116 koncentratorów tlenu od rzeszowskiego Caritasu

116 koncentratorów tlenu od rzeszowskiego Caritasu

116 koncentratorów tlenu od rzeszowskiego Caritasu

Cartias Diecezji Rzeszowskiej zajmuje się miedzy innymi wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego. Odkąd zaczęła się pandemia, pojawiło się zapotrzebowanie na koncentratory tlenu. Rzeszowski oddział Caritas zakupił aż 4 452 sztuk sprzętu, których koszt wyniósł niecałe 5 milionów złotych. Do tego sprzętu zaliczają się łóżka specjalistyczne (692), materace przeciwodleżynowe (600) czy wózki inwalidzkie (164). Chorzy mogą także korzystać z wózków elektrycznych (25), koncentratorów tlenu (16) oraz innego rodzaju sprzętu do rehabilitacji.

Caritas pomaga w walce z pandemią

Rzeszowski Caritas wypożycza sprzęt za darmo mieszkańcom z powiatów: rzeszowskiego, kolbuszowskiego, jasielskiego, ropczycko-sędziszowskiego, strzyżowskiego a także gminy Brzostek (pow. Dębicki). Taki sprzęt możemy wypożyczyć na 6 miesięcy, ale jeśli jest potrzeba, to można go prolongować. Wypożyczalnię sprzętu możemy znaleźć w centrali Caritasu Diecezji Rzeszowskiej ale również w Tyczynie, Kolbuszowej i Ropczycach. Najbardziej rozchwytywanym sprzętem w czasie pandemii są wspomniane wcześniej koncentratory.

Priorytety

W ostatnim czasie w kraju i regionie bardzo dużo się dzieje. Trwa wiele żarliwych sporów politycznych, do czego swoją cegiełkę dokładają jeszcze wybory na prezydenta Rzeszowa. Oprócz tego głośna stała się afera o wilki, w którą włączyli się myśliwi, obrońcy praw zwierząt i mieszkańcy Bieszczadów. Można ogólnikowo stwierdzić, że dużo się dzieje. Mimo to nie zapominajmy, że ludzkie życie wciąż jest priorytetem i powinniśmy pamiętać o różnych formach pomocy dla rodaków. Możemy więc wpłacać datki na różne fundacje albo działać w wolontariacie (np. wspomnianemu przed chwilą Caritasu).

Pomóc bliźnim możemy również poprzez dbanie i przestrzeganie środków sanitarnych. Jeśli będziemy trzymać dystans międzyludzki oraz zasłaniać usta i nos, to ochronimy siebie i innych przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Może on być zabójczy dla osób starszych oraz przewlekle chorych, dlatego skupiajmy się na ich dobry. Sytuacja już teraz jest niezwykle trudna chociażby ze względu na niewydolność polskiej służby zdrowia. Objawia się ona między innymi brakiem miejsc w szpitalach. Sytuację taką widzimy w większości polskich województw, chociażby w Świętokrzyskiem. Są nawet takie miasta, gdzie liczba chorych wymagających hospitalizacji, jest większa niż liczba dostępnych łóżek. Tym bardziej więc powinniśmy, jako obywatele, dokładać własnych starać, aby walczyć z zarazą.