Władysław Ortyl ponownie na stanowisku Marszałka Województwa Podkarpackiego na kolejną kadencję

Władysław Ortyl ponownie na stanowisku Marszałka Województwa Podkarpackiego na kolejną kadencję

Podkarpacie ma nową władzę regionalną. Władysław Ortyl, został obdarzony zaufaniem mieszkańców województwa po raz czwarty i znowu obejmie stanowisko Marszałka Województwa Podkarpackiego. Wraz z nim zarząd województwa rozpocznie swoją pięcioletnią misję, która potrwa do roku 2029.

Wybory to zawsze czas pełen emocji, niezależnie od tego, czy kandydat ubiega się o reelekcję, czy stara się o stanowisko po raz pierwszy. Jak mówił Władysław Ortyl, tuż po ogłoszeniu wyników wyborów, jest to związane z ogromną odpowiedzialnością za losy regionu i jego mieszkańców.

Stanowisko Przewodniczącego sejmiku województwa na kolejną kadencję objął Jerzy Borcz. Decyzja ta zapadła podczas inauguracyjnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dając początek siódmej kadencji samorządu.

Sejmik Województwa Podkarpackiego, który pełni rolę regionalnego parlamentu, składa się obecnie z 33 radnych. 21 z nich to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, 6 reprezentuje Koalicję Obywatelską, 4 należą do klubu radnych PSL Trzecia Droga, a 2 są członkami Konfederacji.

Podczas pierwszej sesji sejmiku, radni wybrali skład zarządu województwa oraz prezydium sejmiku. Marszałkiem został ponownie Władysław Ortyl, natomiast funkcje wicemarszałków objęli Piotr Pilch i Karol Ożóg. Członkami zarządu województwa zostali również Małgorzata Jarosińska – Jedynak, dotychczasowa wiceprezes Spółki Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka, oraz Anna Huk.