Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie

Wśród wielu niezwykle interesujących akwenów wodnych, które znaleźć można w województwie podkarpackim, z pewnością wyróżniają się jeziorka Duszatyńskie. Te dwa, dawniej trzy, jeziora osuwiskowe znaleźć można na zachodnim zboczu Chryszczatej. Swoją nazwę zawdzięczają ulokowanej w ich okolicy wsi Duszatyn. Ta jedna z najbardziej osobliwych ciekawostek przyrodniczych, które można znaleźć w Bieszczadach, z pewnością stanowić będzie interesujący punkt, który obowiązkowo należy zwiedzić. Same jeziorka powstały w wyniku oderwania się zachodniego zbocza Chryszczatej 13 kwietnia 1907 roku. W wyniku tego osuwiska zatamowaniu uległ odpływ potoku Olchowatego, a powstanie kilku naturalnych zapór przyczyniło się do kulminacyjnego napływu wody z Chryszczatej i Mikitowej. W efekcie jeziorka uległy stopniowemu powiększeniu.

Jeziorka Duszatyńskie – szlak

W związku z tym, że podjęto decyzję o wytyczenie obszaru chronionego i stworzeniu rezerwatu przyrody, który obejmuje Jeziorka Duszatyńskie, szlaki prowadzące w ich okolicę zostały pilnie wytyczone i uznane za istotne zarówno z punktu widzenia wspierania turystyki, jak i dla lepszego utrzymania naturalnego charakteru rezerwatu. Tu warto jednak zauważyć, że konkretne szlaki zostały wytyczone jeszcze przed wojną, choć rezerwat utworzono dopiero w 1957 roku. Największą popularnością cieszy się wytyczony w 1935 roku niebieski (współcześnie już czerwony) szlak pieszy, który prowadzi na Chryszczatą. Jest to szlak: Komańcza – Prełuki – Duszatyn – Jeziorka Duszatyńskie – Chryszczata. Jest to obecnie Główny Szlak Beskidzki, który wieńczy szczyt wzniesienia o wysokości 997 m n.p.m. Innym szlakiem jest szlak niebieski z Turzańska, który przechodzi w czerwony. Wyróżnić można również tzw. szlak papieski z Huczwic na trasie: Huczwice – Jeziorko Bobrowe – Chryszczata – Jeziorka Duszatyńskie.

Jeziorka Duszatyńskie zimą

Niezwykle rozsądnym jest udanie się w określonej porze roku nad Jeziorka Duszatyńskie. Zima jest okresem, w którym możemy obserwować niezwykle interesujące zjawisko naturalne, związane z wodami tych jeziorek. Mowa m.in. o gazach, które powstają w wyniku butwienia resztek roślinności oraz drewna zalegającego w głębinach jeziorek. To właśnie one powodują widoczne zimową porą wybuchy przypominające fontannę wody. Dlaczego to właśnie zimą w szczególności widać to wyjątkowe zjawisko? Wynika to z tego, że wspomniane swoiste eksplozje rozrywają pokrywę lodową, co tworzy wyjątkowy, spektakularny, a z pewnością niezapomniany widok. Warto przy okazji wysłuchać lokalnych legend związanych z tymi wyjątkowymi, osuwiskowymi jeziorami, które swoją wyjątkowością z pewnością współgrać będzie z niesamowitą historią powstania akwenów wodnych.

Jeziorka Duszatyńskie – jak dojechać?

Dla osób, które nie chcą kłopotać się przechodzeniem całej trasy, istnieje możliwość skrócenia trasy prowadzącej do jeziorek Duszatyńskich. Jak dojechać do najbliższego możliwego miejsca? Wystarczy udać się samochodem do Duszatyna, skąd przejście nad jeziorka nie powinno stanowić problemu. Jeśli poruszamy się od strony Komańczy przez Prełuki, bezproblemowo zdołamy dotrzeć do Duszatyna, ponieważ wyznaczona droga leśna jest w pełni dopuszczona do ruchu publicznego. Oznacza to również, że samo podejście już z tego miejsca zajmie nam nieco ponad godzinę, a zejście trwać będzie maksymalnie jedną godzinę. Należy jednak pamiętać, że typowe drogi leśne prowadzące z Mikowa i Rzepędzia są zamknięte dla ruchu.

Jeziorka Duszatyński – parking

Każdy podróżujący, który podejmie decyzję o przejechaniu samochodem do Duszatyna, koniecznie powinien zadbać o właściwe zaparkowanie swojego samochodu. Choć wielu chciałoby zatrzymać się tuż przy samych jeziorkach Duszatyńskich, parking można znaleźć we wsi Duszatyn, od której nazwę wzięły te niezwykle osobliwe jeziorka. Zdając sobie sprawę z tego, jak wielką turystyczną ciekawostką jest to miejsce, mieszkańcy wsi przygotowali się na to, że mogą ich odwiedzać liczne grupy gości. Dlatego też każdy podróżujący samochodem z powodzeniem przekona się o tym, że na terenie Duszatyna przeznaczone są odpowiednie miejsca parkingowe.