Zamek Królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku

W Sanoku udało się zachować zamek sięgający swoją historią aż do czasów średniowiecznych. Zamek położony jest na Wzgórzu 3 liczącym 317 m n.p.m., a dokładnie nad stromym zboczem od strony wschodniej u podnóża, którego przepływa rzeka San, a obecnie Potok Płowiecki. Został on odnowiony, dzięki szeroko zakrojonym pracom renowacyjno – rekonstrukcyjnym, które były prowadzone na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Po intensywnych remontach, które przyczyniły się do odnowy Zamku Królewskiego w Sanoku, miejsce to stało się siedzibą Muzeum Historycznego. Znaleźć w nim można wiele archeologicznych artefaktów, między innymi zbiory militariów, galerii rzeź i obrazów. Warto wybrać się w rejony podkarpackie, można tutaj zobaczyć wiele pięknych, a zarazem ciekawych miejsc, poznać kulturę oraz historię z dawnych czasów. 

Krótka historia związana z rozbudową Zamku Królewskiego w Sanoku 

Zamek Królewski w Sanoku pierwotnie wzniesiono dla Kazimierza Wielkiego w połowie XVI wieku. Budowla wzniesiona została na wzgórzu przy Sanie, a składała się głównie z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Murowana wieża była wykorzystywana jako strażnica i więzienie. W latach 1523 – 1548, Królowa Bona Sforza, żona Zygmunta Starego, choć nie była mieszkanką zamku, to zażądała jego rozbudowy w rezydencję. W trakcie przebudowy powstał mur obronny w miejscu drewnianej palisady, zbudowano wtedy też bramę wjazdową oraz piętrowy podpiwniczony budynek mieszkalny. Na zamku urzędowali starosta oraz kasztelan. Kolejne rozbudowy rezydencji miały miejsce w XVII – XIX wieku, założono wtedy skrzydła boczne od południa i północy. Niestety w czasie zaboru austriackiego rozebrano końcem XIX wieku najpierw skrzydło północne i wszystkie budynki. Następnie na początku XX wieku  rozebrano skrzydło południowe, które ostatecznie zostało odbudowane w 2012 roku. W okresie po II wojnie światowej ponownie otwarto muzeum, gdzie w roku 1968 oficjalnie otrzymało nazwę „Muzeum Historyczne w Sanoku”. 

Zamek Królewski w Sanoku – stan obecny

W latach 90. XX wieku wykonano największy remont Zamku Królewskiego w Sanoku. Miał on na celu przywrócenie jego dawnego wyglądu. Z czasów ostatnich Jagiellonów zachowany został jedynie Wielki Dom, w którym przywrócono portale drzwiowe oraz kamieniarkę okienną. Udało się także odtworzyć ceglane posadzki i drewniane stropy, a wzdłuż zachodniej elewacji poprowadzono drewniane schody z balkonem. W kolejnych latach teren Muzeum wzbogacił się o taras widokowy, powstały na pozostałościach nieistniejącej już wieży. Można z niego podziwiać dolinę rzeki San oraz północną część miasta.  W ciągu kilkunastu lat zamek nabrał niesamowitego wyglądu. Zadbano wokół niego o porządek, a w pobliżu stworzono przepiękne, zielone ścieżki spacerowe. 

Zamek Królewski w Sanoku – zwiedzanie i cennik

Wybierając się do  Zamku Królewskiego w Sanoku, zwiedzić koniecznie trzeba każdy jego zrekonstruowany kąt. Warto zwrócić uwagę na ceny biletów obowiązujące w Zamku Królewskim w Sanoku. Cennik przedstawia się następująco: bilet normalny jest w cenie 18 zł, ulgowy w cenie 13 zł. Natomiast rodzinny kosztuje 48 zł. Ponadto decydując się na wycieczkę z przewodnikiem, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, w tym przypadku 55 zł. Będąc gościem zamku, warto zwrócić uwagę na galerię prac Zdzisława Beksińskiego, którą otwarto w 2012 roku i znajduje się w rozbudowanym skrzydle południowym. Zwiedzając zamek, nie można pominąć studni na dziedzińcu pochodzącej z tego samego okresu co budynek główny. Na najniższej kondygnacji znajdują się piwnice, częściowo przeznaczone na zbrojownię, z którą sąsiaduje kameralna ekspozycja zabytków archeologicznych. Muzeum zamku Królewskiego w Sanoku może pochwalić się także największą i najpiękniejszą kolekcją sztuki cerkiewnej w Polsce. 

Zbrojownia w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku

W podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku znajduje się wystawa prezentująca rozwój uzbrojenia od znalezionych na wzgórzu rynsztunku wojów staroruskich, fragmenty rycerstwa średniowiecznego i XVII- wiecznej jazdy polskiej tzw. husarii. Wielu mężczyzn z pewnością zainteresują znajdujące się tam także eksponaty broni białej oraz palnej. W szczególności przyciągnie uwagę żelazna lufa działowa typu falkonet, według lokalnej tradycji stanowiła łup wojenny po wygranej z Turkami. Na wystawie nie brakuje również broni współczesnej, XIX- wiecznych pistoletów skałkowych i kapiszonowych oraz karabinów używanych przez miejską policję. 

Ekspozycja zabytków archeologicznych 

Sąsiadująca ze zbrojownią ekspozycja zabytków archeologicznych reprezentuje trzy epoki pradziejowe oparte przede wszystkim na znaleziskach odkrytych w pobliskich miejscowościach. Jedną z epok jest epoka kamienia, w tym miejscu znajdują się właśnie ciosy i zęby mamutów oraz najstarsze wytwory z rąk ludzkich. W podziemnym muzeum Zamku Królewskiego w Sanoku zwiedzając, można się natchnąć na kolejną z epok, a wśród nich epoka brązu i żelaza. Można tam podziwiać dawne uzbrojenia, fragmenty szklanych naczyń i ozdób.