Najdłuższa tyrolka w Polsce zasiliła atrakcje gminy Olszanica

Najdłuższa tyrolka w Polsce zasiliła atrakcje gminy Olszanica

Na terenie gminy Olszanica, w miejscowości Wańkowa, narodziła się największa w kraju tyrolka. Charakteryzuje się ona obecnością dwóch linii, które umożliwiają użytkownikom jazdę w pozycji siedzącej lub leżącej. Dodatkowym atutem jest możliwość osiągnięcia prędkości do 120 km/h. Wprowadzenie tej nowej atrakcji nastąpiło podczas Festiwalu Produktów Podkarpackich.

Rozciągłość omawianej tyrolki wynosi dokładnie 1350 m, a jej dwie linie dają możliwość korzystania z niej zarówno na siedząco, jak i leżąco. Punkt szczytowy położony jest 48 metrów nad gruntem. „Zjazd na tzw. batmana w pozycji leżącej to nic innego jak imitacja lotu ptaka, idealny dla ludzi pragnących silnych emocji i adrenalinowego zastrzyku, gdzie możemy przyspieszyć do 120 km/h. Natomiast przejażdżka w pozycji siedzącej to zupełnie inny rodzaj doświadczenia, który pozwala na podziwianie panoramy z góry” – opowiadała dla PAP prezes Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.Ski w Wańkowej, Aleksandra Stelmach.

Liny tyrolki łączą ze sobą dwa odległe wzgórza, nie mają żadnych podpór i zostały umieszczone równolegle do trasy narciarskiej. Początek zjazdu znajduje się na górnej stacji kolejki linowej BIESZCZAD.ski, natomiast lądowanie następuje na przeciwnym zboczu, które wznosi się na wysokość 445 metrów n.p.m.