Zamek Krasickich w Krasiczynie

Zamek Krasickich w Krasiczynie

Na trasie Przemyśl-Sanok znajduje się piękny zamek w Krasiczynie, umiejscowiony w pobliżu przeprawy przez rzekę San. Zamek Krasickich stanowi budynek najpiękniej oddający charakter polskiego renesansu. Budowę nad obiektem rozpoczęto pod koniec XVI wieku przez Stanisława Krasickiego, który wówczas sprawował rolę kasztelana przemyskiego oraz był wiernym potomkiem mazowieckiej szlachty narodowej przybyłej również w XVI wieku. Obecna piękna architektura jest zasługą syna kasztelana – Marcina Krasickiego. W tamtych czasach był on uznawany za jednego z najwybitniejszych mecenasów sztuki w całej Polsce. To właśnie Marcin Krasicki podjął się przekształcenia wzniesionego przez ojca zamku obronnego o surowym charakterze w piękny, renesansowo-manierystyczny Zamek Krasickich.

Krasiczyn – czy warto tu przyjechać?

W województwie podkarpackim znajduje się wiele miast i wsi, które stanowią swój odrębny charakter i nietuzinkowy klimat. W mniejszych miejscowościach i wioskach znajdują się obiekty godne zobaczenia i zwykle stanowią jedyną, acz niewiarygodnie wyjątkową atrakcję. Krasiczyn to należąca do powiatu przemyskiego wieś w Polsce, dawniej miasteczko, która położona jest od Przemyśla 10 kilometrów nad rzeką San. Choć jest to wioska, warto tutaj przyjechać, chociażby ze względu na znajdujący się na tych terenach Zamek Krasickich. Obiekt od 2018 roku posiada status Pomnika Historii, co jest dużym wyróżnieniem dla wybudowanego w stylu renesansowo-manierystycznym zamku.

Zamek Krasickich i jego cztery wieże

To, co czyni wyjątkowym zamek Krasickich w Krasiczynie to 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Pierwsza z nich z kopułą na szczycie swego czasu mieściła kaplicę zamku. Papieska wieża stanowi kopię papieskiej korony Klemensa VIII i znajdowały się w niej pokoje gościnne, w których przebywali dostojnicy kościelni. W wieży Królewskiej znajdowały się apartamenty królewskie, zaś zakończona koroną  Szlachecka wieża jest kopią korony króla Zygmunta III Wazy. Zamek Krasickich został wybudowany na planie czworokąta oraz posiada wewnętrzny dziedziniec.

Zamek Krasickich – Krasiczyn i historia rezydencji

W przeszłości zamek uznawany był za obiekt wielkiej sławy i świetności. Świadczy o tym, chociażby fakt, że gościli w nich takie ważne osoby jak Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan KAzimierz i August II. Kiedy rodzina Krasickich odeszła na tamten świat, rezydencję przejmowali kolejne rody państwa, wśród których zamek Krasickich zamieszkiwali między innymi Modrzewscy, Tarłowie, czy Potoccy. Od 1835 roku obiekt zamieszkany był przez Sapiehów, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju rezydencji w Krasiczynie. Zamek KRasickich posiada piękny dziedziniec na środku oraz malowniczy park wokół.

Zamek Krasickich – wyjątkowa architektura obiektu

O świetności architektonicznej zamku nie trzeba mówić za wiele, ponieważ każdy, kto przyjedzie na jego teren, z pewnością zachwyci się tą renesansowo-manierystyczną budowlą. W Baszcie Boskiej została zachowana kaplica, której charakter oddaje klimat Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Jest to zdecydowanie jeden z najcenniejszych elementów architektury rezydencji. Zamek Krasickich posiada również bogato rzeźbione portale, arkany, a także unikatowe dekoracje ścienne. Architektura obiektu robi ogromne wrażenie. Prace nad budową przeprowadzali architekci włoscy, zaś elementy dekoracyjne wykonali architekci przemyscy.