Storczykarnia w Łańcucie otwarta na takich samych zasadach jak wcześniej
Storczykarnia w Łańcucie otwarta do zwiedzania
Storczykarnia w Łańcucie jest otwarta i można ją zwiedzać na starych zasadach. Ostatnimi czasami mieszkańcy Łańcuta i okolic zastanawiali się na temat tego, co dalej ze Storczykarnią. Czy będzie można ją nadal odwiedzać czy nie. Wszystkich więc uspokajamy i informujemy, że do Storczykarni będzie można przychodzić każdego dnia. Obowiązują jednak ścisłe zasady zwiedzania takiego obiektu. Przede wszystkim wstęp jest płatny, a po wejściu wymaga się od nas stosowania do restrykcji sanitarnych.
Co oferuje nam Storczykarnia?
Storczyki, czyli inaczej orchidee, to jedne z najchętniej wybieranych roślin ozdobnych. Świetnie dekorują nasz ogródek albo balkon. Możemy również postawić je na parapecie, jeśli nie mamy innej możliwości. Nic dziwnego, że wiele osób chciałoby mieć wypełniony nimi cały ogród. Nie każdy jednak ma tak dużą działkę, aby zrobić z niej prawdziwą storczykową dżunglę. Tak duże obszary są jednak na terenie Zamku w Łańcucie i właśnie tam znajduje się storczykarnia. Rosną w niej różne gatunki tego kwiatu a ułożone są tak, aby sprawiać wrażenie artystycznej perfekcji. Miejsce to powinno więc zaciekawić nie tylko znawców botaniki, ale i każdego, kto jest wrażliwy na wizualne piękno.
Dziedzictwo rodziny Potockich
Storczykarnia znajduje się obecnie w zespole szklarni, który powstał jeszcze przed 1904 r. Zbudowali go Roman i Elżbieta Potoccy, którzy niegdyś byli właścicielami Łańcuta. Dzisiaj w szklarniach tych znajdują się piękne ozdobne storczyki. Niektóre z nich rosną na ziemi, inne na konarach drzew a inne na skałach. Wchodząc tam ma się wrażenie, że żegnamy się z typowym polskim krajobrazem, a wchodzimy w rejony egzotyczne. Rośliny różnią się od siebie także barwami i kształtami.
Jeżeli kogoś interesuje sama historia rodziny Potockich, to warto udać się do łańcuckiego zamku osobiście. Zobaczymy w nim, jak żyli dawni bogacze i jak wyglądał ich typowy dzień. Dzisiaj już zamek nie należy do żadnego z nich, ale stał się obiektem muzealnym. Dzięki temu wszyscy możemy korzystać z uroków tego miejsca.
Zwiedzanie Storczykarni
Zwiedzać storczykarnie można jedynie w grupach, nie przekraczających 20 osób. Każda z grup wchodzi co 30 minut, a ekspozycje można oglądać jedynie w ustalonych godzinach. Ceny biletów to 5 i 8 zł za kolejny bilet ulgowy i normalny. Placówkę można odwiedzać w poniedziałki między godziną 10.00 a 13.00 oraz od wtorku do niedzieli między godziną 10.00 a 16.00.