Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Rzeszów to miasto w województwie podkarpackim, którego jest stolicą. Do Rzeszowa bardzo łatwo dojechać, a zdecydowanie warto, ponieważ miasto robi ogromne wrażenie ze względu na swoją atrakcyjność i pięknie zadbany teren. Rzeszów stanowi idealny przykład miasta prężnie rozwijającego się. Nie bez powodu nazywany jest stolicą innowacji. Z każdym rokiem teren Rzeszowa staje się coraz bogatszy, urozmaicony, praktyczny, a w tym wszystkim niezwykle urokliwy. W Rzeszowie znajduje się wiele ciekawych zabytków historycznych, który budzą zainteresowanie wśród turystów. Jednym z nich, największą zagadkę stanowi znajdujący się w centrum miasta Pomnik Czynu Rewolucyjnego. 

Rzeszów – trochę na temat miasta

Otrzymanie praw miejskich przez Rzeszów datowane jest na początek 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Od tego czasu do wieku XIX Rzeszów stanowił rezydencję magnacką oraz był miastem prywatnym. Nazwa stolicy województwa podkarpackiego wywodzi się od słowiańskiego imienia Rzesz bądź Rzetysław. oraz wiąże się z pewną legendą. Według opowieści imię to nosił założyciel grodu nad Wisłokiem, który bronił miasto przed najazdami rabusiów. W celu upamiętnienia tego wielkiego człowieka nazwano miasto jego imieniem. Wiele słyszy się o Rzeszowie oraz o zabytkach znajdujących się na jego terenie. Pomnik Czynu Rewolucyjnego stanowi symbol miasta Rzeszów. Znajduje się nieopodal rynku, zaraz obok ogrodów bernardyńskich. Jaką historię posiada słynny monument w centrum miasta?

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie symbolem miasta

Autorem obiektu o równej nazwie Pomnika Walk Rewolucyjnych jest Marian Konieczny. Monument został wzniesiony w 1974 roku oraz stanowi hołd oddany walkom o wolność, które były toczone na terenie Rzeszowa w 30 latach XX wieku. Długo zastanawiano się nad lokalizacją pomnika, aczkolwiek ostatnie został on wzniesiony w parku bernardyńskim. Koszt budowy obiektu wyniósł ponad 10 milionów złotych. Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie to zdecydowanie najtrwalszy zabytek w mieście, który stoi w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie – co przedstawia symbol miasta?

Fundament obiektu stanowi około 10 metrów żelbetowych pali, na którym umieszczono dwa liście lauru składające się z 37 par również żelbetowych elementów o łącznej długości 38 metrów. Przymocowano do nich dwie rzeźby przedstawiające dwie różne postacie. Jedna z nich to postać bogini zwycięstwa Nike, natomiast druga rzeźba przedstawia chłopa, robotnika i żołnierza. U stóp pomnikowych postaci znajduje się udrapowana materia, która stanowi symbol sztandaru rewolucji. Kształt pomnika oddaje charakter awangardowy, w związku z czym wzbudzał liczne społeczne kontrowersje. Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie budzi skojarzenia, które nie są związane z jego symboliką. Najczęstszym skojarzeniem wśród odbiorców odnoszą się do oślich uszu lub kobiecych genitaliów. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego Rzeszów – kim był projektant symbolu miasta?

Marian Konieczny urodzony w Jasionowie był znanym polskim rzeźbiarzem cenionym nie tylko w województwie podkarpackim. Marian jako młody człowiek uczęszczał do Klasycznego Gimnazjum w Brzozowie, po którym ukończeniu zaczął studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Później swoją twórczość rozwijał w Instytucie im. Repina w Petersburgu, po czym wrócił do Krakowa i podjął pracę na ukończonej przez niego uczelni ASP.  Jego dzieła obecne są w różnych miastach Polski i są bardzo rozpoznawalne i podziwiane przez turystów. Wśród nich warto wyróżnić Pomnik Warszawska Nike, Pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Fontanna Apolla w Poznaniu, Pomnik Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.