Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Rzeszów cieszy się coraz to większą liczbą turystów przyjeżdżających do miasta, które można zwiedzić zarówno w weekend, jak i w jeden dzień. Stolica województwa podkarpackiego posiada na swoim terenie wiele ciekawych zabytków i obiektów. Wśród nich warto wyróżnić Plac Cichociemnych, Aleja Pod Kasztanami, Ratusz, a także Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Miasto w ostatnich latach jest jednym z najprężniej rozwijających się, co zdecydowanie można zobaczyć, przyjeżdżając do Rzeszowa w odstępie kilku lat. Już od dłuższego czasu, stolica Podkarpacia staje się przykładem dla innych miast polski ze względu na swoją niebywałą innowację i rozwój infrastruktury. Zabytki na terenie miasta zachwycają każdego turystę, aczkolwiek duże wrażenie robi Zamek Lubomirskich w Rzeszowie.

Zwiedzanie Rzeszowa – ile potrzeba czasu?

Rzeszów to miasto, choć największe w województwie podkarpackim, to jednak w porównaniu do innych ogromnych aglomeracji polskich, nie posiada aż tak dużej powierzchni. Plusem stolicy Podkarpacia jest to, że wszystkie najcenniejsze i najbardziej popularne zabytki znajdują się niemalże obok siebie.  Wielu turystów omija Rzeszów, wybierając się na weekend w Bieszczady, sądząc, że nie mają tak dużo czasu. Jednakże praktycznie wszystkie zabytkowe obiekty mieszczą się w okolicach rzeszowskiego rynku, co sprawia, że miasto można zwiedzić, posiadając nawet tylko jeden dzień do dyspozycji. Warto zatrzymać się w tym mieście, ponieważ oferuje dawkę ciekawej historii. To tutaj znajduje się słynny pałac rodu książęcego herbu Szreniawa bez Krzyża zwany Zamek Lubomirskich. W Rzeszowie zwiedzanie obejmuje przede wszystkim rynek, który nie tylko posiada cenne obiekty, ale również zachwyca urokliwą i przyjemną atmosferą.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – zwiedzanie terenu

Warto zaznaczyć, że pałac w czasie II wojny światowej sprawował funkcję więzienia. Na jego terenach przebywało ponad tysiąc jeńców skazanych na karę śmierci. Więzienie funkcjonowało w zamku do roku 1981. W następnych latach podczas prac konserwatorskich przywrócona została na terenie obiektu sala reprezentacyjna oraz odtworzono kaplicę więzienną. Obecnie Zamek Lubomirskich w Rzeszowie jest siedzibą rzeszowskiego Sądu Okręgowego, skutkiem czego zwiedzanie terenu jest ograniczone. Jednakże sam budynek cieszy się dużym zachwytem wśród turystów. Obszerna budowla z dziedzińcem pośrodku oraz wysoka wieża w zachodniej części robi duże wrażenie. Zamek Lubomirskich w Rzeszowie stanowi niezwykłą współczesną formę palazzo in fortezza. 

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – historia pałacu rodu książęcego 

Obiekt został wzniesiony w 1906 roku w miejscu, gdzie znajdował się dawny Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Historia powstania obiektu sięga korzeniami jeszcze do XVI wieku, kiedy to podobno na tym terenie stała pierwsza konstrukcja obronna. Niedaleko zamku znajduje się bardziej okazały obiekt stanowiący wizytówkę rodu Lubomirskich zwany Letnim Pałacem Lubomirskich. Wyjątkowość obiektu stanowi położenie obiektu na planie litery H, która odwołuje się do imienia fundatora zamku Hieronima Lubomirskiego. Letni Pałac stanowił wówczas tzw. maison de plaisance, czyli dom dla przyjemności. Obiekt dla rodu Lubomirskich pełnił funkcję wypoczynkową i rozrywkową. Na terenie pałacu, we wnętrzu znajdował się teatr dworski, zaś na świeżym powietrzu mieścił się piękny ogród w stylu barokowym. Ogród imponował swoim wyglądem oddającym charakter francuski, z mieszczącą się na jego terenie oranżerią, zwierzyńcem, a także altaną w chińskim stylu. Obecnie możemy podziwiać niewiele fragmentów ówczesnego urokliwego ogrodu, w tym lipową aleję na paradnej grobli, która prowadziła wówczas na teren pałacu.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – godziny otwarcia 

Rzeszów od początków praw miejskich stanowił siedzibę przedstawicieli znanych rodów polskich. Jednym z zachowanych obiektów, który świadczy o tym, jest Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Godziny otwarcia muzeum obejmują 5 dni w tygodniu. Pałac nieczynny jest w poniedziałki oraz soboty. Dokładna rozpiska odnośnie godzin otwarcia znajduje się na stronie muzeum Rzeszów w zakładce dla zwiedzających. Zamek Lubomirskich w Rzeszowie zachwyca piękną architekturą oraz położeniem. Obiekt otaczają kamienne fortyfikacje o wysokości 5 metrów.