Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Ruiny zamku w Odrzykoniu to pozostałości po czternastowiecznej gotyckiej budowli, rozbudowanej w stylu renesansowym. Dawniej na pograniczu Korczyny i Odrzykonia zamek pełnił funkcje obronne. Pierwszym znanym właścicielem był rycerz Klemens z Moskokrzewa. Zbudował on wówczas znaczące elementy budowli. Zamek Kamieniec Odrzykoń dawniej pełnił istotną rolę warowną, a także wiąże się z nim pewna ciekawa legenda o karlicy Kasi. Niezwykłą budowlę otaczają piękne okoliczności przyrody. Chociaż dzisiaj Zamek Kamieniec Odrzykoń popadł w ruinę, dalej przyciąga turystów oraz miłośników historii.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu historia

Pod koniec czternastego wieku zamek odwiedził sam król Władysław Jagiełło, wówczas odwiedzał wszelkie ważniejsze ośrodki tego typu w Polsce. W przy zamkowej kaplicy natomiast nabożeństwa odprawiał sam Święty Jan Dukla.  Wiele ciekawych osobistości odwiedziło Zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Historia obejmująca lata świetności zamku, to jednak nie tylko uroczyste wizyty, ale również czasy wojen oraz bitew. Wokół zamku podczas pierwszej wojny światowej toczyły się walki z udziałem 57 Pułku Piechoty, składającego się głównie z Polaków. Przez większość jednak czasu, dzieje zamku raczej obracały się wokół często zmieniających się właścicieli, remontów oraz przebudowań tej interesującej budowli. Byłymi właścicielami zamku byli między innymi Mikołaj Kamieniecki, Seweryn Boner, Jan Skotnicki, który odbudował wcześniej zniszczoną kaplicę. Zamek został zniszczony podczas wprowadzenia do Polski wojsk Jerzego II Rakoczego w siedemnastym wieku. Udało sie go jednak częściowo odbudować po potopie szwedzkim. Spadkobiercą części zamku stał się nawet Aleksander Fredro, to właśnie tutaj natrafił na zapis sporu między Janem Skotnickim a Piotrem Firlejem, źródła te, były inspiracją dla napisania Zemsty. 

Legenda o Karlicy Kasi

Zamek w Kamieńcu dorobił się nawet własnej legendy. Barbara Kamieniecka miała dość niecodzienną, jak na owe czasu dwórkę. Kasia bowiem była karlicą i prawdziwą ulubienicą swojej Pani. Z czasem nawet była stałą bywalczynią Wawelu. Kasi było dane nawet wyjść za mąż i po paru latach poślubiła Kornelka, również karła. Urocza para została podarowana Karolowi V, gdyż były to czasy, gdzie bardzo modne było mieć w swojej świcie karły. Uważano je bowiem za urocze i zabawne. Tak też Kasia z mężem Kornelem, dożyli swoich dni w słonecznej Hiszpanii. Jednak tęskniła ona za swoimi rodzinnymi stronami, czyli Odrzykoniem. Dlatego kazała przyrzec mężowi, że gdy umrze, ciało jej złoży jej ciało w rodzinnych stronach. To mówiąc, niewiele potem Kasia zmarła. W tym samym czasie jej była Pani Barbara przebywała na Zamku w Kamieńcu. Wchodząc do komnaty, ujrzała siedzącą przy kominku Kasię. Gdy podeszła bliżej, karlica zniknęła. Od tego czasu podobno duch Kasi widywany jest o zachodzie słońca na murach oraz dziedzińcu zamku. 

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu zwiedzanie

Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, jednak dla turystów indywidualnych, możliwe jest to jedynie w sezonie letnim. Poza sezonem mogą wejść tylko grupy zorganizowane na Zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Zwiedzanie możliwe jest z przewodnikiem, co jest rekomendowane, ponieważ tylko z pomocą osoby, która zna historię tego miejsca, jesteśmy w stanie poznać wszystkie sekrety zamku. Poza ruinami zamku możliwe jest zwiedzanie interaktywnej sali tortur. Możliwe jest też zorganizowanie ogniska w ramach wycieczki, czy sesji zdjęciowej plenerowej za dopłatą. Na zamku organizowane są również warsztaty ceramiczne, w których w ramach zwiedzania można wziąć udział.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu cennik

Większość obiektów historycznych można zwiedzać za dopłatą. Nie inaczej jest w przypadku ruin Zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Cennik zwiedzania przedstawia się następująco:

  • 9,00 zł os. – zwiedzanie z przewodnikiem ruin oraz sali tortur,
  • 20,00 zł os.-zwiedzanie z przewodnikiem ruin, sali tortur oraz organizacja ogniska na dziedzińcu,
  • 24,00 zł os.- zwiedzanie z przewodnikiem ruin, sali tortur oraz organizacja ogniska na dziedzińcu, w tym uczestnictwo w warsztatach ceramicznych,
  • 25,00 zł gr.- usługa przewodnika,
  • 11,00 zł os.- organizacja ogniska,
  • 6,00 zł os.- zwiedzanie bez przewodnika i sali tortur,
  • 50,00 zł- udostępnienie obiektu na potrzeby sesji zdjęciowej.