Zamek Tarnowskich w Dzikowie

Podczas wycieczki na Podkarpacie warto zahaczyć także o wyjątkowe miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu fanom historii – Zamek Tarnowskich w Dzikowie. Rezydencja mieści się na terenie pięknego parku krajobrazowego. Niegdyś był to typowy dla romantyzmu teren parkowo-pałacowy, a obecnie stanowi siedzibę prężnie działającego muzeum. Można w nim poznać dzieje magnackiej rodziny Tarnowskich oraz dowiedzieć się więcej o sięgającą XV wieku historii Zamku Tarnowskich. Tarnów to miejsce dla osób chcących lepiej poznać losy regionu. Dla turystów przygotowano także zrekonstruowane wnętrza pokoi i wiele innych atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Zamek Tarnowskich (Tarnów) – krótka historia miejsca

Unikatowa rezydencja magnackiego rodu Tarnowskich herbu Leliwa od lat przyciąga tłumy turystów. Pierwsze informacje o tej rezydencji pochodzą z XV wieku, kiedy być może w miejscu innej budowli wzniesiono piętrowy dwór wieżowy z przylegającym budynkiem wybudowanym z cegły. Umiejscowiona na wiślanej skarpie konstrukcja początkowo miała charakter obronny. Niedługo po wybudowaniu posiadłość przeszła w ręce rodziny Tarnowskich i pozostała ich własnością przez kolejne cztery stulecia. Następnie kolejno w XVII i XVII wieku rozbudowano budynek, a w pierwszej połowie XIX wieku przekształcono obiekt w rezydencję połączoną z muzeum. W ten sposób pałac Tarnowskich stał się pionierskim w tamtych czasach ośrodkiem kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce. To wyjątkowe miejsce, które zapisało się na hartach historii naszego kraju, wspierając i rozwijając dziedzictwo kulturowe.

Pożar i współczesne losy pałacu Tarnowskich

Pierwotnie w rezydencji znajdowała się galeria malarstwa europejskiego XVI-XVIII wieku, biblioteka starodruków oraz archiwum rodowe. Wśród zbiorów znajdowały się także cenne pamiątki należące wcześniej do księcia Poniatowskiego oraz cesarza Bonaparte. Unikatowe zbiory zgromadzone przez koneserów z rodu Tarnowskich słynęły z dzieł autorstwa Rembrandta, Van Dycka, Tycjana i wielu innych. Niestety w grudniu w 1927 roku pałac spłonął. Pomimo wielu zniszczeń podjęto się odbudowy kompleksu w barokowym stylu. Jest to jedna z ostatnich realizacji w historii polskiego ziemiaństwa. Współcześnie posiadłość została siedzibą główną Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega. Trwające od wielu lat prace remontowo – konserwatorskie dają nadzieję, że kiedyś uda się przywrócić temu miejscu swój dawny charakter.

Muzeum Zamek Tarnowskich w Dzikowie – jakie atrakcje?

W muzeum zapoznają się Państwo z dziejami rodziny Tarnowskich w latach 1522-1944. Ciekawą atrakcją piwnice zamkowe z XV-XVII wieku, w których można obecnie obejrzeć makiety przedstawiające historię pałacu. Zwiedzający mają dostęp do aż jedenastu dokładnie zrekonstruowanych pokoi na parterze posiadłości. Są to między innymi biblioteka, kaplica, garderoba, łazienka, sypialnia, pokój hrabiego, pokój żółty, biały i czerwony. Ogromne wrażenie na turystach robi zazwyczaj reprezentatywna sala wielka. Wystrój wnętrz historycznie nawiązuje do okresu przedwojennego.

Wyjątkowa kolekcja malarska w pałacu Tarnowskich

Wraz z aranżacją można podziwiać także cenne obrazy z kolekcji Dzikowskiej Tarnowskich. Ogromnym uznaniem cieszą się płótna pędzla holenderskich mistrzów, które zachowały się po dziś dzień – Rembrandta, van Dycka, van Wijcka, Schalckena i wielu innych. Wystawiane są także dzieła polskich malarzy. Wśród nich w pałacu możemy oglądać Matejkę, Kossaków, Malczewskiego oraz wiele innych wybitnych nazwisk. Co ciekawe wśród zbiorów Biblioteki Dzikowskiej znajduje się rękopis „Zemsty” Fredry najstarszy zachowany odpis Kroniki Kadłubka. Na I piętrze goście mogą obejrzeć pokój myśliwski. Znajdujący się obok salonik poświęcono twórczości lokalnego artysty Mariana Ruzamskiego.

Zamek Tarnowskich cennik i informacje praktyczne

Warto wiedzieć, że w okolicach kompleksu pałacowego znajdują się pozostałości XVII-wiecznych fortyfikacji bastionowych. Może to być ciekawa atrakcja dla fanów historii oraz sztuki wojennej. Nieopodal mieści się także piękny park krajobrazowy, kuchnie pałacowe, ujeżdżalnia koni oraz powozownia. Osoby mające nieco więcej czasu mogą obejrzeć także budynek dawnej elektrowni zamkowej w secesyjnym stylu z początków XX wieku. Dla koneserów dobrej kuchni i luksusowego odpoczynku stworzono także wysokiej klasy zespół gastronomiczno-hotelowy. Obiekt jest dostępny dla turystów, ale także dla uczestników konferencji, sympozjów oraz innych wydarzeń w Zamku Tarnowskich. Cennik szczegółowo jest dostępny na stronie internetowej muzeum. Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 7 zł, istnieje także opcja biletów rodzinnych i grupowych. Muzeum Zamku Tarnowskich w Dzikowie jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok od wtorku do niedzieli.