Podkarpacie dla ciekawych: Kalwaria Pacławska

Podkarpacie dla ciekawych: Kalwaria Pacławska

Podkarpacie ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać rewelacyjną przygodą. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miejsc, które mogą oczarować każdego, jest Kalwaria Pacławska – miejsce bardzo chętnie odwiedzane i przez wiernych, i przez tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas w pięknej scenerii. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

O Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria Pacławska to wyjątkowe miejsce. Tu, w malowniczej scenerii Pogórza Przemyskiego, czekają na turystów wiekowe kapliczki kalwaryjskie oraz zabudowania klasztoru, którym do dziś opiekują się Franciszkanie. To miejsce urzeka nie tylko pięknymi widokami, ale i ciekawa historią. Sięga ona połowy XVII wieku, kiedy to Andrzej Maksymilian Fredro (kasztelan lwowski i wojewoda podolski) postanowił ufundować w dolinie Wiaru klasztor o charakterze obronnym.

Portal poleca: Interesujesz się Podkarpaciem i tutejszymi atrakcjami? – poznaj niezwykłe tajemnice na temat Podkarpacia.

Klasztor szybko stał się ważnym ośrodkiem życia religijnego, a na rozwój kultu maryjnego w tym miejscu istotny wpływ miało tu sprowadzenie z Kamieńca Podolskiego obrazu Matki Bożej, uznawanego za obraz cudowny. Do dziś obraz ten przyciąga do Kalwarii Pacławskiej tłumy wiernych, dzięki czemu wieś ta wciąż jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na terenie Podkarpacia. Na turystów czeka tu piękny kościół oraz ponad 40 kaplic, pomiędzy którymi można spacerować do woli, ciesząc się pięknymi widokami. Kalwaria Pacławska znana jest też z drewnianej zabudowy, a tutejsze domy urzekają swą formą. Budowane z myślą o tym, by służyć jako gościnne schronienie dla dawnych pielgrzymów, dziś są perełkami drewnianej architektury, obok których nie można przejść obojętnie.