Magia Podkarpacia: kościół w Bliznem

Magia Podkarpacia: kościół w Bliznem

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Podkarpacie, każdy z nas będzie mógł spędzić czas w miły i pożyteczny sposób. Jakie atrakcje turystyczne przyciągają tu turystów? Dla wielu osób głównym motywem niejednej wycieczki po terenie Podkarpacia staje się architektura drewniana i jej najcenniejsze perełki. Gdzie szukać takich skarbów?
Jedną z ciekawszych miejscowości, które mogą zachwycić miłośników architektury drewnianej, jest Blizne.

O zabytkowej architekturze Blizne

Miejscowość ta znana jest dzięki tak ciekawej perełce dawnej architektury, jaką jest drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych. Wzniesiony w XV wieku, przyciąga i pięknym otoczeniem, i cennym wyposażeniem. Najważniejszą rolę w zabytkowym wnętrzu odgrywa niezwykłe malarstwo ścienne. Polichromie, pochodzące z XVI – XVIII wieku, skutecznie przyciągają do tej świątyni turystów. Innym cennym zabytkiem, któremu w czasie zwiedzania świątyni warto się uważniej przyjrzeć, jest cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym. Ten cenny zabytek powstał najprawdopodobniej w początkach XVI stulecia, może się zatem pochwalić nie tylko artystyczną, ale i historyczną wartością.

Kościół nie jest jedynym zabytkiem, jakim może się pochwalić Blizne. W czasie wycieczki po tej miejscowości warto się też przyjrzeć tak ciekawej budowli, jaką jest sąsiadująca z kościołem wikarówka. Wzniesiona w XVII wieku, jest obecnie siedzibą muzeum parafialnego. Ta ciekawa placówka muzealna może się pochwalić cennymi zbiorami, które zachwycą każdego miłośnika historii oraz sztuki sakralnej.

Blizne to ciekawa miejscowość, która może się pochwalić cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Takie atrakcje turystyczne, jak tutejsza wikarówka oraz drewniana świątynia, z pewnością zasługują na uwagę turystów. Warto pamiętać o tej miejscowości i uwzględnić w programie swej wycieczki wizytę na jej terenie. Czas, który spędzimy na poznawaniu jej bogactwa i historii, z pewnością nie będzie czasem straconym.

Więcej o atrakcjach turystycznych na Podkarpaciu warto poszukać na portalu https://www.wetlina24.pl/.