Wzrost liczby zagranicznych pracowników na Podkarpaciu: Dane ZUS

Wzrost liczby zagranicznych pracowników na Podkarpaciu: Dane ZUS

Z najnowszych danych wynikających z analizy przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że na Podkarpaciu obserwujemy znaczący wzrost liczby pracujących cudzoziemców. Wśród nich dominują obywatele Ukrainy, jednak nie brakuje także pracowników pochodzących z tak odległych miejsc jak Australia, Tajlandia czy Nepal. Co ciekawe, nie tylko rośnie liczba obcokrajowców pracujących na Podkarpaciu, ale również zauważalny jest wzrost liczby firm założonych przez nich.

Pod koniec marca 2024 roku liczba zagranicznych pracowników ubezpieczonych w ZUS przekroczyła 1,138 miliona osób. To oznacza wzrost o 10,7 tysięcy osób w porównaniu do grudnia 2023 roku. Warto dodać, że te dane dotyczą całego kraju, ale w województwie podkarpackim tendencja jest podobna.

Jak informuje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu: „Na koniec marca liczba pracowników z zagranicy uwzględnionych w statystykach podkarpackich oddziałów ZUS wynosiła 17 776. To oznacza wzrost o 401 osób w porównaniu do grudnia ubiegłego roku”.

Gdy zestawimy te dane z tymi z końca 2020 roku, zauważamy, że liczba ubezpieczonych cudzoziemców na Podkarpaciu wzrosła o ponad 4,8 tysiąca. Ostatni dzień grudnia 2020 roku zakończył się z liczbą 12 tysięcy 933 zarejestrowanych osób.

Większość tych pracowników to obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Turcji i Indii. Jednak na Podkarpaciu nie brakuje zgłoszeń do ZUS od osób pochodzących z tak dalekich krajów jak Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kuba czy Nepal.

Oprócz rosnącej liczby zagranicznych pracowników obserwujemy również wzrost liczby firm prowadzonych przez cudzoziemców na Podkarpaciu. Obecnie jest to już ponad 1,2 tysiąca osób.