Zamek w Łańcucie – wszystko, co musisz wiedzieć
Wśród wielu pięknych rezydencji znajdujących się na Podkarpaciu, zamek w Łańcucie zdecydowanie należy do tych najsłynniejszych. Dokładna nazwa obiektu to Zamek Lubomirskich i Potockich w związku z czasem panowania Lubomirskich w XVII wieku. Zamek w Łańcucie to nie tylko piękny budynek z bogatym wnętrzem, ale również niezwykle malownicze ogrody zamkowe z przełomu XVIII i XIX wieku. Ogrody powstały za sprawą księżnej marszałkowej Izabeli Lubomirskiej, która dokonała zmiany dawnej fortyfikacji na ogrody. Księżna była bardzo zaangażowana i dbała o wystrój oranżerii, parku oraz zamkowych ogrodów. Obecnie możemy podziwiać efekt pracy księżnej, która włożyła całe serce w upiększanie ogrodów zamkowych.
Zamek w Łańcucie – historia rezydencji na Podkarpaciu
Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą już z XVI wieku, kiedy rodzina Pileckich wzniosła na terenie zamku pierwszą wieżę obronną. Na początku przebudową rezydencji zajął się ród Stadnickich, aczkolwiek jednak najbardziej wpłynęła na funkcjonowanie zamku rodzina Lubomirskich. Stanisław Lubomirski w latach 1629-1642 zadbał o dobudowanie fortyfikacji bastionowych, skutkiem czego zamek został ogłoszony tzw. palazzo in fortezza. Zamek w Łańcucie zmieniał się na przestrzeni lat wraz ze zmieniającą się wówczas modą. Obecnie możemy podziwiać pozostałości działań rodziny Lubomirskich, które robią ogromne wrażenie.
Zamek w Łańcucie – historia sukcesu
W XIX wieku bardzo istotny w społeczeństwie był aspekt kulturalny. Do miasta Łańcut zapraszano znane i cenione nazwiska i to właśnie na terenie zamku właściciele gościli mecenasów i miłośników kultury i sztuki. Wiek XVIII to złoty czas dla zamku w Łańcucie, ponieważ został on wówczas jedną z najwspanialszych i najpiękniejszych rezydencji w całej Polsce. W 2016 roku dokładnie odbudowano i odrestaurowano Zamek w Łańcucie. Historia i pamiątki po rodzinie Lubomirskich zostały po dziś dzień, a my możemy podziwiać ponad 80 pomieszczeń bogatego wnętrza.
Zamek w Łańcucie – komnaty i ich cudowny wystrój
Kiedy w 2016 roku dokonano modernizacji zamku, blask uzyskało aż ponad 80 pomieszczeń rezydencji. Niewiarygodnym szczęściem jest fakt, że zamek w Łańcucie nie poniósł szczególnych strat w wyniku II wojny światowej. Rezydencja obecnie pełni rolę Muzeum, które każdy może odwiedzić za niewielką opłatą. Komnaty zamku należy do najpiękniejszych wnętrz w Polsce, z których do najstarszych należą: Sala pod Stropem, Sala pod Zodiakiem oraz Wielka Sień. Warto zobaczyć, jak zachowane zostały komnaty pochodzące jeszcze z pierwszej połowy XVII wieku, ponieważ ich obecny stan robi niebywałe wrażenie. Wielkim uznaniem cieszą się wnętrz urządzone i ozdobione przez włoskiego malarza Vincenzo Brennę w XVIII wieku.
Zamek w Łańcucie – komnaty najbardziej cenione przez turystów
Na pierwszym piętrze znajdują się Apartament Chiński z zachowaną polichromią, z którego to wnętrza szczyci się zainteresowaniem Zamek w Łańcucie. Komnaty w rezydencji posiadają przepiękny, unikatowy wystrój. We wnętrzach znajdują się liczne dzieła sztuki sięgające korzeniami do zbiorów Łańcuta, powojennych działań, a także eksponaty pochodzące z innych muzeów. Na terenie zamku znajdują się także dzieła stworzone przez księżną Lubomirską, które stanowią piękną, pradawną kolekcję. Najcenniejsze jednak dzieła możemy podziwiać w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zamek w Łańcucie – ciekawostki
Zwiedzając najsłynniejszą rezydencję na Podkarpaciu, warto poznać trochę ciekawych informacji, które z pewnością pomogą Wam podczas spaceru wśród komnat. Zamek w Łańcucie nawiązuje do historii miasta, która sięga jeszcze do czasów średniowiecza i jest powiązana z królem Kazimierzem Wielkim. Rok 1349 uważany jest za czas powstania Łańcuta, który na przestrzeni lat należał do różnych rodów. Lubomirscy i Potoccy panowali równocześnie, aczkolwiek to na polecenie Stanisława Lubomirskiego został wzniesiony obecny Zamek. Lubomirscy bardzo dbali o wystrój i stan zamku, w XIX wieku księżna Izabela przekształciła fortyfikacje w ogrody zamkowe. Po śmierci księżnej posiadłość trafiła w ręce wnuka Alfreda I Potockiego, który utworzył na terenie zamku ordynację. Zamek w Łańcucie przechodził z pokolenia na pokolenie i z każdym rokiem władcy wkładali wszelkich starań w rozwój i piękno rezydencji.