasta do czasu, kiedy zostanie wybrany nowy prezydent.