Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Mały Wawel jak go nazywają, mieszczący się w Baranowie Sandomierskim to prawdziwa gratka dla miłośników pałaców i historii. Późnorenesansowa budowla dawniej była siedzibą niezwykłego i zasłużonego rodu Leszczyńskich. Projekt zamku stworzył sam Santi Gucci, budowa trwała od szesnastego do siedemnastego wieku. Wielu turystów licznie odwiedza Zamek w Baranowie Sandomierskim. Zwiedzanie zamku jest możliwe i warto się na nie wybrać. Piękne ogrody zamkowe, czy architektura tego miejsca są warte uwagi. 

Zamek w Baranowie Sandomierskim –  opis

Rodzina Leszczyńskich, gdy otrzymała zamek, znacząco go odnowiła i rozbudowała. Ostatnim właścicielem zamku był Rafał Leszczyński, brat króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Przez pewien okres Zamek w Baranowie Sandomierskim był w rękach rodziny Lubomirskich i Potockich. 

W dziewiętnastym wieku na zamek spadło nieszczęście, doszło do pożaru, w którym budowla znacząco ucierpiała. Ówcześni właściciele rodzina Krasickich nie mogła sobie pozwolić na remont. W związku z tym postanowili ją sprzedać, zamek kupił Feliks Dolański, który wyremontował spaloną budowlę. Niestety, pod koniec lat dziewięćdziesiątych, dziewiętnastego wieku zamek ponownie spłonął w pożarze.

Historia nie rozpieszczała Zamek w Baranowie Sandomierskim. Opis dziejów Małego Wawelu robi wrażenie. Mimo licznych pożarów zamek udawało się przywrócić do świetności. Ze względu na liczne remonty w zamku można zobaczyć mieszaninę różnych styli i estetyk. Stan techniczny zamku najgorszy był jednak po Drugiej Wojnie Światowej. Został on doszczętnie zniszczony przez hitlerowców, a następnie sowietów. Kaplica po wojnie trafiła w ręce społeczne wedle życzenia władzy ludowej i tym samym stała się spichlerzem, w którym przechowywano zboża i sztuczne nawozy. Dzisiaj część zamku można zwiedzać, w pozostałej części znajduje się część rekreacyjno-restauracyjna, nieopodal znajdziemy również hotel oraz basen.

Zamek w Baranowie Sandomierskim –  architektura

Zamek to budowla późnorenesansowa, jednak w jej wnętrzu możemy znaleźć elementy wielu stylów, charakterystyczne dla późniejszych epok. Wynika to z faktu, że zamek wielokrotnie ze względu na kataklizmy, pożary, ale także upodobania mieszkańców zmieniał się i był remontowany. Wiele pięknych dzieł sztuki skrywa też w sobie Zamek w Baranowie Sandomierskim. Architektura tego miejsca również jest imponująca. Przede wszystkim budynek okala aż szesnastohektarowy ogród, pełen bujnej roślinności. Ogrody angielskie, francuskie, czy włoskie, skrywają w sobie niezwykłe obiekty. Pierwszy to 120-letni klon zwyczajny, a drugi to tulipanowiec amerykański liczący aż 124 lata. W kaplicy zamkowej znajdziemy elementy secesyjne, piękne witraże, a także obrazy. Imponujące łuki, a także rozplanowanie pomieszczeń, przywodzą na myśl krakowski Wawel. Krużganki i inne elementy zamku zostały zbudowane tak, że zachowują geometryczną prawidłowość.

Zamek w Baranowie Sandomierskim –  zwiedzanie

W okresie letnim organizowane są tutaj kolonie dla dzieci i młodzieży. W części zamku natomiast jest dostępna restauracja, a także pokoje gościnne. Możliwe jest więc wyprawienie w tym niezwykłym miejscu wesela, czy sesji ślubnej. Turyści mogą też skorzystać z luksusowego SPA, czy innych rozrywek oferowanych przez właścicieli. Warto więc odwiedzić na dłużej Zamek w Baranowie Sandomierskim. Zwiedzanie zamku również jest możliwe, część jest bowiem udostępniona głodnym wiedzy gościom. W Zamku w Baranowie Sandomierskim mieści się muzeum. Podczas zwiedzania można poznać historię zamku, zobaczyć kaplicę zamkową, oraz dziedziniec. Możliwe jest również zwiedzanie zamkowego przyziemia, które trwa 30 minut. Dzieci do lat 4 mogą wejść za darmo, natomiast pozostali muszą zakupić bilet. Koszt biletu normalnego to: 22,00 zł za pełny pakiet, ulgowy to koszt 15,00 zł.

Zamek w Baranowie Sandomierskim – ciekawostki

Jak we wszystkich zamkach również tutaj można odkryć ciekawe tajemnice i nieoczywiste fakty. Zamek w Baranowie Sandomierskim ciekawostki na swój temat skrywa niezbyt dokładnie, bo są one powszechnie znane, jednak nie mniej zaskakujące. Większość z nich poznać można podczas wizyty w tym miejscu. O zamku wiadomo między innymi, że:

  • odbywają się w nim sezonowe wystawy, np. na temat Husarii,
  • w zamku odbywają się różnego rodzaju warsztaty tematyczne,
  • w kaplicy można zobaczyć obraz „Matka Boska Niepokalana” Malczewskiego,
  • Właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu.