Linia Mołotowa

Linia Mołotowa

Jednym z zabytkowych budynków wojennych na terenie Podkarpacia jest Linia Mołotowa. Mapa województwa wskazuje na położenie obiektu koło Soliny, jadąc od Bóbrki do Krasiczyna. Linia Mołotowa prezentuje fortyfikacje radzieckie i niemieckie z czasów II wojny światowej. Zdecydowanie jest to uwielbiany obiekt przez wszystkich pasjonatów historycznych. Powstał on w latach 1940-1941 i biegnie wzdłuż linii granicznej, która powstała po podzieleniu przez armię radziecką i niemiecką II Rzeczypospolitej. Na terenie obiektu można zobaczyć części zachowane oraz te, które uległy częściowej destrukcji. Jeżeli interesujesz się historią II wojny światowej oraz wszelkimi pozostałościami z okresu wojennego, z pewnością Twoją ciekawość pobudzi Linia Mołotowa. 

Podkarpackie – mapa, czyli jak dojechać na teren obiektu Linia Mołotowa?

Podkarpacie to bardzo cenione województwo w południowo-wschodniej Polsce. Wielu turystów przyjeżdża na teren Podkarpacie w celu zobaczenia ciekawych historycznych zabytków, zamków, ruin, muzeów, a także spędzić miły czas spacerując szlakami górskimi dzikich Bieszczad. Linia Mołotowa biegnie wzdłuż Sanu przez miejscowości: Lesko, Sanok, Dynów oraz Bachów. Większą część trasy stanowi trasa asfaltowa, w związku z czym wędrówka nie wymaga szczególnego przygotowania. Szlak jest oznakowany kolorem czarnym oraz posiada tabliczki z czerwonymi piktogramami. Wybierając się w okolice wsi Solina, z pewnością warto przejść się szlakiem Linia Mołotowa. 

Podkarpacie i wartość szlaku nadsańskich umocnień

Linia Mołotowa nazywana jest inaczej pasem sowieckich umocnień. Obiekt stanowi największy i jedyny kompleks fortyfikacji radzieckich na całym terenie Polski. Pas ciągnie się od łuku Karpat, przez terytorium Rzeczypospolitej, Ukrainy, Białorusi, Litwy, aż po samo Morze Bałtyckie. Natomiast, największa ilość obiektów znajduje się jednak po polskiej stronie w województwie podkarpackim. Cały szlak można przejechać samochodem, aczkolwiek warto odbyć również spacer, zwłaszcza że trasa jest bardzo dobrze oznakowana. 

Linia Mołotowa – Podkarpacie i historia powstania obiektu 

Pierwotnie obiekt nosił nazwę Przemyskiego Rejonu Umocnionego, naprzeciw którego władze niemieckie wznieśli sieć obiektów granicznych o nazwie „Galicja”. Natomiast obiekt ten w porównaniu z polskim dziełem był zdecydowanie mniejszy. Kiedy w 1939 roku ustalono niemiecko-radziecką linię demarkacyjną, siły zbrojne Armia Czerwona rozpoczęła budowę tzw. linii rejonów umocnionych na terytorium nowej granicy państwowej. Taki sposobem w latach 1940-1941 powstał kompleks obiektów fortyfikacji zwany inaczej Linia Mołotowa. Pasmo warowe obejmuje umocnienia wraz z licznymi schronami bojowymi powstałe z betonu. Celem ich wzniesienia była obrona granic Związku Radzieckiego przed interwencją zbrojną Niemiec. 

Linia Mołotowa – niezwykła pamiątka II wojny światowej

Plan budowy kompleksu obejmował prawie 10 tysięcy schronów bojowych. Część fortyfikacji Raworuskiego i Przemyskiego Rejonu Umocnionego usytuowane są na południowych wschodzie. Fortyfikacje zdecydowanie są niezwykłą pamiątką czasów II wojny światowej. Siły zbrojne Armii Czerwonej zainicjowały konkretne rewolucyjne koncepcje, a powstałe obiekty o charakterze bojowym posiadały w wyposażeniu nowoczesne uzbrojenie. Podróż szlakiem Linia Mołotowa to bardzo ciekawa przygoda i możliwość odkrycia prawdziwych obiektów wzniesionych w czasach II wojny światowej.