Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Najciekawsze miasta

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu, jeśli mamy dużo czasu? Najlepiej odwiedzić kilka popularnych miast i zobaczyć, co mają nam do zaoferowania. Mimo że pod tym względem Podkarpacie nie jest tak popularne jak Pomorze czy Kujawy (które swoją zabytkową sławę zawdzięczają architekturze krzyżackiej), ale można zdziwić, jak wiele ciekawych miejsc tu znajdziemy. W podkarpackich miastach znajduje się naprawdę wiele atrakcji, które nie tylko przyciągają turystów, ale też dają dużo frajdy lokalnym mieszkańcom. Choćby dla nich samych warto wybrać się na wycieczkę do tego regionu i pozwiedzać samodzielnie. Nie zapomnijmy zrobić pamiątkowych zdjęć.

Rzeszów – zwiedzanie

miastaSkoro już mówimy o miastach, to warto zacząć od stolicy. Rzeszów jest jednym ze starszych miast regionu, a jego historia sięga XIV wieku. Prawa miejskie dostał dzięki Kazimierzowi Wielkiemu i od tego czasu jego funkcja zaczęła być coraz większa. Niestety nie wiele zostało z czasów kazimierzowskich. Nie zobaczymy tu gotyckich budowli ani fortów z tamtego okresu. Są jednak obiekty nawiązujące do nieco nowszej historii. Przykładem może być słynny zamek Lubomirskich, który wcześniej należał do właściciela Rzeszowa – Mikołaja Spytka-Ligęzy. Obok zamku znajdziemy pałacyk letniskowy, gdzie Lubomirscy spędzali swój wolny czas.

Co robić w Sanoku?

sanokInnym ważnym miastem dla regionu jest Sanok. Z czego dzisiaj słynie? Między innymi tutaj żył jeden z najsłynniejszych malarzy dzisiejszych czasów – Zdzisław Beksiński. Możemy znać tę postać z wybitnych obrazów oraz z filmu „Ostatnia Rodzina”, który swego czasu podbił serca krytyków. Z tej samej rodziny pochodził tłumacz i krytyk muzyczny Tomasz Beksiński. A co to oznacza z perspektywy turystycznej? W mieście tym możemy oglądać obrazy Beksińskiego w specjalnym tematycznym muzeum. Warto wspomnieć, że Sanok jest znany również z zamku na wzgórzu, z którego rozpościera się malowniczy widok. Innym ciekawym obiektem jest Kopiec Adama Mickiewicza, który postawiono  w setną rocznicę urodzin poety. Gorąco zachęcamy, aby odwiedzać tę i inne atrakcje Podkarpacia.

Zwiedzanie Przemyśla

Przemyśl to najprawdopodobniej najważniejsze podkarpackie miasto, jeśli chodzi o jego znaczenie historyczne. To tam Kazimierz Wielki wybudował jeden ze swoich zamków, który możemy zwiedzać do dzisiaj. Zobaczymy w nim prawdziwe komnaty zamkowe, co oznacza również zwiedzanie podziemi. W okolicy zamku będziemy mogli kupić też pamiątki nawiązujące nie tylko do miasta, ale też do samej postaci króla Kazimierza.

Czymś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu, są zdecydowanie przemyskie forty. Mowa o pozostałościach po potężnych zabudowaniach miejskich, sięgających jeszcze czasów średniowiecza. Elementy tych dawnych fortyfikacji możemy znaleźć na obrzeżach praktycznie całego Przemyśla, więc zwiedzenie ich wszystkich mogłoby zająć kilka godzin. Jeśli jednak czujemy się na siłach, aby na taką wycieczkę się wybrać, to  do dzieła!

Bieszczady czyli coś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu

BieszczadyBieszczady są niewątpliwą wizytówką Podkarpacia. Chociaż dzielimy je ze Słowacją i Ukrainą, to właśnie te polskie rozkochaliśmy w sobie najbardziej. Każdy mieszkaniec tego regionu musi choć raz wybrać się w swoje lokalne góry, ale zachęcamy do tego nie tylko miejscowych. Jest to w końcu świetne miejsce dla turystów z całego kraju a także spoza niego. Oczywiście przed wyruszeniem musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio się przygotować. Jeśli jednak spędzimy trochę czasu na zapoznanie się ze standardami bieszczadzkich wycieczek, to nie powinniśmy się o nic obawiać. Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć, aby uświadomić sobie, że Bieszczady to coś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Który szczyt wybrać?

Największym szczytem Bieszczadów jest Tarnica, ale nie polecamy jej na pierwszy raz. Jeśli nie mieliśmy do tej pory zbyt dużo doświadczeń z górami, to powinniśmy zacząć od czegoś skromnego. Najpopularniejsze pod względem turystycznym są rawki czyli Mała Rawka oraz Wielka Rawka. Niech nas nie zmyli nazwa tej drugiej. Jest ona po prostu nieco wyższa od swojej imienniczki, a droga z jednej do drugiej jest bardzo wygodna i łatwa. Mimo że nie są to najwyższe możliwe szczyty, to widok z nich jest przepiękny. Jedyne, co może go zepsuć, to mgły. Wtedy faktycznie może się okazać, że nic ze szczytu nie widać. Ale to również ma swój urok.

Jak się przygotować?

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jechać w góry bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego stroju oraz innych środków, to możemy zrobić sobie krzywdę. Przede wszystkim musimy pamiętać o porządnych butach, najlepiej takich za kostkę. Dzięki temu możemy uniknąć skręcenia. Do tego podczas wchodzenia do butów mogą wpadać nam różne kamyczki i owady, dlatego lepiej się zabezpieczyć. Czasem też się zdarza – chociaż rzadziej – spotkać żmije, która może nas ugryźć właśnie w okolicach kostki.

Oprócz tego powinniśmy wziąć coś na wypadek skaleczenia albo obtarcia się. Chodzi oczywiście o wodę utlenioną i jakieś plastry. Nie zaszkodzi też mała buteleczka płynu dezynfekującego. Warto pamiętać o tym, że zrobienie sobie krzywdy w górach może mieć bardzo poważne skutki.

Zamki w województwie Podkarpackim to coś, co warto zwiedzić

W województwie Podkarpackim mieszkało wiele rodzin szlacheckich oraz bogaczy. Pozostawili więc oni po sobie naprawdę pokaźne budowle, które w czasach swojej świetności aż raziły po oczach przepychem. Dzisiaj już są tylko pozostałościami po czasach zamierzchłych, ale część z nich pełni bardzo ważne funkcje muzealne. Zwiedzanie takich zamków może być więc idealnym pomysłem na wycieczkę, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi.

Zamek Kamieniec czyli coś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu

To pozycja dla osób, kochających literaturę. Dlaczego? Jest to nie tylko dawno miejsce słynnego pisarza ale też miejsce akcji jednego z jego dzieł. Chodzi oczywiście o Aleksandra Fredrę i jego słynną „Zemstę”. To właśnie on był pierwowzorem zamku, o który kłóciły się postacie dramatu. Dzisiaj możemy go zwiedzić i wyobrazić sobie, jak mogły czuć się postacie dzieła. Co ciekawe, ruiny te wykorzystał Andrzej Wajda w swojej ekranizacji. Możemy więc najpierw obejrzeć ten film, a później sami się wybrać w to miejsce, aby poczuć atmosferę.

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu w ładną pogodę? Ruiny zamku Sobień!

Dlaczego zachęcamy do oglądania ruin? Nie tylko dlatego, że mogą nas czegoś nauczyć o historii, ale też dlatego, że same w sobie mogą być uznane za element przyrody. Gdy mamy do czynienia z ruinami zamku na wzgórzu, to możemy mieć wrażenie, że uformowała go sama przyroda. W końcu tak dobrze komponuje się z krajobrazem. Do tego miejsca bardzo często wybierają się osoby jadące w Bieszczady, bo po prostu jest po drodze. Jeśli jedziemy w góry samochodem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać się w tej okolicy i wyjść na wzgórze zamkowe. Zobaczymy z niego przepiękną dolinę Sanu, która najlepsze wrażenie robi o zachodzie słońca.

Zamek Krasickich czyli najciekawsze atrakcje w województwie Podkarpackim

co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Zamek w KrasiczynieKolejne warte odwiedzenia miejsce na Podkarpaciu. Zamek w stylu Manieryzmu zaczęto budować w 1580 roku, choć ukończono dopiero w późniejszym wieku. Należał do szlacheckiej rodziny Krasickich, a pierwszym właścicielem był Stanisław. W 2018 roku nadano tej budowli status Pomnika Historii. Przyznawanie takich wyróżnień ma na celu zwrócenie uwagi na budynki i podobne obiekty, które są szczególnie ważne ze względów kulturowych i historycznych. Szczególną atrakcją zamku wydają się być lochy, w których znajdziemy repliki dawnych narzędzi tortur. Możemy nawet wcielić się w rolę skazańca i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To jednak nie jedyna atrakcja. Wiele komnat zamkowych skrywa swoje sekrety i ma nam do opowiedzenia ciekawą historię. Umówmy się więc na zwiedzanie z przewodnikiem i zapoznajmy się z jedną z najciekawszych atrakcji na Podkarpaciu.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

O Przemyślu już wspomnieliśmy, a teraz przyjrzyjmy się bliżej zamkowi. Nie od początku w tym miejscu znajdował się zamek w takiej formie, jaką znamy. Na samym początku był tutaj drewniany gród, a poważniejsze zmiany zaczął wprowadzać sam Bolesław Chrobry. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak dopiero w czasem naszego najsłynniejszego króla czyli Kazimierza Wielkiego. Wtedy zaczęto budować gotycki zamek, którego budowę ukończono pod koniec XIV wieku. Od tamtego czasu wielokrotnie go remontowano. Swego czasu należał też do rodziny Kmitów, którzy mieli w swoim posiadaniu także zamek Sobień. Takie zamki jak ten to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu.

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu, gdy chcemy odetchnąć od miejskiego zgiełku?

Podkarpacie jest znane z pięknych miast, ale czasem możemy mieć ich przesyt. Wtedy jesteśmy gotów zrobić wszystko, aby móc powrócić na łono przyrody i tam się zrelaksować. Takich miejsc też w regionie nie brakuje. Wręcz przeciwnie województwo podkarpackie słynie z bujnych krajobrazów, mających swoją niezwykłą atmosferę.

Parki krajobrazowe w województwie podkarpackim

Parki krajobrazowe to miejsca, w które wybieramy się, gdy chcemy podziwiać przyrodę. Jednym z najpopularniejszych tego typu miejsc w regionie jest rezerwat Prządki, znajdujący się w gminie Korczyna (niedaleko Krosna). Charakteryzuje się bardzo ciekawymi skałami, które nawiązują do pewnej legendy. Jeśli się trochę przypatrzymy, to skały zaczną nam przypominać starsze zgarbione panie. Według podania przędły on tak długo, aż zamieniły się w kamień. Jest to jedno z takich miejsc, w których aż chce się zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Takie uwarunkowanie sprawia, że Prządki są czymś, co warto zobaczyć na Podkarpaciu. Pozowanie na skale może nadać się do zrobienia sobie zdjęcia profilowego na Facebooka. 

Podkarpacie – jeziora

Zdajemy sobie sprawę z tego, że Podkarpacie to nie Mazury, więc nie może się pochwalić „tysiącem jezior”. Są jednak dwa takie, które są słynne nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Mowa o jeziorze tarnobrzeskim i jeziorze solińskim. Oba są naprawdę pokaźnych rozmiarów i przyciągają całe rzesze plażowiczów. Znajdziemy tam także wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc jeśli kręcą nas kajaki albo łódki, to właśnie znaleźliśmy miejsce dla siebie. Jest jednak istotna różnica między tymi dwoma zbiornikami wodnymi. Nad Soliną znajdziemy głównie kamienne plaże, co może być bolesne dla naszych stóp. W Tarnobrzegu zaś mamy mięciutki żółty piasek, który idealnie nadaje się do wypoczynku.

Warto też wspomnieć o rezerwacie Polanki, w pobliżu którego znajdziemy zagrodę danieli. Zwierzęta te może nie są zbyt towarzyskie, ale prawdopodobnie nie za często mamy okazję je oglądać. Sam rezerwat znajduje się na wzniesieniu, więc od spaceru mogą rozboleć nas nogi. Ale warto się wybrać, choćby ze względu na zróżnicowaną faunę i florę tego miejsca.

Świątynia Słowiańska w Horyńcu-Zdroju

Nie znajdziemy tutaj tak naprawdę żadnej świątyni, ale nazwa nawiązuje do pewnej skały, znajdującej się w lesie w Horyńcu-Zdroju. Niektórzy sugerują, że mógł to być ołtarz, który wykorzystywali nasi przodkowie w czasach prasłowiańskich? Ile jest w tym prawdy? Póki co nie jesteśmy w stanie poznać odpowiedzi, ale okolica wygląda bardzo przyjemnie i oferuje nam niezwykłą atmosferę. Miejsce najlepiej wygląda rano, gdy przez drzewa przebijają się złociste promienie słońca.